Tuman markazidan oqib o‘tuvchi Parkentsoy qirg‘og‘ida qurilayotgan ekoshahar deb nomlangan massivning umumiy maydoni 6 gektar bo‘lib, jami 5 200 xonadonli 125 ta ko‘p qavatli turar joy quriladi. Ular barcha kommunal tarmoqlar, energiya tejamkor texnologiyalar bilan ta’minlanadi. Jumladan, uylar tepasiga geokollektorlar o‘rnatilib, suv isitishda foydalaniladi.
Bu yerda, shuningdek, 2 ta maktab, 8 ta bog‘cha, bolalar maydonchalari, 10 gektarlik park, sun’iy ko‘l, sayilgoh va veloyo‘laklar barpo qilinadi. 17 kilometr ichki yo‘llar ta’mirlanadi. Massivda 58 ta noturar bino qad rostlab, ularda savdo va xizmat korxonalari joylashadi, 700 dan ortiq ish o‘rni yaratiladi.
Davlat rahbari shu yerda tumanni yanada rivojlantirish chora-tadbirlari bo‘yicha taqdimot bilan tanishdi.
Bu boradagi muhim loyiha hozirda qurilayotgan Baytqo‘rg‘on-Parkent elektrlashtirilgan temir yo‘li hisoblanadi. Qariyb 24 km yo‘l foydalanishga topshirilgach, Parkentdan poytaxtga borish qulaylashishi qayd etildi.
Temir yo‘lda kuniga 275 ming nafargacha yo‘lovchi tashilishi hisob-kitob qilingan. Natijada qatnov va tadbirkorlik faollashib, Parkent iqtisodiyoti oshishi kutilmoqda.
Parkentsoyni tartibga keltirish, qirg‘oqlarini mustahkamlash ishlari olib borilmoqda. Birinchi bosqichda soyning 4 km qismi to‘liq betonlashtirildi. Xususan, soy bo‘ylab qariyb 5 km yangi yo‘l qurildi.
U hozir tuman markazidan o‘tgan asosiy ko‘chaga yondosh bo‘lib, bir kecha-kunduzda 10 ming avtomobilni o‘tkazish quvvatiga ega. Bu markazda tirbandlikni kamaytiradi, piyodalar yo‘lakchasi, yo‘l o‘tkazgich va ko‘prik barpo etilgan.
Ikkinchi bosqichda Kumushkongacha bo‘lgan o‘zanlar tartibga keltirilib, ochiladigan 100 gektar yerda turizm obyektlari tashkil etish rejalashtirilgan.
Yil boshida uzunligi 23,8 km bo‘lgan Baytqo‘rg‘on-Parkent elektrlashtirilgan temir yo‘l tarmog‘i qurilishi boshlangandi. Loyiha Boshtransloyiha tomonidan amalga oshirilmoqda. Loyiha doirasida 4ta ko‘prik, 2ta yo‘l o‘tkazgich, tunnel, 7ta temir yo‘l kesishmasi qurish va 78ta suv yetkazish inshootini rekonstruksiya qilish rejalashtirilgan.

18 июня Шавкат Мирзиёев посетил Паркентский район Ташкентской области, сообщила пресс-служба главы государства. Первым объектом визита стал строящийся жилой массив «Паркентсой».
Жилой массив, который назвали экогородком, возводится на берегу протекающего через районный центр ручья Паркентсой. На площади в 6 га планируется строительство 125 многоквартирных домов, рассчитанных на 5200 квартир. Все здания будут обеспечены инженерными коммуникациями и энергоэффективными технологиями, включая геоколлекторы на крышах для подогрева воды.
В рамках проекта также предусмотрено строительство двух школ, восьми детских садов, детских и спортивных площадок, парка площадью 10 га, искусственного озера, зон отдыха и велосипедных дорожек. Дорожная инфраструктура будет улучшена за счет ремонта 17 км автодорог. Также здесь будет построено 58 нежилых зданий, в которых разместятся объекты торговли и сферы услуг. В результате планируется создание более 700 новых рабочих мест.
Президент также ознакомился с презентацией по перспективному развитию района. Одним из ключевых проектов стало строительство электрифицированной железной дороги Байткурган — Паркент. Уже проложены почти 24 км рельсов. По расчетам, по этому маршруту смогут передвигаться до 275 тыс. пассажиров в день.
Кроме того, была представлена информация о благоустройстве русла Паркентсоя и укреплении его берегов. На первом этапе 4 км русла были полностью забетонированы, что открыло возможности для новых строительных проектов. Вдоль ручья проложена автодорога длиной 5 км, параллельная главной улице района, с пропускной способностью до 10 тыс. автомобилей в сутки. Это позволит существенно разгрузить транспортный поток в центре и снизить уровень заторов. Также были построены тротуары, путепровод и мост.
На втором этапе планируется благоустройство русла до населенного пункта Кумушкон, а также создание туристических объектов на открывающихся 100 гектарах территории. Шавкат Мирзиёев дал поручения по доработке всех представленных проектов с учетом передового градостроительного опыта и современных требований к устойчивому развитию.
В январе в Паркентском районе началось строительство электрифицированной железнодорожной ветки Байткурган — Паркент длиной 23,8 км. Реализацией проекта занимается «Боштранслойиха». В рамках проекта планировалось построить 4 моста, 2 путепровода, туннель, 7 железнодорожных переездов и реконструировать 78 сооружений по доставке воды.