Yana ikkita kompaniya Umra tadbirlarini tashkil etish uchun litsenziya oldi. Bu haqda Din ishlari bo‘yicha qo‘mita matbuot xizmati xabar berdi.
Joriy yilning mart oyida qo‘mita tomonidan Umra tadbirlarini tashkil etish va o‘tkazish faoliyatini amalga oshirish uchun yakka tartibdagi litsenziya berish bo‘yicha tanlov tashkil etilgandi.
Tanlov komissiyasi tomonidan nomzodlar ko‘rib chiqilib, Toshkent shahridagi Centrum Holidays hamda Buxoro viloyatidagi Buxoro Umra Jamiyati korxonalari tanlov g‘olibi deb topilib, ularga tegishli litsenziya berildi.
Hozirda Umra tadbirlarini tashkil etish va o‘tkazish faoliyati uchun litsenziyaga ega bo‘lgan kompaniyalar soni 14 taga yetdi. Ularning ro‘yxati bilan bu yerda tanishish mumkin.
O‘zbekistonda Umra tadbirlarini tashkil etish
2024-yilning iyun oyida qabul qilingan qaror bilan “Umra” ziyorati bo‘yicha xizmatlar ko‘rsatish litsenziyalanadigan faoliyatning alohida turi sifatida belgilandi. Litsenziya berish vakolati esa Turizm qo‘mitasidan Din ishlari bo‘yicha qo‘mitaga berildi.
Sentabr oyida qo‘mita mazkur tadbirlarni tashkil etayotgan turoperatorlarga ogohlantirish bilan chiqib, yangi talablar 5-oktabrdan kuchga kirishini, turoperatorlar litsenziyalari mazkur sanagacha amalga qilishini qayd etdi.
Undan keyin, 12-oktabrga kelib, hukumatning tegishli qarori qabul qilindi. Unda turistik tashkilotlar mazkur xizmatlar uchun yangi talablar asosida litsenziya olishlari kerakligi belgilandi.
15-oktabr kuni qo‘mita yangi talablar asosida litsenziya olish uchun arizalar qabulini e’lon qildi. Noyabr oyida, tanlov natijasida “Umra” ziyoratini tashkil etish va o‘tkazish faoliyatini amalga oshirish uchun 12ta turoperatorga litsenziya berildi.
Spot litsenziya olishdagi yangi talablar yuzasidan bir qator turoperatorlar bilan suhbatlashib, bu qanday qiyinchiliklarga olib kelgani, narxlarga qanday ta’sir qilishi hamda kelgusida kutilayotgan natijalar haqida fikrlarini o‘rgangandi.
Avvalroq Raqobat qo‘mitasi 2024-yilda hamda joriy yilning o‘tgan davrida litsenziya va ruxsatnomasiz Umra xizmatlari reklamalari uchun 27 ta turoperatorni jarimaga tortgani haqida xabar berilgandi.

Комитет по делам религий выдал двум новым туристическим компаниям лицензии на организацию умры, сообщила пресс-служба ведомства.
В марте Комитет по делам религий объявил о приеме заявок туроператоров на получение лицензий на организацию умры, который продлился до 7 апреля. Конкурсная комиссия рассмотрела заявки и приняла решение о выдаче лицензий Centrum holidays и Buxoro umra jamiyati.
Согласно ЕГРПО, Centrum holidays, имеющая связь с My Freighter через общих учредителей, была учреждена в начале января 2020 года. Компания с уставным капиталом в 2,59 млрд сумов занимается «арендой и управлением площадями для организации торговли». Ее учредителями являются Гафуров Хафизжон Анварович (50%) и Абдурахманов Абдулазиз Абдукадирович (50%), который также числится директором.
Spot не удалось найти публичную информацию о Buxoro umra jamiyati.
В результате список компаний, имеющих право заниматься проведением умры, увеличилось до 14 субъектов. С полным списком туроператоров можно ознакомиться по ссылке.
В ноябре 2024 года Кабмин утвердил список компаний, имеющих право заниматься проведением умры. В него вошли 12 фирм: шесть из Ташкента, три из Намангана, по одной — из Андижана, Маргилана и Ургенча.
Организаторы паломничества для получения лицензии должны внести $1 млн в фонд «Зиёрат», а также заключить соглашение с партнерской организацией в Саудовской Аравии. На них возлагается ответственность за оказание медицинской помощи паломникам, обеспечение их питанием, размещение в гостиницах