Avvalroq Spot Humans Group xalqaro xoldingi tarkibiga kiruvchi va Humans’ning O‘zbekistondagi biznesiga egalik qiluvchi Singapurning Humans Mobile Ltd. kompaniyasi Jahon banki huzuridagi Investitsiya nizolarini hal qilish bo‘yicha xalqaro markazda (ICSID) O‘zbekistonga qarshi arbitraj jarayonini rasman boshlagani haqida yozgandi. U davlat organlaridan ko‘rilgan zararni qoplashni talab qilmoqda
Markaziy bank arbitraj muhokamasi bo‘yicha rasmiy munosabat bildirib, Humans Mobile Pte Ltd O‘zbekiston davlat organlari va idoralari, shu jumladan Markaziy bankning harakati bilan joriy yil 20-mayda xalqaro markazga O‘zbekistonga nisbatan arbitraj jarayonlarini boshlash uchun ariza kiritganini tasdiqladi.
Bunga 2003-yil 15-iyuldagi Singapur va O‘zbekiston hukumatlari o‘rtasida investitsiyalarni rag‘batlantirish va himoya qilish to‘g‘risidagi bitimning ayrim talablari buzilganligi asos bo‘lmoqda.
“Da'vogarning arizasi xalqaro arbitraj markazi tomonidan ish yurituviga qabul qilinib hozirda arbitraj nizosini mazmunan ko‘rib chiqishga tayyorlash bosqichida ekanligi bildirilgan holda, ish jarayonlaridan kelib chiqib qo‘shimcha tafsilotlar berib borilishi ma’lum qilinadi”, — deyiladi regulyator xabarida.
2024-yilning sentabrida Markaziy bank Humans kompaniyasiga tegishli UPay brendiga ega Maroqand to‘lov tashkiloti faoliyatini olti oyga cheklab qo‘ydi. Natijada, bank hisobvarag‘i orqali to‘lovlarni qabul qilish va o‘tkazish xizmatlari cheklandi. Oktabr oyi oxirida Markaziy bankning o‘sha vaqtdagi raisi Mamarizo Nurmuratov fuqarolarning pullari bukmekerlik kompaniyalariga noqonuniy o‘tkazilgani sababli Maroqand litsenziyasi vaqtincha to‘xtatilganini tushuntirgandi.
Shuningdek, regulyatorning aniqlik kiritishicha, o‘sha vaqtda to‘lov tashkiloti faoliyatida aniqlangan holatlarga huquqiy baho berish uchun tegishli hujjatlar huquqni muhofaza qiluvchi organlarga taqdim etilgan.

Центральный банк прокомментировал сообщения в социальных сетях о начале арбитражного разбирательства против Узбекистана в Международном центре по урегулированию инвестиционных споров (ICSID) при Всемирном банке. Истцом выступила сингапурская компания Humans Mobile Ltd., которая входит в международный холдинг Humans Group и владеет бизнесом Humans в Узбекистане.
Регулятор подтвердил, что Humans заявила о нарушениях со стороны государственных органов и компаний — Центробанка и «Узбектелекома» — некоторых требований Соглашения между правительствами Узбекистана и Сингапура о поощрении и защите инвестиций от 15 июля 2003 года. 20 мая компания подала иск в Международный центр по урегулированию инвестиционных споров против Узбекистана.
«Заявление истца принято к производству международным арбитражным центром и в настоящее время находится на стадии подготовки к рассмотрению арбитражного спора по существу. Дополнительные подробности будут предоставляться по мере развития процесса рассмотрения дела», — заявили в ЦБ.
25 сентября 2024 года Центробанк ограничил на полгода работу платежной организации Maroqand — бренд UPay, принадлежащий Humans, — что привело к остановке ее услуг по приему и проведению платежей с использованием банковского счета. Председатель ЦБ Мамаризо Нурмуратов тогда пояснил, что лицензию Maroqand временно приостановили из-за незаконного перевода денег граждан букмекерским конторам.
«Соответствующие документы [о правонарушениях со стороны Maroqand] были представлены в правоохранительные органы для правовой оценки обстоятельств, выявленных в деятельности платежной организации», — уточнили в регуляторе.
Ранее Spot писал, что ЦБ Узбекистана предлагает установить минимальный доход для получения микрозайма.