O‘zbektelekom Humans kompaniyasidan 520 mlrd so‘mdan ortiq mablag‘ to‘lashni talab qilmoqda. Bu haqda vaziyatdan xabardor manba Spot’ga ma’lum qildi.
Kuni kecha O‘zbektelekom Humans kompaniyasidan qarzdorlikni undirish va kelgusidagi zararlarni kamaytirish maqsadida sudga da’vo arizasi kiritganini ma’lum qilgandi. 8-may kuni Toshkent shahar iqtisodiy sudi Humans kompaniyasidan ko‘rsatilgan xizmatlar uchun qarzdorlikni undirish yuzasidan qaror chiqargan.
Spot’ga ma’lum bo‘lishicha, 2020-yildan buyon O‘zbektelekom mobil aloqa tarmog‘idan foydalanayotgan Humans virtual operatorining asosiy qarzdorligi 497 mlrd so‘mdan ortiqni tashkil etadi.
Bundan tashqari, davlat kompaniyasi Humans’dan 223 mlrd so‘m penya undirishni talab qilgan. Biroq Toshkent shahar iqtisodiy sudi uni qariyb 10 baravarga — 23,5 mlrd so‘mga pasaytirdi. Shunday qilib, Humans’ning O‘zbektelekom oldidagi jami qarzdorligi 520 mlrd so‘mdan ortiqni tashkil etdi.
Ismini oshkor qilishni istamagan xabardor manbaning Spot’ga ma’lum qilishicha, Humans 8-maydagi sud qarori ustidan apellyatsiya shikoyati bergan, biroq u hali apellyatsiya instansiyasida ko‘rib chiqish uchun qabul qilinmagan.
Avvalroq ijtimoiy tarmoqlarda O‘zbektelekom boshqaruvi raisining moliyaviy masalalar bo‘yicha o‘rinbosari Akram To‘xtiyorov tomonidan 2024-yil 27-martda imzolangan xat tarqalgandi. Unda Humans kompaniyasidan 532 mlrd so‘mlik qarzdorlikni to‘lash talab qilingan bo‘lib, shundan 361,7 mlrd so‘mi debitorlik qarzi, 170,3 mlrd so‘mi esa penya ekanligi keltirilgan. Biroq Spot mazkur xatning haqiqiyligini tasdiqlay olmaydi.
O‘zbekiston va Singapur hukumatlari o‘rtasida 2003-yil 15-iyulda imzolangan va 2003-yil 23-noyabrdan kuchga kirgan Investitsiyalarni rag‘batlantirish va himoya qilish to‘g‘risidagi ikki tomonlama bitim qoidalarining buzilishi da’vo arizasi berishga asos bo‘lmoqda.
Arbitraj muhokamasiga davlat organlari va kompaniyalari, jumladan, O‘zbekiston Markaziy banki va “O‘zbektelekom” kompaniyasining xatti-harakatlari sabab bo‘lgan. Shu sabab, Humans Mobile bir qator davlat organlarining harakatlari bilan unga yetkazilgan zararni qoplashni talab qilmoqda.
2024-yilning sentabrida Markaziy bank Humans’ga tegishli UPay brendiga ega Maroqand to‘lov tashkiloti faoliyatini olti oyga chekladi. Natijada, uning bank hisobvarag‘idan foydalangan holda to‘lovlarni qabul qilish va o‘tkazish xizmatlari cheklandi. Oktabr oyi oxirida Markaziy bank sobiq raisi Mamarizo Nurmuratov fuqarolarning pullari bukmekerlik kompaniyalariga noqonuniy o‘tkazilgani sababli Maroqand litsenziyasi to‘xtatilganini tushuntirdi.
May oyida Humans Raqobatni rivojlantirish va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasidan O‘zbektelekom'ga nisbatan monopoliyaga qarshi ish ochishni so‘radi. Kompaniyaning qayd etishicha, davlat operatori qarzdorlik tufayli Humans uchun internet tezligini pasaytirib, xizmatlarga “monopol yuqori narx” belgilagan va kamsituvchi sharoitlar yaratgan.
“Biz O‘zbekistonga va uning fuqarolariga doimo ishonganmiz va ishonamiz. Biz prezidentning iqtisodiyotni modernizatsiya qilish, raqamlashtirish va tadbirkorlik erkinliklarini kengaytirish borasida amalga oshirayotgan sa’y-harakatlariga tan beramiz. Transformatsiya yo‘lida erkin bozorni yaratish, ochiqlikni oshirish va o‘sishni jadallashtirish bo‘yicha sa’y-harakatlarni susaytiradigan qarshilar ham uchrashini tushunamiz. Biz O‘zbekistonning qonun ustuvorligi va amaldorlar zo‘ravonligisiz o‘zgarishi tarafdorimiz”, — deya izoh berdi Humans Group bosh direktori va asoschisi Vladimir Dobrinin.
