Avvalroq Korzinka supermarketlar tarmog‘i $110 mln investitsiya jalb qilgani haqida xabar berilgandi. Sarmoya Abu Dabi-O‘zbekiston investitsiya kompaniyasi (ADUI), O‘mon investitsiya boshqarmasi va O‘zbekiston-O‘mon investitsiya kompaniyasi (UzOman) tomonidan kiritilgan.
Anglesey Food kuzatuv kengashi raisi Zafar Hoshimov 18-aprel kuni prezident raisligida o‘tkazilgan yig‘ilishda investitsiya mablag‘larini jalb qilish tafsilotlari haqida so‘zlab berdi. Bu haqda O‘zbekiston 24 telekanali reportajida so‘z boradi.
Supermarketlar tarmog‘i asoschisi bu jarayon boshida amalga oshirilgan Londonga tashrif doirasida top-4 ta investitsiya banki bilan muzokaralar o‘tkazilganini qayd etdi.
“Qaniydi, birontasi bizni ilg‘ab investitsiya loyihamizni boshqarishga olsa edi, degan umid bilan borgandik. To‘rttala bank ham sarmoya kiritishga tayyorligini bildirishdi. Natijada bizning o‘zimiz ular o‘rtasida tanlov o‘tkazdik. Biz $110 mln oldik, lekin yana $280 mln taklif qolib, chunki bizga kerak emas edi”, — dedi tadbirkor.
Hoshimov butun dunyo bo‘ylab investorlar o‘z investitsiyasini kiritish uchun barqaror bozorlarni izlashini qayd etdi. Ularni jalb qilish uchun shaffof ishlash, tizimni yaxshilash, korporativ boshqaruv asosini joriy etish kerak.
Tadbirkorning ta’kidlashicha, investitsiyalarni jalb qilgandan keyingi jarayon qiyin kechmaydi, mavjud imkoniyatlardan foydalangan holda buni boshqa tadbirkorlarga ham o‘rgatish kerak.
“Dunyo bozoriga chiqib, London birjasida $110 mlnlik investitsiya jalb qilingani haqiqatdan ham O‘zbekiston nimalarga qodir ekanligidan dalolatdir. Bir narsani yodda tutinglar, tadbirkorga qarab, davlatga baho beriladi, — dedi Shavkat Mirziyoyev.
2020-yilda Korzinka 2025-yilga kelib tarmog‘ini o‘sha paytdagi 50 ta savdo nuqtasidan 140 tagacha kengaytirish maqsadida YTTBdan $40 mln sarmoya jalb qildi.
OTB 2021-yil oxirida Korzinka uchun $12 mln ajratdi. O‘shanda mablag‘ riteylerga likvidlik va aylanma mablag‘larni oshirish hamda COVID-19 pandemiyasi bilan bog‘liq operatsion xarajatlarni qoplash imkonini berishi qayd etilgandi.
2023-yilning noyabrida Korzinka Xalqaro moliya korporatsiyasidan taqsimlash-tarqatuv markazi qurilishi uchun $25 mlnni qabul qildi. Xuddi shu miqdordagi mablag‘ni 2024-yilning kuzida kompaniyaga KfW banki guruhidan Germaniya investitsiyalar va rivojlanish jamiyati (DEG) ajratdi.
Avvalroq Spot Burger King yaqin oylarda O‘zbekiston bozoriga kirib kelishi va Toshkentda o‘z restoranlarini ochishi haqida xabar bergandi.

Председатель наблюдательного совета Anglesey Food Зафар Хашимов поделился деталями привлечения инвестиций на $110 млн в уставный капитал сети супермаркетом Korzinka. Инвесторами выступили Узбекско-Оманская инвестиционная компания и Abu Dhabi Uzbek Investment.
18 апреля на совещании под председательством президента Зафар Хашимов в сюжете телеканала O’zbekiston 24 рассказал, что в начале процесса привлечения инвестиций представители Korzinka поехали в Лондон и провели переговоры с топ-4 инвестиционными банками.
«Мы ехали с надеждой, что хоть кто-то возьмет наш инвестиционный проект. Все четыре банка выразили готовность инвестировать. В итоге мы провели конкурс среди них. Мы взяли $110 млн, однако предложение еще $280 млн осталось, так как оно нам было не нужно», — заявил предприниматель.
По его словам, инвесторы по всему миру ищут стабильные рынки для вложения своих инвестиций. Для их привлечения необходимо работать прозрачно, создавать системы и внедрять корпоративное управление.
Хашимов отметил, что после привлечения инвестиций сам процесс уже не кажется затруднительным, подчеркнув, что необходимо учить этому других предпринимателей, так как для этого имеются возможности.
«Привлечение $110 млн инвестиций на Лондонской бирже стало на самом деле подтверждением того, на что способен Узбекистан. Запомните одну вещь: смотря на предпринимателя, оценивают государство», — прокомментировал Шавкат Мирзиёев.
В 2020 году Korzinka получила от ЕБРР инвестиции на $40 млн с целью расширить сеть с тогдашних 50 до 140 торговых точек к 2025 году.
АБР в конце 2021 года выделил для Korzinka $12 млн. Как сообщалось тогда, деньги позволят ритейлеру нарастить ликвидность и оборотный капитал, а также покрыть связанные с пандемией COVID-19 операционные расходы.
В ноябре 2023 года Korzinka получила от Международной финансовой корпорации $25 млн на строительство распределительного центра. Такую же сумму осенью 2024 года компании выделило Немецкое общество по инвестициям и развитию (DEG) из группы банка KfW.
Ранее Spot писал, что Burger King «через 2−3 месяца» выйдет на рынок Узбекистана и откроет рестораны в Ташкенте.