Humans Group xalqaro xoldingi tarkibiga kiruvchi va Humans kompaniyasining O‘zbekistondagi biznesiga egalik qiluvchi Singapurning Humans Mobile Ltd. kompaniyasi Jahon banki huzuridagi Investitsiya nizolarini hal qilish bo‘yicha xalqaro markazda (ICSID) O‘zbekistonga qarshi arbitraj jarayonini rasman boshladi. 30-maydagi tegishli da’vo arizasi (ICSID Case No. ARB/25/24) bazada ro‘yxatga olingan va “ko‘rib chiqilmoqda”. Javobgar — Adliya vazirligining O‘zbekiston manfaatlarini huquqiy himoya qilish boshqarmasi.
O‘zbekiston va Singapur hukumatlari o‘rtasida 2003-yil 15-iyulda imzolangan va 2003-yil 23-noyabrdan kuchga kirgan Investitsiyalarni rag‘batlantirish va himoya qilish to‘g‘risidagi ikki tomonlama bitim qoidalarining buzilishi da’vo arizasi berishga asos bo‘lmoqda.
Arbitraj muhokamasiga davlat organlari va kompaniyalari, jumladan, O‘zbekiston Markaziy banki va “O‘zbektelekom” kompaniyasining xatti-harakatlari sabab bo‘lgan. Shu sabab, Humans Mobile bir qator davlat organlarining harakatlari bilan unga yetkazilgan zararni qoplashni talab qilmoqda.
2024-yilning sentabrida Markaziy bank Humans kompaniyasiga tegishli UPay brendiga ega Maroqand to‘lov tashkiloti faoliyatini olti oyga cheklab qo‘ydi, bu esa uning bank hisobvarag‘idan foydalangan holda to‘lovlarni qabul qilish va o‘tkazish xizmatlari cheklandi. Oktabr oyi oxirida Markaziy bankning o‘sha vaqtdagi raisi Mamarizo Nurmuratov fuqarolarning pullari bukmekerlik kompaniyalariga noqonuniy o‘tkazilgani sababli Maroqand litsenziyasi vaqtincha to‘xtatilganini tushuntirgandi.
May oyida Humans Raqobatni rivojlantirish va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasidan O‘zbektelekom'ga nisbatan monopoliyaga qarshi ish ochishni so‘radi. Kompaniyaning qayd etishicha, davlat operatori qarzdorlik tufayli Humans uchun internet tezligini pasaytirib, xizmatlarga “monopol yuqori narx” belgilagan va kamsituvchi sharoitlar yaratgan.
“Biz O‘zbekistonga va uning fuqarolariga doimo ishonganmiz va ishonamiz. Biz prezidentning iqtisodiyotni modernizatsiya qilish, raqamlashtirish va tadbirkorlik erkinliklarini kengaytirish borasida amalga oshirayotgan sa’y-harakatlariga tan beramiz. Transformatsiya yo‘lida erkin bozorni yaratish, ochiqlikni oshirish va o‘sishni jadallashtirish bo‘yicha sa’y-harakatlarni susaytiradigan qarshilar ham uchrashini tushunamiz. Biz O‘zbekistonning qonun ustuvorligi va amaldorlar zo‘ravonligisiz o‘zgarishi tarafdorimiz”, — deya izoh berdi Humans Group bosh direktori va asoschisi Vladimir Dobrinin.
U arbitraj muhokamasi “investorlar o‘z manfaatlarini insofsiz ma’muriyatchilikdan himoya qilishning madaniyatli vositasi”, deya qayd etdi. Humans sud muhokamasi “adolatli tartibga solish tamoyillarini mustahkamlash va tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlashga” xizmat qiladi deb hisoblab, zararni qoplashni talab qilmoqda, ammo uning miqdori ko‘rsatilmagan.

Сингапурская компания Humans Mobile Ltd., которая входит в международный холдинг Humans Group и владеет бизнесом Humans в Узбекистане, официально инициировала арбитражное разбирательство против Узбекистана в Международном центре по урегулированию инвестиционных споров (ICSID) при Всемирном банке. Соответствующий иск от 30 мая (ICSID Case No. ARB/25/24) зарегистрирован в базе и «находится на рассмотрении». Ответчиком выступает Управление правовой защиты интересов Узбекистана Министерства юстиции.
Причиной арбитражного разбирательства послужили действия государственных органов и компаний, включая Центральный банк Узбекистана и «Узбектелеком». В этой связи Humans Mobile требует компенсировать причиненный ей ущерб действиями ряда госорганов.
В сентябре 2024 года Центробанк ограничил на полгода работу платежной организации Maroqand — бренд UPay, принадлежащий Humans, — что привело к остановке ее услуг по приему и проведению платежей с использованием банковского счета. Председатель ЦБ Мамаризо Нурмуратов тогда пояснил, что лицензию Maroqand временно приостановили из-за незаконного перевода денег граждан букмекерским конторам.
В мае Humans попросила Комитет по развитию конкуренции и защите прав потребителей открыть антимонопольное дело в отношении «Узбектелекома». Компания считает, что государственный оператор установил «монопольно высокую цену» на услуги и создал дискриминационные условия, снизив скорость интернета для Humans из-за наличия задолженности.
«Мы всегда верили и продолжаем верить в Узбекистан и его граждан. Мы искренне восхищаемся усилиями, которые предпринимаются президентом по модернизации экономики, цифровизации и расширению предпринимательских свобод. Мы понимаем, что на пути трансформации встречаются её противники, которые нивелируют усилия по созданию свободного рынка, повышению открытости и ускорению роста. Мы за трансформацию Узбекистана — с верховенством права и без произвола чиновников», — прокомментировал СЕО и основатель Humans Group Владимир Добрынин, заявление которого приводит ряд зарубежных СМИ.
По его словам, арбитражное разбирательство является «цивилизованным инструментом для защиты инвесторами своих интересов от недобросовестного администрирования». Humans требует компенсации ущерба, сумма которого, впрочем, не приводится, рассчитывая, что разбирательство послужит «укреплению принципов справедливого предсказуемого регулирования и поддержке предпринимательства».
Ранее Spot писал, что Фондовая биржа с 8 мая возобновила торги с акциями Maroqand и Humans Companies.