U arbitraj muhokamasi “investorlar o‘z manfaatlarini insofsiz ma’muriyatchilikdan himoya qilishning madaniyatli vositasi”, deya qayd etdi. Humans sud muhokamasi “adolatli tartibga solish tamoyillarini mustahkamlash va tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlashga” xizmat qiladi deb hisoblab, zararni qoplashni talab qilmoqda, ammo uning miqdori ko‘rsatilmagan.
O‘zbektelekom pozitsiyasi
O‘zbektelekom Humans virtual operatorining o‘z manziliga qilgan da’volariga javob qaytardi. Davlat kompaniyasining ta’kidlashicha, Humans “boshqa operatorlardan farqli o‘laroq” o‘z tarmog‘ini yaratishga sarmoya kiritmagan. 2020-yildan buyon shartnoma asosida O‘zbektelekom mobil tarmog‘idan foydalanib keladi.
O‘zbektelekom'ga ko‘ra, OAVlarda e’lon qilingan kompaniyaning Humans’ga “bozordagi ustun mavqesidan foydalanib bosim o‘tkazayotgani” to‘g‘risidagi xabarlar asossiz. Aloqa operatori o‘z infratuzilmasiga ega bo‘lib, O‘zbektelekom'dan tashqari Ucell, Beeline yoki Mobi.uz kabi boshqa mobil operatorlar bilan shartnoma asosida xizmatlarini ko‘rsatishi mumkin.
“Qonunchilikda faqat O‘zbektelekom infraztuzilmasidan foydalanish kerak, deb belgilab qo‘yilmagan”, — deyiladi xabarda.
O‘zbektelekom O‘zbekistonda internet xizmatlarini arzonlashtirish va ularni aholiga qulaylashtirish bo‘yicha “muhim ishlarni amalga oshirib kelayotgani"ni ta’kidlagan. Masalan, xalqaro internet kanallarining o‘tkazuvchanlik qobiliyati kengaytirilishi hisobiga operator va provayderlar uchun 1 Mbit/s internet narxi 2017−2024 yillarda 40 barobarga arzonlashtirilgan.
Kompaniya Humans uzoq vaqt davomida shartnoma majburiyatlarini tizimli ravishda buzib, ko‘rsatilgan xizmatlar bo‘yicha katta miqdordagi qarzdorlikni to‘lamasdan kelganini qayd etdi.
“O‘zbektelekom faqat iste’molchilar huquqi buzilmasi uchun Humans bo‘ladimi yoki boshqa operator, iste’molchilar to‘lagan puliga yarasha xizmat olsin, deb o‘z xizmatini davom ettirdi”, — ta’kidlanadi kompaniya xabarida.
Davlat kompaniyasi mavjud qarzdorlikni undirish va kelgusidagi zararlarni kamaytirish maqsadida Humans’ga nisbatan sudga da’vo arizasini kiritdi. 8-may kuni Toshkent shahar iqtisodiy sudi kompaniya tomonidan ko‘rsatilgan xizmatlar uchun qarzdorlikni undirish yuzasidan qarorini e’lon qildi.
Bundan tashqari, jamoatchilikni, tartibga soluvchi organlar va biznes hamkorlarni chalg‘ituvchi, haqiqatga to‘g‘ri kelmaydigan ma’lumotlar tarqatilsa, O‘zbektelekom “o‘z ishbilarmonlik obro‘sini himoya qilish maqsadida” sudga murojaat qilish huquqini o‘zida saqlab qoldi.
“O‘zbektelekom ochiqlik, halol raqobat va amaldagi qonunchilikka rioya qilish tamoyillariga sodiqligini tasdiqlaydi. Kompaniya bozordagi istalgan ishtirokchi, jumladan Humans kompaniyasi bilan, ular o‘z majburiyatlarini vijdonan bajargan taqdirda konstruktiv muloqotga ochiq”, — deya xulosa qilingan.
Avvalroq Markaziy bank Maroqandga qo‘yilgan cheklovlar sababli Humans bilan arbitraj boshlanganini tasdiqlagani haqida xabar berilgandi.

«Узбектелеком» требует от компании Humans выплатить более 520 млрд сумов. Об этом Spot рассказал источник, знакомый с ситуацией.
На днях «Узбектелеком» сообщил о подаче иска в суд с целью взыскания с Humans задолженности и минимизации будущих убытков. 8 мая экономический суд Ташкента принял решение о взыскании с Humans задолженности за оказанные услуги, добавили в госкомпании.
Как стало известно Spot, основная сумма задолженности виртуального оператора Humans, использующего с 2020 года мобильную сеть «Узбектелекома», превышает 497 млрд сумов.
Кроме того, госкомпания потребовала взыскать с Humans пеню в размере 223 млрд сумов. Однако экономический суд Ташкента снизил ее почти в 10 раз — до 23,5 млрд сумов. Таким образом, общая сумма задолженности Humans перед «Узбектелекомом» составляет более 520 млрд сумов.
Как сообщил Spot информированный источник, пожелавший остаться анонимным, компания Humans подала апелляцию на решение суда от 8 мая, однако она пока не принята к рассмотрению апелляционной инстанцией.
