Rossiya Markaziy banki Direktorlar kengashi 6-iyun kuni bo‘lib o‘tgan yig‘ilishida asosiy stavkani yillik 21%dan 20%ga pasaytirdi, deya xabar bermoqda regulyator.
Markaziy bank pul-kredit siyosatini yumshatish to‘g‘risidagi qarorini “inflyatsiya bosimining izchil pasayishi” hamda “Rossiya iqtisodiyotining muvozanatli o‘sish yo‘liga qaytishi” bilan izohladi.
Rossiya banki so‘nggi marta 2022-yil sentabrida asosiy stavkani 8%dan 7,5%ga tushirib, uni pasaytirgan edi. RBC nashrining ta’kidlashicha, o‘tgan uch yil mobaynida Markaziy bank faqatgina stavkani oshirish yoki uni avvalgi darajada saqlash bo‘yicha qarorlar qabul qilgan.
Rossiya Markaziy banki 2026-yilda inflyatsiyani 4%lik maqsadga qaytarish uchun qat’iy pul-kredit siyosatini olib borishni rejalashtirmoqda. Kelgusida asosiy stavka bo‘yicha qarorlar inflyatsiyaning pasayish sur’ati va barqarorligiga hamda inflyatsion kutilmalarga bog‘liq bo‘ladi.
Regulyator proinflyatsion xavf-xatarlar biroz kamayganini qayd etdi, ammo o‘rta muddatli istiqbolda ular hamon dezinflyatsion xavf-xatarlardan ustunlik qilmoqda.
Asosiy xavf-xatarlar Rossiya iqtisodiyotining muvozanatli o‘sish yo‘nalishidan yuqoriga og‘ishi uzoqroq davom etishi, inflyatsion kutilmalar yuqori darajada saqlanib qolishi, shuningdek, tashqi savdo sharoitlarining yomonlashuvi bilan bog‘liq.
“Savdo ziddiyatlari kuchaygan taqdirda, jahon iqtisodiyotining o‘sish sur’atlari va neft narxlarining yanada pasayishi rubl kursi o‘zgarishi orqali inflatsiyani oshiruvchi ta’sir ko‘rsatishi mumkin,” deya ta’kidlanadi xabarda.
Deinflyatsion xatarlar sifatida Rossiya banki qat’iy pul-kredit sharoitlari ta’sirida kreditlash va ichki talab o‘sishining sezilarli darajada sekinlashishini ta’kidlaydi.
2024-yil oktabr oyida Rossiya Markaziy banki birinchi marta asosiy stavkani yillik 21%gacha ko‘tardi. Bungacha maksimal asosiy stavka 2022-yilning fevral oyi oxiri — mart oylarida kuzatilgan.
Avvalroq Spot Rossiya 2024-yilda O‘zbekistonga gaz yetkazib berishni 4 barobardan ortiqqa oshirgani haqida yozgandi.

Совет директоров Банка России на заседании 6 июня снизил ключевую ставку с 21 до 20% годовых, говорится в сообщении регулятора. Свое решение по смягчению денежно-кредитной политики ЦБ объяснил «устойчивым снижением инфляционного давления» и «возвращением российской экономики к траектории сбалансированного роста».
В последний раз Банк России снижал ключевую ставку в сентябре 2022 года, опустив ее с 8 до 7,5%. На протяжении последних трех лет ЦБ принимал только решения о повышении ставки, либо о сохранении ее на прежнем уровне, отмечает РБК.
ЦБ России планирует проводить жесткую денежно-кредитную политику для возвращения инфляции к 4-процентной цели в 2026 году. В будущем решения по ключевой ставке будут зависеть от скорости и устойчивости снижения инфляции и инфляционных ожиданий.
Регулятор отметил, что проинфляционные риски немного уменьшились, но все еще преобладают над дезинфляционными на среднесрочном горизонте. Основные риски связаны с «более длительным сохранением отклонения российской экономики вверх от траектории сбалансированного роста и высоких инфляционных ожиданий, а также с ухудшением условий внешней торговли».
«Дальнейшее снижение темпов роста мировой экономики и цен на нефть в случае усиления торговых противоречий может иметь проинфляционные эффекты через динамику курса рубля», — говорится в сообщении.
В качестве дезинфляционных рисков Банк России выделяет более значительное замедление роста кредитования и внутреннего спроса под влиянием жестких денежно-кредитных условий.
В октябре 2024 года ЦБ России впервые поднял ключевую ставку до 21% годовых. До этого максимальная ключевая ставка наблюдалась в конце февраля — марте 2022 года.