May oyida Humans Raqobat qo‘mitasidan O‘zbektelekom'ga nisbatan monopoliyaga qarshi ish ochishni so‘radi. Kompaniyaning qayd etishicha, davlat operatori qarzdorlik tufayli Humans uchun internet tezligini pasaytirib, xizmatlarga “monopol yuqori narx” belgilagan va kamsituvchi sharoitlar yaratgan.
O‘zbektelekom telekommunikatsiya xizmatlari operatori matbuot xizmati mazkur holat yuzasidan rasmiy munosabat bildirdi.
Kompaniya Humans virtual operatori “boshqa mobil operatorlardan farqli ravishda” o‘z tarmog‘ini yaratishga sarmoya kiritmagani, shu sababli mobil aloqa xizmatlarini ko‘rsatish uchun 2020-yildan buyon shartnoma asosida O‘zbektelekom mobil tarmog‘idan foydalanib kelishini qayd etdi.
O‘zbektelekom'ga ko‘ra, OAVlarda e’lon qilingan kompaniyaning Humans’ga “bozordagi ustun mavqesidan foydalanib bosim o‘tkazayotgani” to‘g‘risidagi xabarlar asossiz. Aloqa operatori o‘z infratuzilmasiga ega bo‘lib, O‘zbektelekom'dan tashqari Ucell, Beeline yoki Mobi.uz kabi boshqa mobil operatorlar bilan shartnoma asosida xizmatlarini ko‘rsatishi mumkin.
“Qonunchilikda faqat O‘zbektelekom infraztuzilmasidan foydalanish kerak, deb belgilab qo‘yilmagan”, — deyiladi xabarda.
O‘zbektelekom O‘zbekistonda internet xizmatlarini arzonlashtirish va ularni aholiga qulaylashtirish bo‘yicha “muhim ishlarni amalga oshirib kelayotgani"ni ta’kidlagan. Masalan, xalqaro internet kanallarining o‘tkazuvchanlik qobiliyati kengaytirilishi hisobiga operator va provayderlar uchun 1 Mbit/s internet narxi 2017−2024 yillarda 40 barobarga arzonlashtirilgan.
Kompaniya Humans uzoq vaqt davomida shartnoma majburiyatlarini muntazam ravishda buzib, ko‘rsatilgan xizmatlar bo‘yicha katta miqdordagi qarzdorlikni to‘lamasdan kelganini qayd etdi.
“O‘zbektelekom faqat iste’molchilar huquqi buzilmasi uchun Humans bo‘ladimi yoki boshqa operator, iste’molchilar to‘lagan puliga yarasha xizmat olsin, deb o‘z xizmatini davom ettirdi”, — ta’kidlanadi kompaniya xabarida.
Davlat kompaniyasi mavjud qarzdorlikni undirish va kelgusidagi zararlarni kamaytirish maqsadida Humans’ga nisbatan sudga da’vo arizasini kiritdi. 8-may kuni Toshkent shahar iqtisodiy sudi kompaniya tomonidan ko‘rsatilgan xizmatlar uchun qarzdorlikni undirish yuzasidan qarorini e’lon qildi.
Bundan tashqari, jamoatchilikni, tartibga soluvchi organlar va biznes hamkorlarni chalg‘ituvchi, haqiqatga to‘g‘ri kelmaydigan ma’lumotlar tarqatilsa, O‘zbektelekom “o‘z ishbilarmonlik obro‘sini himoya qilish maqsadida” sudga murojaat qilish huquqini o‘zida saqlab qoldi.
“O‘zbektelekom ochiqlik, halol raqobat va amaldagi qonunchilikka rioya qilish tamoyillariga sodiqligini tasdiqlaydi. Kompaniya bozordagi istalgan ishtirokchi, jumladan Humans kompaniyasi bilan, ular o‘z majburiyatlarini vijdonan bajargan taqdirda konstruktiv muloqotga ochiq”, — deya xulosa qilingan.
