Humans Raqobatni rivojlantirish va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasidan O‘zbektelekom telekommunikatsiya xizmatlari operatoriga nisbatan monopoliyaga qarshi ish ochishni so‘radi. Tegishli ariza 2025-yilning 8-may kuni tahririyat ixtiyoriga kelib tushdi.
Xatda Humans o‘zining ma’lumotlar uzatish tarmog‘iga ega bo‘lmagan virtual mobil aloqa operatori (MVNO) ekanligi, shuning uchun kompaniya faoliyati 2020-yil 22-maydagi shartnomaga muvofiq O‘zbektelekom infratuzilmasiga asoslanganligi aytiladi.
“O‘zbektelekom 2021-yildan buyon internet narxi monopol tovar sifatida sezilarli darajada pasayganiga qaramay, internet-trafikni uzatish uchun Gn-interfeys bo‘yicha hisoblanadigan ma’lumotlar uzatish xizmatining asosiy tarifini o‘zgartirmay saqlab kelmoqda. Bu esa ham iqtisodiy mantiqqa, ham monopoliyaga qarshi tartibga solish talablariga ziddir”, — deyiladi bayonotda.
Humans O‘zbektelekom'ning xalqaro ma’lumotlarni uzatish va xalqaro kanallarni ijaraga berish bozoridagi ustun mavqeini ta’kidlab, davlat kompaniyasi “Raqobat to‘g‘risida"gi qonunning 18-moddasini buzgan va monopol yuqori narx belgilagan deb hisoblaydi.
Kompaniya quyidagi asoslarni keltiradi:
- xalqaro bozorlarda internet narxi to‘rt baravardan ko‘proq arzonlashdi — 2020-yilda 1 GB uchun $1,34 dan 2023-yilda 1 GB uchun $0,3 gacha;
- Xalqaro paketli kommutatsiya markazi orqali xizmatlar narxi 45% ga kamaydi;
- LTEni modernizatsiya qilish va joriy etish hisobiga 4G tarmog‘ida 1 GB tarif narxi sezilarli darajada pasaydi;
- O‘zbektelekom'ning Gn-interfeys orqali telekommunikatsiya tarmog‘ini taqdim etish xizmatlari uchun bazaviy tarifi 2021-yil iyun oyi darajasida saqlanib qoldi.
Kompaniyada ta’kidlanishicha, internet xizmatlarining bozor narxining pasayishi radiotarmoq infratuzilmasi (LTE), transport va tayanch tarmoqlarining solishtirma qiymatini kamaytirish hisobiga abonent foydasiga solishtirma 1 Mbit/s tezlikni taqdim etish narxining arzonlashishi natijasidir. Bu esa Gn-interfeys orqali ma’lumotlarni uzatish xizmatlari narxining pasayishiga olib kelishi kerak, biroq O‘zbektelekom tarif siyosatida ko‘plab holatlar hisobga olinmagan, deb hisoblaydi Humans.
Virtual mobil operator 2021-yildan beri bir necha marta pasaygan chakana narxlarni raqobatbardosh darajada ushlab turishga majburligini ta’kidlamoqda. Biroq, O‘zbektelekom tomonidan tariflarning o‘zgarmasligi infratuzilma xarajatlari ulushining Humans umumiy tannarxining 58%igacha oshishiga olib keldi, bu esa “biznes modelini zararli qiladi va amalda erkin raqobatni cheklab qo‘yadi”.
“Shu tariqa, narxlarning avvalgi darajasini saqlab qolishning iqtisodiy asosi mavjud emas, bu esa O‘zbektelekom infratuzilma foydalanuvchilarining manfaatlarini kamsitish hisobiga asossiz foyda olayotganidan dalolat beradi”, — deyiladi kompaniyada.
Humans O‘zbektelekom'ning xatti-harakatlarida monopol yuqori narx belgilash orqali o‘z ustun mavqeini suiiste’mol qilish harakatlarini aniqladi, bu quyidagilarda kuzatiladi:
- avvalgi tarifni saqlab qolishning iqtisodiy asoslari mavjud emasligi;
- bozor dinamikasini e’tiborga olmaslik;
- tariflarni qayta ko‘rib chiqishning shaffof mexanizmi mavjud emasligi;
- Humans raqobatbardoshligini bloklash.
Bundan tashqari, Humans O‘zbektelekom tomonidan “monopol yuqori narxlar” qo‘llanilishi natijasida 2020-yil 22-may va 2020-yil 15-sentabrdagi ikkita shartnoma bo‘yicha qarzdorlik yuzaga kelganini ma’lum qildi.
