INNOPROM. Markaziy Osiyo 5-xalqaro sanoat ko‘rgazmasi doirasida Moskva viloyati Investitsiyalar, sanoat va fanlar vaziri o‘rinbosari Adil Gantsov boshchiligidagi delegatsiya vakillari Zangiotada joylashgan Technologies of Real Time O‘zbekiston-Singapur qo‘shma korxonasi faoliyati bilan tanishdi.
Shu bilan birga, delegatsiya zavoddagi ishlab chiqarish jarayonini ko‘zdan kechirib, mutaxassislar bilan muzokaralar olib bordi. Korxona shourumida tayyor mahsulotlar namunalari ko‘zdan kechirildi.
Tomonlar Moskva viloyatining Solnechnogorsk shahar okrugida joylashgan Chery zavodiga avtomobil ehtiyot qismlarini yetkazib berish bo‘yicha dastlabki kelishuvlarga erishdilar.
Shuningdek, yakuniy kelishuvlarni imzolash uchun kengaytirilgan muloqot olib borilishi belgilandi.
2024-yilning yozida Yesipovo industrial parkidagi zavodda Chery konsernining premium markasi bo‘lgan Exeed avtomobillarini shartnoma asosida yig‘ishni yo‘lga qo‘yish rejalari ma’lum bo‘ldi. Dastlabki avtomobillarni avgust oyida dilerlarga yetkazib berish rejalashtirilgandi.
Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, birinchi chorakda O‘zbekistonda 1996 ta Chery avtomobili ishlab chiqarilgan yoki o‘tgan yilning shu davriga nisbatan uchdan bir qismga kam. Shu bilan birga, brend mamlakatda sotuvlar bo‘yicha top-5 talikda qolmoqda.
2024-yilning oktabr oyida Shavkat Mirziyoyev Toshkent viloyatiga tashrifi doirasida Technologies of Real Time korxonasi faoliyati bilan tanishgandi. O‘shanda zavod BYD, Chery, Geely va Dongfeng avtomobillari uchun ehtiyot qismlarni o‘z ichiga olgan ishlab chiqarishni kengaytirishga $1,15 mln investitsiya kiritishni rejalashtirayotgani ma’lum qilingan.
Avvalroq AvtoVAZ O‘zbekistonda mahalliy brend nomi ostida avtomobillar yig‘ishni yo‘lga qo‘yishi mumkinligi haqida xabar berilgandi.

Завод автомобильных деталей Technologies of Real Time может начать поставку комплектующих к машинам Chery в Россию, сообщили в хокимияте Ташкентской области.
Делегация во главе с замминистра по делам инвестиций, промышленности и науки Московской области Адилем Гантсовым посетила совместное предприятие в Зангиатинском районе. Визит состоялся в рамках международной промышленной выставки «Иннопром. Центральная Азия», которая проходит в Узбекистане.
Гости изучили производственные процессы и ознакомились с продукцией в шоуруме. Делегация провела переговоры с представителями узбекистанско-сингапурского предприятия сначала на заводе, а затем — на полях выставки «Иннопром».
Стороны достигли соглашения о поставке автомобильных запчастей на завод Chery. Он располагается на территории индустриального парка «Есипово» в Солнечногорске.
На производстве ранее выпускались премиальные автомобили Mercedes-Benz, однако в марте 2022 года концерн Daimler AG остановил производство в связи с санкциями из-за конфликта в Украине. Осенью того же года немецкая компания продала завод дилеру «Автодом».
Летом 2024 года стало известно о планах запустить на заводе в Есипово контрактную сборку автомобилей Exeed — премиальной марки концерна Chery. Первые автомобили планировалось поставить дилерам в августе.
По данным Нацкомстата, в первом квартале в Узбекистане было выпущено 1996 автомобилей Chery или на треть меньше того же периода в прошлом году. При этом марка остается в топ-5 по продажам в стране.
В октябре 2024 года Шавкат Мирзиёев посещал завод Technologies of Real Time в рамках рабочей поездки по столичному региону. Тогда сообщалось о планах завода вложить $1,15 млн в расширение производства, включая детали для автомобилей BYD, Chery, Geely и Dongfeng.
Ранее Spot писал, что «АвтоВАЗ» может наладить сборку автомобилей в Узбекистане под местным брендом.