O‘zbekistonda yangi kupe va plaskart yo‘lovchi vagonlari ishlab chiqarildi. Bu haqda O‘zbekiston temir yo‘llari matbuot xizmati xabar berdi.
Prezidentning 2024-yilning mart oyidagi Toshkent yo‘lovchi vagonlarini qurish va ta’mirlash zavodiga tashrifi davomida “Yangi O‘zbekiston” timsoli ko‘rinishida yangi yo‘lovchi vagonlarini ishlab chiqarish topshirilgandi.
61−950 va 61−951 modelidagi yangi kupe va plaskart yo‘lovchi vagonlarining uzunligi 26 metrni tashkil etadi. Har bir kupe alohida havo haroratini boshqarish pulti, haroratni nazorat qilish qurilmalari, elektr suv qaynatgich, telefonlarni quvvatlash moslamalari, ekologik toza hojatxonalar va videokuzatuv moslamalari bilan jihozlangan.
Shuningdek, zavodda tayyorlangan 12 ta vagondan iborat yangi dizelda harakatlanuvchi poyezd qisqa muddatlarda o‘zlashtirilib, Toshkent-Buxoro-Toshkent yo‘nalishida yo‘lga qo‘yildi.
Poyezd zamonaviy o‘rindiqlar bilan jihozlangan, uning tarkibida 2 ta VIP, 4 ta biznes, 4 ta ekonom klassdagi vagonlar, 1 ta restoran va tarkibni quvvatlash uchun 1 ta dizel vagoni mavjud. Yoz va qish oylarida sovutish hamda isitish tizimlari uzluksiz ishlaydi, “boshqa yo‘lovchi vagonlarida mavjud bo‘lmagan texnologik imkoniyatlar bilan” to‘liq jihozlangan.
2024-yilda 35 ta yo‘lovchi vagoni ishlab chiqarilgan bo‘lsa, joriy yilda 70 ta yo‘lovchi vagonini qurish ko‘zda tutilgan. Kelgusida zavodda yiliga 100 tagacha vagon ishlab chiqarish rejalashtirilmoqda.
Bundan tashqari, zavodda ishlab chiqarilayotgan har xil turdagi maxsus yo‘lovchi vagonlari qo‘shni davlatlarga sotilishi ham yo‘lga qo‘yilgan.

Ташкентский завод по строительству и ремонту пассажирских вагонов наладил выпуск подвижного состава новых типов, сообщила пресс-служба «Узбекистон темир йуллари».
Купейные и плацкартные вагоны производятся по поручению Шавката Мирзиёева. Во время прошлогоднего визита на предприятие президент поручал наладить выпуск вагонов под символом «Нового Узбекистана».
Новые вагоны моделей 61−950 и 61−951 длиной 26 метров оборудованы:
- спальными полками;
- индивидуальным пультом дистанционного управления температурой воздуха в каждом купе;
- регулируемыми обогревателями;
- современными электрическими кипятильниками;
- зарядными устройствами для телефонов;
- экологичными туалетами;
- системами видеонаблюдения.
Был построен новый дизельный поезд из 12 вагонов, который сейчас эксплуатируется на маршруте Ташкент — Бухара — Ташкент. Состав оборудован современными сиденьями и включает в себя два VIP-вагона, 4 вагона бизнес-класса, 4 вагона эконом-класса, один вагон-ресторан и один дизель-вагон для обслуживания состава.
Одним из преимуществ дизель-поезда названо то, что летом и зимой системы кондиционирования и отопления работают бесперебойно, а также полностью оснащены «новыми технологиями», отсутствующими в других пассажирских вагонах.
В 2024 году было выпущено 35 пассажирских вагонов. В текущем году планируется строительство 70 современных вагонов, а в перспективе завод будет способен выпускать до 100 вагонов в год.
«Узбекистон темир йуллари» также сообщила о налаживании поставок в соседние страны специальных пассажирских вагонов различных типов, производимых на «Ташкентском заводе по строительству и ремонту пассажирских вагонов».