Xalqaro moliya korporatsiyasi “Korzinka” supermarketlar tarmog‘iga moliyaviy paket taqdim etadi. Bu haqda tashkilot saytida xabar berilgan.
Moliyalashtirish miqdori $25 mlnni tashkil qilib, ushbu mablag‘lar hisobidan “Korzinka” o‘z ishtirokini geografik jihatdan kengaytirish uchun “yashil” taqsimlash-tarqatuv markazini qurishni rejalashtirmoqda.
Qolaversa, bu mablag‘lar O‘zbekistonda qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat sanoati rivojiga ham ta’sir ko‘rsatadi, shuningdek, yangi ish o‘rinlari yaratilishiga xizmat qiladi.
Jarayon chiqindilarni kamaytirish, ekologik toza materiallarni ishlatish va qayta tiklanadigan energiya manbalaridan foydalanishni o‘z ichiga oladi.
Qurilish ishlarini boshlash 2024-yilga mo‘ljallangan. Birinchi bosqich yakuni esa 2025-yilga to‘g‘ri keladi.
Tashkilot, shuningdek, “Korzinka"ga global yashil qurilish (EDGE) va ish joyida gender tengligi (Gender EDGE) sertifikatlarini olishda ko‘maklashadi. Bundan tashqari, XMK ekspertlari oziq-ovqat sifati standartlarini yaxshilashga yordam beradi.
“Qariyb 30 yil davomida mijozlar uchun qulay shart-sharoitlar yaratish bizning ustuvor vazifalarimizdan biri bo‘lib kelgan. IFCtomonidan moliyalashtirish bizga ushbu jarayonni takomillashtirish va murakkab tashqi sharoitda butun mamlakat bo‘ylab xizmatlar turlarini kengaytirish imkonini beradi. Shartnoma, shuningdek, atrof-muhitni muhofaza qilish va teng ravishda, barcha xodimlarimiz uchun mehnat sharoitlarini yaxshilashga yordam beradi”, — deb ta’kidladi “Korzinka” supermarketlar tarmog‘i asoschisi va Kuzatuv kengashi raisi Zafar Hoshimov.
2020-yilda “Korzinka” YeTTBdan 2025-yilgacha o‘z tarmog‘ini 140 ta chakana savdo nuqtalariga kengaytirish maqsadida $40 mln sarmoya oldi. Kompaniya veb-saytida ta’kidlanishicha, hozirda mamlakatda uning brendi ostida 135 ta do‘kon mavjud.
2021-yilda esa Osiyo taraqqiyot banki “Korzinka” uchun $12 mln ajratdi. Bu mablag‘ chakana sotuvchiga likvidlik va aylanma mablag‘larini oshirish, shuningdek, COVID-19 pandemiyasi bilan bog‘liq barcha operatsion xarajatlarni qoplash imkonini beradi.
Avvalroq “Spot” Niderlandiyaning “Spar” supermarketlar tarmog‘i “Korzinka” orqali O‘zbekiston bozoriga kirishi haqida yozgandi.
Riteyler “Korzinka” supermarketlar tarmog‘i orqali faoliyat olib borishi hamda birinchi do‘konlari kelasi yilning o‘rtalarida ochilishi rejalashtirgan.

Международная финансовая корпорация выделит финансовый пакет компании Anglesey Food, управляющей сетью супермаркетов Korzinka. Об этом сообщается на сайте организации.
Ожидается, что инвестиции обеспечат дальнейший рост бизнеса компании. Кроме того, деньги повлияют на развитие сельского хозяйства и пищевой промышленности Узбекистана, а также поспособствуют созданию новых рабочих мест.
Сумма финансирования составит до $25 млн. За счёт этих средств Korzinka планирует построить современный «зелёный» распределительный центр для географического расширения своего присутствия.
Благодаря созданию нового центра фермеры и поставщики продовольствия получат дополнительный стимул, рассчитывают в МФК. Кроме того, он поможет «расширить доступ к качественной и доступной еде» в регионах.
Также организация окажет поддержку Korzinka в получении глобальных сертификатов «зелёного» строительства (EDGE) и гендерного равенства на рабочем месте (Gender EDGE). Помимо того, эксперты МФК помогут усовершенствовать стандарты качества продовольствия.
«Финансирование IFC позволит нам улучшить этот процесс и расширить спектр наших услуг по всей стране в условиях сложной внешней ситуации. Соглашение также поможет нам внести вклад в защиту окружающей среды и улучшить условия труда для всех наших сотрудников независимо от их пола», — отметил основатель Korzinka Зафар Хашимов.
В 2020 году Korzinka получила от ЕБРР инвестиции на $40 млн с целью расширить сеть до 140 торговых точек к 2025 году. При этом на сайте компании отмечается, что сейчас в стране насчитывается уже 135 магазинов под её брендом.
Азиатский банк развития в конце 2021 года выделил для Korzinka $12 млн. Как сообщалось тогда, деньги позволят ритейлеру нарастить ликвидность и оборотный капитал, а также покрыть все связанные с пандемией COVID-19 операционные расходы.
Ранее Spot писал, что Korzinka с 2024 года будет открывать в Узбекистане супермаркеты под брендом Spar.