Avvalroq Shavkat Mirziyoyev Janubiy Koreyaning Incheon International Airport Corporation kompaniyasi rahbariyati bilan uchrashib, Urganch xalqaro aeroportini modernizatsiya qilish va boshqaruvga berish loyihasi bilan tanishgani haqida xabar berilgandi.
Uzbekistan Airports boshqaruvi raisi Javlonbek Umarxo‘jayev O‘zbekiston 24 telekanaliga bergan intervyusida Urganch aeroportida barcha turdagi samolyotlarni qabul qilish imkonini beruvchi 3300 metr uzunlikdagi yangi uchish-qo‘nish yo‘lagini kengaytirish va qurish rejalashtirilayotganini ma’lum qildi.
Shuningdek, loyihada havo bandargohining navigatsiya, meteorologiya va yorug‘lik-signal tizimini modernizatsiya qilish ko‘zda tutilgan. Uning so‘zlariga ko‘ra, bu parvozlar xavfsizligini ta’minlash, o‘tkazuvchanlik qobiliyatini oshirish, qiyin ob-havo sharoitida parvozlarni qabul qilish va chiqarish imkonini beradi.
Inchon aeroporti xalqaro konsorsiumi soatiga 1300 yo‘lovchini o‘tkazish quvvatiga ega yangi terminal qurish konsepsiyasini taqdim etdi, bu hozirgi hajmdan uch baravar ko‘pdir.
“Yangi terminal qariyb 40 ming kvadrat metr maydonga ega bo‘ladi. Kuzatuvchilar, kutib oluvchilar va yo‘lovchilar uchun barcha imkoniyatlar yaratiladi. Texnologik jarayonlar, yo‘lovchilarni o‘tkazish tartibini soddalashtirishga alohida e’tibor qaratildi. Shuningdek, Inchon aeroporti savdo nuqtalari, jumladan, duty-free do‘konlari uchun maydonni 10 barobarga oshiradi”, — dedi Uzbekistan Airports rahbari.
Javlonbek Umarxo‘jayev Inchon aeroporti bilan hamkorlik va loyihani amalga oshirish aviatsiya va transport-logistika sohasini rivojlantirishga yaxshi turtki berishiga ishonch bildirdi.
Yig‘ilishda prezident Inchon aeroporti mutaxassislarini jalb qilib, BOT (“Build-Operate-Transfer” yoki “Qurilish-Boshqaruv-Transfer”) modeli bo‘yicha davlat-xususiy sheriklik to‘g‘risidagi bitimni imzolashni tezlashtirish va Urganch aeroportini ekspluatatsiya qilish bo‘yicha topshiriq berdi.
Bundan tashqari, davlat rahbari Urganchga yangi aviakompaniyalarni jalb qilish vazifasini qo‘ydi. Sayyohlar oqimini ko‘paytirish uchun aviaqatnovlar sonini kamida 2 baravarga — hozirgi 80 tadan 160 taga oshirish rejalashtirilgan.
E’lon qilingan taqdimotga ko‘ra, Urganch aeroportini modernizatsiya qilish va Incheon International Airport Corporation boshqaruviga berish loyihasi 22 yil davom etadi, shundan uch yili qurilish-rekonstruksiya ishlariga ajratilgan.
DXSh loyihasining qiymati $223 mlnni tashkil etadi. Shundan $108 mlni davlat sherigi obyektlariga, yana $115 mlni xususiy sherikka to‘g‘ri keladi. Inchon aeroporti loyihani o‘z mablag‘lari va KIND beradigan qarz hisobiga teng ulushlarda moliyalashtiradi. O‘z navbatida, O‘zbekiston Koreya taraqqiyot banki va Eksimbanki mablag‘larini jalb qiladi hamda yevrobond obligatsiyalar chiqaradi.
Loyihani amalga oshirishning dastlabki uch yilida xususiy sherik tomonidan davlat foydasiga to‘lanadigan konsessiya to‘lovlari 5% ni tashkil etadi. 2032-yildan 2035-yilgacha to‘lov 16% gacha, 2036-yildan 2047-yilgacha 27% gacha oshadi.
