O‘zbekiston temir yo‘llari sho‘ba korxonasi — Toshkent yo‘lovchi vagonlarini qurish va ta’mirlash zavodi ishonchli boshqaruvga berildi. Bunga KorpInfo Telegram-kanali e’tibor qaratdi.
Kuzatuv kengashi raisi Sharofiddin Kadirov aksiyadorlarning 28-martdagi navbatdan tashqari umumiy yig‘ilishi bayonnomasiga asosan (kvorum — 90,02%), unda ishtirokchilarga Davlat aktivlarini boshqarish agentligi va Transport Engineering Center kompaniyasining 2025-yil 21-fevraldagi kuzatuv kengashi tarkibiga berilgan nomzodlar to‘g‘risidagi xatlarini taqdim etdi.
Shuningdek, Sharofiddin Kadirov O‘zbekiston temir yo‘llari'ga tegishli zavod ustav kapitalining 90% ulushi joriy yilning 22-yanvaridagi shartnomaga muvofiq, Transport Engineering Center ishonchli boshqaruviga bergan Davaktiv agentligiga o‘tkazilganini ma’lum qildi. Kuzatuv kengashi a’zolariga haq to‘lashni bekor qilishga qaror qilindi.
Zavod kuzatuv kengashining to‘qqiz nafar a’zosi vakolatlari muddatidan oldin bekor qilinib, quyidagilardan iborat yangi tarkib tasdiqlandi:
- Mahkamov Ilhom Rustamovich — transport vaziri;
- Kadirov Sharofiddin Taxirovich — O‘zbekiston temir yo‘llari bosh muhandisi;
- Ismanaliyev Murodjon Tolibjonovich — Transport vazirligi bo‘limi boshlig‘i;
- Muxammadiyev O‘ktam Sharifovich — Davaktiv agentligi bosh mutaxassisi;
- Chebakov Aleksandr Yurevich — Transport Engineering Center ishonchli boshqaruvchisining vakili;
- Ovelyan David Artyomovich — Transport Engineering Center vakili;
- Loshmanov Aleksandr Yevgenevich — Transport Engineering Center vakili;
- Gulyayev Yegor Vasilevich — Transport Engineering Center vakili;
- Lachugin Kirill Alekseyevich — Transport Engineering Center vakili.
Bundan tashqari, Toshkent yo‘lovchi vagonlarini qurish va ta’mirlash zavodining affillangan shaxslari ro‘yxatidan avvalgi tarkibning va O‘zbekiston temir yo‘llari'ning sakkiz nafar a’zosi chiqarildi, shu bilan birga, kuzatuv kengashi yangi tarkibining sakkiz nafar a’zosi va Transport Engineering Center 20% va undan ortiq aksiyalar egasi sifatida kiritildi.
Transport Engineering Center’ning besh nafar vakili Rossiya fuqarolaridir. Ularning ayrimlari Rossiyaning Transmashxolding (TMX) mashinasozlik guruhiga aloqador bo‘lib, u temir yo‘l va shahar temir yo‘l transporti uchun harakatlanuvchi tarkib ishlab chiqaradi.
Masalan, Aleksandr Chebakov TMX (asosiy kompaniya) boshqaruv kengashi a’zosi, Aleksandr Loshmanov — TMX — Yo‘lovchi transporti bosh direktori, Yegor Gulyayev — TMX Investitsiya bosh direktori, Kirill Lachugin — Integratsiyalashgan vagonsozlik kompaniyasi (Transmashxolding sho‘ba korxonasi) rahbaridir.
2024-yilning mart oyida prezident Toshkent yo‘lovchi vagonlarini qurish va ta’mirlash zavodiga tashrif buyurib, elektr poyezdlar tarmog‘ini kengaytirish, alohida generatsiya quvvatlarini tashkil etish bo‘yicha topshiriqlar bergandi. Bundan tashqari, kon-metalurgiya korxonalari uchun maxsus vagonlar qurish, keng kupeli yangi turlarni o‘zlashtirish ko‘zda tutilgandi.
Zavodda 61−950 va 61−951 modelidagi yangi kupe va plaskart yo‘lovchi vagonlari ishlab chiqarildi. 12 ta vagondan iborat dizel poyezd Toshkent-Buxoro-Toshkent yo‘nalishida yo‘lga qo‘yildi.

Ташкентский завод по строительству и ремонту пассажирских вагонов — дочернее предприятие «Узбекистон темир йуллари» — передали в доверительное управление. На это первым обратил внимание Telegram-канал «КорпИнфо».
Согласно протоколу с внеочередного общего собрания акционеров от 28 марта (кворум — 90,02%), председатель наблюдательного совета Шарофиддин Кадиров представил участникам письма Агентства по управлению государственными активами и компании Transport Engineering Center от 21 февраля 2025 года с кандидатами в набсовет.
Также Шарофиддин Кадиров сообщил, что 90% доли уставного фонда, принадлежащей «Узбекистон темир йуллари», передано АУГА, которое передало эту долю в доверительное управление Transport Engineering Center в соответствии с договором от 22 января 2025 года. Выплату вознаграждений членам набсовета было решено отменить.
Полномочия девяти членов набсовета были досрочно прекращены и избран новый состав, куда вошли:
- Махкамов Илхом Рустамович — министр транспорта;
- Кадиров Шарофиддин Тахирович — главный инженер «Узбекистон темир йуллари»;
- Исманалиев Муроджон Толибжонович — начальник отдела Минтраса;
- Мухаммадиев Ўктам Шарифович — главный специалист АУГА;
- Чебаков Александр Юрьевич — представитель доверительного управляющего Transport Engineering Center;
- Овелян Давид Артёмович — представитель Transport Engineering Center;
- Лошманов Александр Евгеньевич — представитель Transport Engineering Center;
- Гуляев Егор Васильевич — представитель Transport Engineering Center;
- Лачугин Кирилл Алексеевич — представитель Transport Engineering Center.
Кроме того, из списка аффилированных лиц Ташкентского вагоностроительного и ремонтного завода были исключены восемь членов предыдущего состава и «Узбекистон темир йуллари», в то же время включены восемь членов нового состава набсовета и Transport Engineering Center как владелец 20 и более процентами доли акций.
Пятеро представителей Transport Engineering Center являются гражданами России. Некоторые из них связаны с российской машиностроительной группой «Трансмашхолдинг» (ТМХ), выпускающей подвижной состав для железнодорожного и городского рельсового транспорта.
Например, Александр Чебаков является членом управляющей коллегии ТМХ (материнская компания), Александр Лошманов — гендиректор «ТМХ — Пассажирский транспорт», Егор Гуляев — гендиректор «ТМХ Инвестиции», Кирилл Лачугин — руководитель «Интегрированной вагоностроительной компании» («дочка» «Трансмашхолдинга»).
19 марта 2024 года Шавкат Мирзиёев посетил Ташкентский завод по строительству и ремонту пассажирских вагонов. Тогда планировалось наладить выпуск новых видов вагонов с широкими купе, а также специальных вагонов для горно-металлургической отрасли. Президенту представили проект выпуска на базе завода электропоездов и поездов метро.