Narx masalasini hal qilish va qarzni to‘lash jarayonida davlat kompaniyasi Humans’ga 2025-yilning 1-martidan internetga ulanishning umumiy tezligini (Gi-interfeys) 40 Gbit/s gacha pasaytirish va texnik qo‘llab-quvvatlashni to‘xtatish, 2025-yilning 1-iyunidan esa qarz to‘lanmagan taqdirda xizmat ko‘rsatishni to‘liq to‘xtatish va ishni sudga oshirish to‘g‘risida ogohlantirish xatlarini yubordi. Bundan tashqari, O‘zbektelekom 31-martdan boshlab internet tarmog‘iga ulanish tezligi 30 Gbit/s gacha pasayganini ma’lum qildi.
Kompaniya O‘zbektelekom'ning bu xatti-harakatlari “Telekommunikatsiyalar to‘g‘risida"gi qonun doirasidan tashqariga chiqishini qayd etdi, chunki o‘tkazuvchanlik qobiliyatining sezilarli darajada pasayishi va texnik qo‘llab-quvvatlashning rad etilishi “aslida telekommunikatsiya xizmatlaridan foydalanishni taqdim etishda kamsituvchi shart-sharoitlarni yaratadi, teng foydalanish tamoyilini buzadi va ustun mavqeni suiiste’mol qilish belgilariga ega"dir.
“Shunday qilib, O‘zbektelekom'ning xatti-harakatlari qarzdorlikni vijdonan undirishga emas, balki telekommunikatsiya bozorida raqobatga to‘sqinlik qiluvchi sharoitlarni yaratishga qaratilgan bo‘lib, bu “Raqobat to‘g‘risida"gi qonun hamda aloqa sohasida raqobat muhitini rivojlantirishning asosiy tamoyillariga ziddir”, — deyiladi kompaniya xatida.
Humans Raqobat qo‘mitasidan O‘zbektelekom tomonidan xizmatlar uchun monopol yuqori narx o‘rnatilgani bo‘yicha monopoliyaga qarshi ish qo‘zg‘atishni, telekommunikatsiya xizmatlarini ko‘rsatish uchun infratuzilmani ijaraga berish bo‘yicha bozor tahlilini o‘tkazishni, O‘zbektelekom infratuzilmasini ijaraga berish bo‘yicha xizmatlar xarajatlarini iqtisodiy jihatdan tahlil qilishni va bozor tendensiyalari bilan taqqoslashni so‘radi.
Surishtiruv natijalariga ko‘ra, kompaniya ustun mavqeni suiiste’mol qilishga nisbatan choralar ko‘rilishi, suiiste’mollikni bartaraf etish, shu jumladan ma’lumotlar uzatish tezligini tiklash, monopol yuqori narxlarni qo‘llash va tariflarni qayta ko‘rib chiqish, ortiqcha to‘langan summani qaytarish yoki Humans’ning joriy to‘lovlari hisobiga o‘tkazish, O‘zbektelekom'ni internet tarmog‘iga kirish tezligini pasaytirish orqali kamsituvchi shart-sharoitlar yaratgani uchun javobgarlikka tortish to‘g‘risida ko‘rsatma berilishi kutilmoqda.
Raqobat qo‘mitasi Spot so‘roviga javoban, hozirda ko‘rib chiqilayotgan Humans arizasini olganini tasdiqladi. Biroq, qo‘mita o‘rganish ishlari yakunlanguniga qadar qolgan tafsilotlarni ochiqlashdan bosh tortdi.
Bundan oldin ijtimoiy tarmoqlarda O‘zbektelekom boshqaruvi raisining moliyaviy masalalar bo‘yicha o‘rinbosari Akram To‘xtiyorov tomonidan 2024-yil 27-martda imzolangan xat tarqalgandi. Unda Humans kompaniyasidan 532 mlrd so‘mlik qarzdorlikni to‘lash talab qilingan bo‘lib, shundan 361,7 mlrd so‘mi debitorlik qarzi, 170,3 mlrd so‘mi esa penya ekanligi keltirilgan. Biroq Spot mazkur xatning haqiqiyligini tasdiqlash imkoniyatiga ega emas.
Avvalroq Raqobat qo‘mitasi Ucell uyali aloqa operatorining ommaviy ofertasida ma’naviy zarar uchun javobgarlik nazarda tutilmaganini aniqlab, uni qayta ko‘rib chiqish bo‘yicha ko‘rsatma bergani haqida xabar berilgandi.

Humans попросила Комитет по развитию конкуренции и защите прав потребителей открыть антимонопольное дело в отношении оператора телекоммуникационных услуг «Узбектелеком». Соответствующее заявление от 8 мая 2025 года оказалось в распоряжении редакции.
В письме говорится, что Humans является виртуальным мобильным оператором (MVNO) без собственной сети передачи данных, из-за чего деятельность компании базируется на инфраструктуре «Узбектелекома» в соответствии с договором от 22 мая 2020 года.
