Markaziy bank boshqaruvi raisi Timur Ishmetov 2026-yildan inflyatsiyaning o‘sish sur’atlari sekinlashishini kutmoqda. Bu haqda u 2-may kuni Xalqaro valyuta jamg‘armasi konferensiyasida ma’lum qildi, deya xabar berdi Spot muxbiri.
Ishmetovning qayd etishicha, O‘zbekistonda yuqori inflyatsiya hali ham kuzatilmoqda va uning yillik ko‘rsatkichi hozirda 10% atrofida shakllanmoqda. Inflyatsiyaning o‘sish sur’atlari tezlashishining asosiy sababi narxlarni liberallashtirish bo‘yicha islohotlar bo‘lib, bu ayniqsa energetika sohasida namoyon bo‘lmoqda.
“1-may kuni biz energetika sohasida tarif islohotining ikkinchi va so‘nggi bosqichini o‘tkazdik. Hozirda biz davlat tomonidan tartibga solinadigan narxlarning boshqa ma’muriy oshirilishini ko‘rmayapmiz. Endi biz inflyatsiyani sekinlashtirish borasidagi ishlarimizga e’tibor qaratishimiz mumkin bo‘ladi”, — dedi Markaziy bank raisi.
Timur Ishmetov 2025-yil regulyator uchun inflyatsiya nuqtayi nazaridan so‘nggi yil bo‘lishiga umid bildirdi. Joriy yil oxiriga kelib Markaziy bank yillik inflyatsiyaning o‘sish sur’ati 8% gacha, 2026-yilda esa 6% gacha sekinlashishini kutmoqda.
O‘zbekistonda 1-maydan maishiy iste’molchilar uchun elektr energiyasi va tabiiy gaz tariflari ko‘tarildi — bu so‘nggi bir yil ichida tariflarning ikkinchi marotaba oshirilishi bo‘ldi. Shuningdek, metan gaz quyish shoxobchalari uchun gaz narxi 38,9%ga oshib, bir kub metr uchun 2500 so‘mni tashkil etdi. Natijada gaz “zapravka"larda metan narxi 1 kubometri uchun 5200 so‘mgacha qimmatlashdi.
Joriy yilning fevral oyida Markaziy bank AGTKShlar uchun rejalashtirilgan tabiiy gaz ulgurji narxlarining oshirilishi transport xarajatlarining oshishi hisobiga mahsulot tannarxining oshishiga olib kelishidan xavotir bildirgandi.
Avvalroq Markaziy bank muddatli to‘lovlar bozorini tartibga solishni boshlashni rejalashtirayotgani haqida xabar berilgandi.

Председатель правления Центрального банка Узбекистана Тимур Ишметов ожидает с 2026 года замедления темпов роста инфляции. Об этом 2 мая он заявил на конференции Международного валютного фонда, передает корреспондент Spot.
По его словам, в Узбекистане все еще продолжает наблюдаться высокая инфляция, а ее годовой показатель сейчас превышает отметку в 10%. Главной причиной ускорения темпов роста инфляции являются реформы по либерализации цен — особенно в сфере энергетики.
«1 мая мы провели второй и последний раунд реформы тарифов в энергосекторе. Сейчас мы не видим другого административного повышения цен, которые регулируются со стороны государства. В результате мы сможем сосредоточиться на нашей работе по замедлению инфляции», — заявил глава Центробанка.
Тимур Ишметов выразил надежду, что 2025 год будет последним в течение нескольких лет трудным годом для регулятора с точки зрения инфляции. К концу этого года ЦБ ожидает замедления темпов роста годовой инфляции до 8%, а в 2026 году — до 6%.
С 1 мая в Узбекистане повысили тарифы на электроэнергию и природный газ для бытовых потребителей — это стало уже вторым повышением тарифов за последний год. Также цена на газ для метановых заправок подорожала на 38,9% — до 2500 сумов за кубометр. В результате цена метана на газовых заправках выросла до 5200 сумов за кубометр.
В феврале этого года Центробанк выражал опасения, что планируемое повышение оптовых цен на природный газ для АГНКС повысит себестоимость продукции за счет увеличения транспортных расходов.