Saudiya Arabistonining ACWA Power kompaniyasi O‘zbekiston bilan yangi loyihalar bo‘yicha kelishuv amalga oshirishni rejalashtirmoqda. Bu haqda 10-iyun kuni IV Toshkent xalqaro investitsiya forumi doirasida o‘tkazilgan panel sessiyada kompaniyaning mamlakat bo‘yicha bosh direktori Soumendra Rout ma’lum qildi.
Uning qayd etishicha, ACWA Power’ning O‘zbekistonga kiritgan investitsiyalari hajmi jami $15 mlrdga yetgan. Rout kompaniyani sohadagi eng yirik investor sifatida baholadi.
Kompaniya bilan mamlakatnig turli hududlarida jami 19 ta energetika loyihasi amalga oshirilmoqda. Shundan 18 tasi qayta tiklanuvchan energetika loyihalari hisoblanadi.
“Biz arzon mahsulotlar va narxlar bilan yaxshi tanilganmiz, bu esa O‘zbekiston iqtisodiyotiga katta yordam beradi. Shuning uchun ham hukumat loyihalarni ishlab chiqishda ACWA Power kompaniyasiga katta qiziqish bildiradi. Biz bu bilan to‘xtab qolmaymiz. Maqsadimiz — investitsiyalar hajmini oshirish. Forum doirasida hukumat bilan yana $5 mlrdlik shartnoma imzolaymiz”, — dedi bosh direktor.
Soumendra Rout, shuningdek, kompaniya O‘zbekistondagi korporativ ijtimoiy mas’uliyat rivojlantirishga ham mablag‘ ajratayotganini qayd etdi. Kompaniya Sirdaryo viloyatida joylashgan Shirin energetika kollejida yoshlarni energetika bo‘yicha o‘qitishni yo‘lga qo‘ygan.
Bu yerda 500 dan ortiq talaba tahsil olib, ulardan ayrimlari allaqachon o‘qishni tamomlagan hamda loyiha kompaniyalarida ishlaydi. Rout’ga ko‘ra, bu yanada ommalashmoqda, chunki kompaniya o‘zbekistonliklarni tadbirkorlikka o‘rgatish, ularni kichik va o‘rta biznesning bir qismiga aylantirish maqsadida xorijdan ekspertlar olib kelmoqda.
Kompaniyaning mamlakat bo‘yicha bosh direktori ACWA Power islomiy moliyalashtirishda tajribaga ega ekanligini, shu jumladan Islom taraqqiyot banki bilan hamkorlikda ishlashini ta’kidladi. U kompaniya O‘zbekistonga kichik va o‘rta biznesni yaxshilashga yordam berishga tayyorligini bildirdi.
“Bizda tajriba, qobiliyat va malaka mavjud. O‘zbekiston iqtisodiy imkoniyatlarni kengaytirish jamg‘armasiga (EEFU) yordam berish istagidamiz. Shariatga muvofiq moliya vositalari kichik va o‘rta biznesni rivojlantirishda an’anaviy moliya vositalaridan ham ko‘proq yordam berishi mumkin”, — deya xulosa qildi u.
11-iyun kuni Shavkat Mirziyoyev Xorijiy investorlar kengashi majlisi doirasida O‘zbekiston-Saudiya Ishbilarmonlar kengashi hamraisi, ACWA Power kompaniyasi boshqaruvi raisi Muhammad Abunayyan boshchiligidagi yirik kompaniyalar delegatsiyasini qabul qildi. Unda Vision Invest va Riyadh Cables kompaniyalari rahbarlari ishtirok etdi.
Bugungi kunda qo‘shma loyihalar portfeli $24 mlrdga yetgan. Elektr tarmoqlarini modernizatsiya qilish, elektrotexnika sanoatini rivojlantirish, IT, transport, kommunal xo‘jaligi va boshqa yo‘nalishlardagi loyihalarni ilgari surish muhimligi ta’kidlandi.
ACWA Power O‘zbekistonda $1,1 mlrdlik elektr energiyasini saqlash tizimlarini quradi. Kompaniya Qoraqalpog‘istonning Qo‘ng‘irot tumanida umumiy quvvati 5 GVt bo‘lgan shamol elektr stansiyasi loyihasini amalga oshiradi. Loyihaning umumiy qiymati $6,2 mlrdni tashkil etadi.

Саудовская компания ACWA Power намерена расширить присутствие в Узбекистане и подписать с правительством страны новое соглашение на сумму $5 млрд. Об этом сообщил финансовый директор (CFO) компании по Узбекистану Сумендра Раут в рамках IV Ташкентского международного инвестиционного форума.
По словам топ-менеджера, общий объем инвестиций компании в Узбекистан уже достиг $15 млрд, а текущий портфель совместных проектов охватывает 19 энергетических инициатив, из которых 18 связаны с возобновляемыми источниками энергии.
«Мы известны своей эффективностью и конкурентными ценами, что делает нас привлекательным партнером для Узбекистана. Именно поэтому правительство проявляет большой интерес к ACWA Power в разработке проектов. Мы не остановимся на достигнутом. Наша цель — увеличить объем инвестиций», — отметил Раут.
В рамках программы корпоративной социальной ответственности ACWA Power уже инвестирует в подготовку местных специалистов. В частности, при поддержке компании в Сырдарьинской области был открыт энергетический колледж в Ширине, где обучаются более 500 студентов. Некоторые из них уже окончили курс и работают на проектах ACWA Power.
Компания также намерена подключиться к развитию малого и среднего бизнеса через исламское финансирование. «У нас есть опыт в этой сфере, включая сотрудничество с Исламским банком развития. Мы готовы поддержать Узбекистан через инструменты, соответствующие принципам шариата, которые зачастую эффективнее традиционных механизмов в поддержке МСБ», — подчеркнул Раут.
11 июня Шавкат Мирзиёев также провел встречу с делегацией крупных компаний Саудовской Аравии во главе с председателем совета директоров ACWA Power Мухаммадом Абунаяном. В рамках беседы обсуждалось продвижение проектов в энергетике, ИТ, промышленности, транспорте и других сферах. Совокупный портфель совместных инициатив Узбекистана и ACWA Power сегодня оценивается в $24 млрд.
ACWA в Узбекистане
ACWA Power — одна из крупнейших энергетических компаний Саудовской Аравии, специализируется на проектах в сфере возобновляемой энергии, водоснабжения и хранения электроэнергии. Работает в более чем 10 странах, включая Узбекистан, где является одним из крупнейших иностранных инвесторов в энергетике.
Так, в Каракалпакстане с ее участием сейчас строятся две ветряные электростанции мощностью 1,5 ГВт и 100 МВт.
Стоимость одной из станций составит $1,65 млрд.
В Пешкунском и Гиждуванском районах Бухарской области идут работы над созданием ветропарков по 500 МВт. Первая очередь обоих проектов должна заработать до конца нынешнего года. На реализацию было привлечено около $741 млн.
Компания работает над фотоэлектростанциями в Ташкентской и Самаркандской областях. Помимо того, она инвестирует в завод «зеленого» водорода в Чирчике и привлекла к его строительству PowerChina. Строительство планировалось завершить к декабрю этого года. Расходы на проект предварительно оцениваются в $88 млн.
В числе новых инициатив — строительство ветряных электростанций в Бухарской области и в Каракалпакстане, где стоимость проекта составит $262 млн. Кроме того, в Самаркандской области планируется запуск двух солнечных электростанций общей мощностью 1 ГВт, а в Ташкентской — создание аккумуляторной системы хранения энергии мощностью 334 МВт.