«С 2021 года „Узбектелеком“ удерживает без изменения базовый тариф на услугу передачи данных, учитываемую по Gn-интерфейсу, для передачи интернет-трафика, несмотря на значительное снижение стоимости интернета как монопольного товара, что противоречит как экономической логике, так и требованиям антимонопольного регулирования», — говорится в заявлении.
Humans, отмечая доминирующее положение «Узбектелекома» на рынке передачи международных данных и аренды международных каналов, считает, что госкомпания нарушила 18 статью закона «О конкуренции» и установила монопольно высокую цену.
Компания приводит следующие обоснования:
- интернет на международных рынках подешевел более чем вчетверо — с $1,34 за 1 ГБ в 2020 году до $0,3 за 1 ГБ в 2023 году;
- стоимость услуг через Международный центр пакетной коммутации снизилась на 45%;
- себестоимость 1 ГБ тарифа в 4G существенно сократилась за счет модернизации и внедрения LTE;
- базовый тариф «Узбектелекома» на услуги предоставления сети телекоммуникаций по Gn-интерфейсу остался на уровне июня 2021 года.
В компании отмечают, что снижение рыночной стоимости интернет-услуг — это следствие удешевления стоимости предоставления удельного 1 Мбит/с в пользу абонента за счет снижения удельной стоимости инфраструктуры радиосети (LTE), транспортных и опорных сетей. В результате это должно повлечь снижение стоимости услуг в части передачи данных по Gn-интерфейсу, однако в тарифной политике «Узбектелекома» многие обстоятельства не учтены, считают в Humans.
Виртуальный мобильный оператор подчеркивает, что вынужден удерживать розничные цены на конкурентном уровне, которые с 2021 года, как утверждается, несколько раз снижались. Однако неизменность тарифов со стороны «Узбектелекома» привела к росту доли инфраструктурных затрат до 58% от общей себестоимости Humans, что «делает бизнес-модель убыточной и фактически блокирует свободную конкуренцию».
«Таким образом, экономического обоснования сохранения прежнего уровня цен не имеется, что свидетельствует о получении „Узбектелекомом“ необоснованной прибыли за счет ущемления интересов пользователей инфраструктуры», — заявили в компании.
Humans усмотрела в действиях «Узбектелекома» злоупотребление своим доминирующим положением путем установления монопольной высокой цены, которое выражается в следующем:
- отсутствие экономического обоснования сохранения прежнего тарифа;
- игнорирование рыночной динамики;
- отсутствие прозрачного механизма пересмотра тарифов;
- блокировка конкурентоспособности Humans.
Кроме того, Humans сообщила о возникновении задолженности по двум договорам от 22 мая 2020 года и 15 сентября 2020 года вследствие применения «Узбектелекомом» «монопольно высоких цен». В процессе урегулирования вопроса цены и погашения задолженности госкомпания направила Humans письма с предупреждением снизить с 1 марта 2025 года суммарную скорость доступа к интернету (Gi-интерфейс) до 40 Гбит/с и приостановить техническую поддержку, а с 1 июня 2025 года полностью приостановить оказание услуг и передать дело в суд в случае непогашения задолженности. Более того, «Узбектелеком» сообщил о снижении с 31 марта скорости доступа к сети интернет до 30 Гбит/с.
В компании полагают, что действия «Узбектелекома» выходят за рамки закона «О телекоммуникациях», так как существенное снижение пропускной способности и отказ в технической поддержке «фактически создают дискриминационные условия предоставления доступа к услугам телекоммуникаций, нарушают принцип равного доступа и имеют признаки злоупотребления доминирующим положением».
«Таким образом, действия „Узбектелекома“ направлены не на добросовестное взыскание задолженности, а на создание условий, препятствующих конкуренции на рынке телекоммуникаций, что противоречит закону Республики Узбекистан „О конкуренции“, как и основополагающим принципам развития конкурентной среды в секторе связи», — говорится в письме компании.
Humans попросил Комитет по конкуренции возбудить антимонопольное дело по факту установления монопольно высокой цены на услуги со стороны «Узбектелекома», провести анализ рынка по предоставлению в аренду инфраструктуры для оказания телекоммуникационных услуг, сделать экономический анализ затрат на услуги по аренде инфраструктуры «Узбектелекома» и сопоставить с рыночными тенденциями.
По результатам расследования компания ожидает принятие мер в отношении злоупотребления доминирующим положением, выдачу предписания об устранении злоупотребления, включая восстановление скорости передачи данных, а также в части применения монопольно высоких цен и пересмотра тарифов, возврат излишне уплаченных сум или зачет в счет текущих платежей Humans, привлечение «Узбектелекома» к ответственности за создание дискриминационных условий путем снижения скорости предоставления доступа к сети интернет.
Spot обратился с запросом в Комитет по развитию конкуренции и защите прав потребителей. В антимонопольном органе подтвердили получение заявления Humans, которое сейчас рассматривается. Однако ведомство отказалось от дальнейших комментариев до завершения изучения ситуации.