Avvalroq Spot Humans Group xalqaro xoldingi tarkibiga kiruvchi va Humans’ning O‘zbekistondagi biznesiga egalik qiluvchi Singapurning Humans Mobile Ltd. kompaniyasi Jahon banki huzuridagi Investitsiya nizolarini hal qilish bo‘yicha xalqaro markazda (ICSID) O‘zbekistonga qarshi arbitraj jarayonini rasman boshlagani haqida yozgandi. U davlat organlaridan ko‘rilgan zararni qoplashni talab qilmoqda
Undan keyin Markaziy bank Maroqandga qo‘yilgan cheklovlar sababli Humans bilan arbitraj boshlanganini tasdiqladi. Regulyator hozirda arbitraj nizosi mazmunan ko‘rib chiqishga tayyorlanayotganini, ish jarayonlaridan kelib chiqib qo‘shimcha tafsilotlar berilishini ma’lum qildi.

«Узбектелеком» ответил на претензии виртуального оператора Humans в свой адрес. Недавно стало известно, что Humans попросила Комитет по конкуренции открыть антимонопольное дело в отношении госкомпании и инициировала международное арбитражное разбирательство против Узбекистана, требуя компенсировать ущерб от действия ряда госорганов, включая «Узбектелеком».
В госкомпании отметили, что Humans, «в отличие от других операторов», не инвестировал в создание собственной сети. С 2020 года виртуальный оператор сотовой связи (MVNO) предоставляет услуги мобильной связи на основе договора, используя сеть мобильной связи «Узбектелекома».
Государственный оператор связи прокомментировал «необъективную информацию в ряде СМИ» о якобы оказании давления на Humans с использованием свое доминирующее (монопольное) положение на рынке.
«На самом деле Humans вправе оказывать свои услуги на договорной основе и с другими операторами, такими как Ucell, Beeline, Mobi.uz, помимо АК „Узбектелеком“, обладающего собственной инфраструктурой. Законодательство не требует использования исключительно инфраструктуры „Узбектелеком“», — говорится в заявлении.
В ответ на претензии Humans о «монопольно высокой цене» «Узбектелеком» отметил свою системную работу по снижению стоимости интернет-услуг и повышению их доступности для населения. В результате расширения пропускной способности международных интернет-каналов стоимость 1 Мбит/с интернета для операторов и провайдеров была снижена в 40 раз в период с 2017 по 2024 год.
В «Узбектелекоме» также подчеркнули, что «Humans на протяжении длительного времени систематически нарушал договорные обязательства, не оплачивая значительные суммы задолженности за оказанные услуги».
«Узбектелеком» продолжала предоставлять услуги, чтобы не были нарушены права потребителей — независимо от того, являются ли они клиентами Humans или других операторов, — и чтобы они получали услуги в соответствии с оплаченной суммой", — рассказали в госкомпании.
«В целях взыскания задолженности и минимизации будущих убытков» «Узбектелеком» подал иск к Humans в Экономический суд Ташкента. 8 мая этого года суд вынес решение о взыскании задолженности за оказанные услуги.
Госкомпания предупредила, что «в случае дальнейшего распространения недостоверной информации, вводящей в заблуждение общественность, регулирующие органы и бизнес-партнеров» оставляет за собой право обратиться в суд для защиты своей деловой репутации. «Узбектелеком» подтвердил приверженность принципам прозрачности, добросовестной конкуренции и соблюдения действующего законодательства.
«Компания открыта для конструктивного диалога с любым участником рынка, включая компанию Humans, при условии добросовестного исполнения ими своих обязательств», — подытожили в «Узбектелекоме».
В начале мая Humans попросила Комитет по развитию конкуренции и защите прав потребителей открыть антимонопольное дело в отношении «Узбектелекома». Компания считает, что государственный оператор связи установил «монопольно высокую цену» на услуги и создал дискриминационные условия, снизив скорость интернета для Humans из-за наличия задолженности.
Spot обратился с запросом в Комитет по конкуренции и «Узбектелеком». В пресс-службе антимонопольного органа подтвердили получение заявления Humans, которое сейчас рассматривается. Однако ведомство отказалось от дальнейших комментариев до завершения изучения ситуации. В «Узбектелекоме» тогда сообщили о подготовке ответа.
Кроме того, Humans инициировала арбитражное разбирательство в Международном центре по урегулированию инвестиционных споров (ICSID) против Узбекистана. Компания требует компенсировать ущерб от действий государственных органов и компаний — Центрального банка и «Узбектелекома».
Ранее Spot писал, что ЦБ Узбекистана подтвердил начало арбитража по иску Humans из-за ограничения платежной организации Maroqand.