Volkswagen O‘zbekistonda avtomobillarni yirik qismlardan yig‘ishni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha shartnoma imzoladi. Bu haqda Volkswagen Passenger Cars kompaniyasining sotuv, marketing va sotuvdan keyingi xizmat ko‘rsatish bo‘yicha boshqaruv a’zosi Martin Sander o‘zining LinkedIn ijtimoiy tarmog‘idagi sahifasida e’lon qildi.
Qayd etilishicha, hamkor sifatida O‘zavtosanoat kompaniyasining sho‘ba korxonasi — Alyans Auto qatnashmoqda.
Martin Sanderning ta’kidlashicha, O‘zbekiston aholi daromadlarining o‘sishi va nemis avtomobillariga qiziqish bildirayotgan o‘rta sinf sonining ko‘payishi tufayli avtomobil sanoati gullab-yashnashi arafasida turibdi.
“Bizda sakkizta zamonaviy sedan va sig‘imli yo‘ltanlamas avtomobillari mavjud — bu aynan O‘zbekistonlik xaridorlar izlayotgan narsadir”, — deya izoh berdi Sander.
Uning aytishicha, yig‘ish ishlari Xitoydan keltirilgan qismlar asosida amalga oshiriladi va logistik yaqinlik bozorga samarali xizmat ko‘rsatish hamda karbonat izini kamaytirishga imkon beradi.
Ishlab chiqarish jarayonini ilgari Jizzakh Auto nomi bilan tanilgan va O‘zavtosanoat tarkibiga kiruvchi Alyans Avto bilan hamkorlikda yo‘lga qo‘yish rejalashtirilmoqda. Aynan shu kompaniya O‘zbekistonda Volkswagen, Škoda va Jetta avtomobillarining rasmiy distribyutori hisoblanadi.
“Biz mintaqada o‘zining muhandislik va ishlab chiqarish imkoniyatlari bilan mashhur bo‘lgan Alyans Auto bilan mahalliy SKD ishlab chiqarishni kengaytirishdan boshlaymiz, — deb yozadi Sander.
Avvalroq Volkswagen O‘zbekiston bozorida paydo bo‘lgan edi. 2020-yilda O‘zavtosanoat va Volkswagen Group Rus o‘rtasida Jizzax EIZdagi Jizzax avtomobil zavodi negizida Caddy yengil tijorat avtomobillarini ishlab chiqarish bo‘yicha shartnoma imzolangan edi. O‘sha yilning yozida Volkswagen, kuzida esa konsern tarkibiga kiruvchi Škoda avtomobillari sotuvi boshlandi.
2023-yilda kompaniya o‘zining Rossiya biznesini Avilon avtodileriga sotdi. Shunday bo‘lsa-da, iyul oyida Volkswagen o‘sha yilning oxirigacha Jizzaxda elektromobillar ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish masalasini ko‘rib chiqayotgani ma’lum bo‘ldi.
Avvalroq Spot BYD yil oxirigacha Denza premium brendini O‘zbekiston bozoriga olib kelishi haqida yozgandi.

Volkswagen подписал контракт на запуск крупноузловой сборки автомобилей в Узбекистане. Партнером выступает дочерняя компания «Узавтосаноат» — Alyans Auto. Об этом сообщил член правления по продажам, маркетингу и послепродажному обслуживанию Volkswagen Passenger Cars Мартин Сандер в своей публикации в LinkedIn.
Он отметил, что Узбекистан находится на пороге автомобильного бума благодаря росту доходов населения и численности среднего класса, который заинтересован в немецких автомобилях.
«У нас есть восемь стильных седанов и вместительных внедорожников — именно то, что ищет узбекистанский покупатель», — прокомментировал Сандер.
По его словам, сборка будет осуществляться на базе китайских поставок, а логистическая близость позволит эффективно обслуживать рынок и сократить углеродный след. Производство планируется наладить в партнерстве с Alyans Auto, которая ранее была известна как Jizzakh Auto и входит в состав «Узавтосаноат». Именно она является официальным дистрибьютором Volkswagen, Škoda и Jetta в Узбекистане.
«Мы начнем с наращивания локального SKD-производства с Alyans Auto, которая известна в регионе своими инженерными и производственными возможностями, — написал Сандер. — UzAuto является лидером автомобильного рынка Узбекистана».
Ранее Volkswagen уже присутствовал на рынке Узбекистана. В 2020 году «Узавтосаноат» и «Volkswagen Group Rus» подписали соглашение о выпуске легких коммерческих автомобилей Caddy на базе Джизакского автозавода в СЭЗ «Джизак». Летом того же года стартовали продажи автомобилей Volkswagen, а осенью — Škoda, входящей в состав концерна.
В 2023 году компания продала свой российский бизнес автодилеру «Авилон». Тем не менее уже в июле стало известно, что Volkswagen обсуждает запуск производства электромобилей в Джизаке до конца того же года.