Urganch aeroportini modernizatsiya qilish
2024-yil boshida bo‘lib o‘tgan prezident bilan uchrashuvda Buxoro, Namangan, Urganch va Andijon aeroportlarini xususiy boshqaruvga o‘tkazish rejalari ma’lum bo‘ldi.
Avgust oyida tasdiqlangan 2030-yilgacha DXShni rivojlantirishga qaratilgan davlat dasturiga ko‘ra, Urganch aeroportini modernizatsiya qilish va boshqaruvga berish belgilandi.
Loyihaning dastlabki qiymati $181 mlnni tashkil etib, Transport vazirligi, Uzbekistan Airports, Iqtisodiyot va moliya vazirligi hamda Xorazm viloyati hokimligiga bu bo‘yicha joriy yilning birinchi yarmi yakunigacha loyiha bitimini imzolash topshirilgandi.
Avgust oyi boshida JUrganch xalqaro aeroportini DXSh asosida modernizatsiya qilish va boshqarish loyihasi uchun tender e’lon qilindi. Undan keyin, tenderda sakkizta kompaniya ishtirok etgandi, ulardan beshtasi ikkinchi yakuniy bosqichga o‘tgani ma’lum bo‘ldi.

Как ранее писал Spot, Шавкат Мирзиёев встретился с руководством южнокорейской компании Incheon International Airport Corporation и ознакомился с проектом модернизации международного аэропорта Ургенча и передачи его в управление.
Председатель правления Uzbekistan Airports Жавлонбек Умарходжаев в интервью телеканалу O’zbekiston 24 рассказал, что в аэропорту Ургенча планируется расширить и построить новую взлетно-посадочную полосу длиной 3300 метров, что позволит принимать все типы самолетов.
Также проект предусматривает модернизацию навигационной, метеорологической и светосигнальной системы воздушной гавани. По его словам, это позволит обеспечить безопасность полетов, увеличить пропускную способность, принимать и выпускать рейсы в трудных метеоусловиях.
Международный консорциум аэропорта Инчхон представил концепцию строительства нового терминала с пропускной способностью в 1300 пассажиров в час, что втрое больше текущего объема.
«Новый терминал будет иметь площадь почти 40 тыс. кв. м. Будут организованы все возможности для провожающих, встречающих и пассажиров. Особо внимание уделено на технологические процессы, упрощение процедур прохождения пассажиров. Также аэропорт Инчхон увеличит в 10 раз площадь для торговых точек, включая магазины duty-free», — поделился глава Uzbekistan Airports.
Жавлонбек Умарходжаев выразил уверенность, что сотрудничество и реализация проекта совместно с аэропортом Инчхон дадут хороший толчок в развитии авиации и транспортно-логистического сектора.
На совещании президент поручил привлечь специалистов аэропорта Инчхон для ускорения подписания соглашения о государственно-частном партнерстве по модели BOT («Build-Operate-Transfer» или «Строительство-Управление-Передача») и оперированию аэропортом Ургенча.
Кроме того, глава государства поставил задачу привлечь новые авиакомпании в Ургенч. Для увеличения туристического потока планируется как минимум удвоить число рейсов — с нынешних 80 до 160.
Согласно опубликованной презентации, проект по модернизации аэропорта Ургенча и передаче его в управление Incheon International Airport Corporation продлится 22 года, из которых три года отведены на выполнение строительно-реконструкционных работ.
Стоимость проекта ГЧП составит $223 млн: из них $108 млн приходятся на объекты государственного партнера, еще $115 млн — на частного партнера. Аэропорт Инчхон профинансирует проект в равных долях за счет собственных средств и долга, предоставленного компанией KIND. В свою очередь, Узбекистан привлечет средства Банка развития Кореи и Эксимбанка, а также выпустит еврооблигации.
В первоначальные три года реализации проекта концессионные платежи со стороны частного партнера в пользу государства составят 5%. В период с 2032 по 2035 год плата увеличится до 16%, с 2036 по 2047 год — до 27%.