Что случилось
Недавно сингапурская компания Humans Mobile Ltd., которая входит в международный холдинг Humans Group и владеет бизнесом Humans в Узбекистане, официально инициировала арбитражное разбирательство против Узбекистана в Международном центре по урегулированию инвестиционных споров (ICSID) при Всемирном банке. Соответствующий иск от 30 мая (ICSID Case No. ARB/25/24) зарегистрирован в базе и «находится на рассмотрении». Ответчиком выступает Управление правовой защиты интересов Узбекистана Министерства юстиции.
Причиной арбитражного разбирательства послужили действия государственных органов и компаний, включая Центральный банк Узбекистана и «Узбектелеком». В этой связи Humans Mobile требует компенсировать причиненный ей ущерб действиями ряда госорганов.
25 сентября 2024 года Центробанк ограничил на полгода работу платежной организации Maroqand — бренд UPay, принадлежащий Humans, — что привело к остановке ее услуг по приему и проведению платежей с использованием банковского счета. Председатель ЦБ Мамаризо Нурмуратов тогда пояснил, что лицензию Maroqand временно приостановили из-за незаконного перевода денег граждан букмекерским конторам.
В мае Humans попросила Комитет по развитию конкуренции и защите прав потребителей открыть антимонопольное дело в отношении «Узбектелекома». Компания считает, что государственный оператор установил «монопольно высокую цену» на услуги и создал дискриминационные условия, снизив скорость интернета для Humans из-за наличия задолженности.
«Мы всегда верили и продолжаем верить в Узбекистан и его граждан. Мы искренне восхищаемся усилиями, которые предпринимаются президентом по модернизации экономики, цифровизации и расширению предпринимательских свобод. Мы понимаем, что на пути трансформации встречаются ее противники, которые нивелируют усилия по созданию свободного рынка, повышению открытости и ускорению роста. Мы за трансформацию Узбекистана — с верховенством права и без произвола чиновников», — прокомментировал СЕО и основатель Humans Group Владимир Добрынин, заявление которого приводит ряд зарубежных СМИ.
По его словам, арбитражное разбирательство является «цивилизованным инструментом для защиты инвесторами своих интересов от недобросовестного администрирования». Humans требует компенсации ущерба, сумма которого, впрочем, не приводится, рассчитывая, что разбирательство послужит «укреплению принципов справедливого предсказуемого регулирования и поддержке предпринимательства».
Позиция «Узбектелекома»
""Узбектелеком" ответил на претензии виртуального оператора Humans в свой адрес. В госкомпании отметили, что Humans, «в отличие от других операторов», не инвестировал в создание собственной сети. С 2020 года виртуальный оператор сотовой связи (MVNO) предоставляет услуги мобильной связи на основе договора, используя сеть мобильной связи «Узбектелекома».
Государственный оператор связи прокомментировал «необъективную информацию в ряде СМИ» о якобы оказании давления на Humans с использованием свое доминирующее (монопольное) положение на рынке.
«На самом деле Humans вправе оказывать свои услуги на договорной основе и с другими операторами, такими как Ucell, Beeline, Mobi.uz, помимо АК „Узбектелеком“, обладающего собственной инфраструктурой». Законодательство не требует использования исключительно инфраструктуры «Узбектелеком»", — говорится в заявлении.
В ответ на претензии Humans о «монопольно высокой цене» «Узбектелеком» отметил свою системную работу по снижению стоимости интернет-услуг и повышению их доступности для населения. В результате расширения пропускной способности международных интернет-каналов стоимость 1 Мбит/с интернета для операторов и провайдеров была снижена в 40 раз в период с 2017 по 2024 год.
В «Узбектелекоме» также подчеркнули, что «Humans на протяжении длительного времени систематически нарушал договорные обязательства, не оплачивая значительные суммы задолженности за оказанные услуги».
«Узбектелеком» продолжала предоставлять услуги, чтобы не были нарушены права потребителей — независимо от того, являются ли они клиентами Humans или других операторов, — и чтобы они получали услуги в соответствии с оплаченной суммой", — рассказали в госкомпании.
«В целях взыскания задолженности и минимизации будущих убытков» «Узбектелеком» подал иск к Humans в Экономический суд Ташкента. 8 мая этого года суд вынес решение о взыскании задолженности за оказанные услуги.
Госкомпания предупредила, что «в случае дальнейшего распространения недостоверной информации, вводящей в заблуждение общественность, регулирующие органы и бизнес-партнеров» оставляет за собой право обратиться в суд для защиты своей деловой репутации. «Узбектелеком» подтвердил приверженность принципам прозрачности, добросовестной конкуренции и соблюдения действующего законодательства.
«Компания открыта для конструктивного диалога с любым участником рынка, включая компанию Humans, при условии добросовестного исполнения ими своих обязательств», — подытожили в «Узбектелекоме».
Ранее Spot писал, что ЦБ Узбекистана подтвердил начало арбитража по иску Humans из-за ограничения платежной организации Maroqand.