Hukumatning 18-iyundagi qarori bilan avtotransport vositalarini nogironligi bo‘lgan shaxslar ehtiyojlariga moslashtirish xarajatlarini qoplash bo‘yicha davlat xizmatini ko‘rsatishning ma’muriy reglamenti tasdiqlandi.
Hujjat bilan ularga xarajatlarining 50%i, biroq BHMning 30 baravarigacha (11,25 mln so‘m, 1-avgustdan — 12,36 mln so‘m) bo‘lgan qismi qoplab beriladi.
Xarajatlar 2024-yil 1-oktabrgacha shahar, shahar atrofi, shaharlararo avtobusda yo‘lovchi tashish yo‘nalishlarini biriktirish bo‘yicha tenderda g‘olib bo‘lgan va xizmat ko‘rsatgan tadbirkorlarning har bir avtobusi uchun qoplanadi.
Bunda avtomobillarni quyidagilar bilan jihozlash uni nogironligi bo‘lganlar ehtiyojlariga moslashtirish deb e’tirof etiladi:
- yig‘ma pandus (1 dona);
- audio va vizual axborot beruvchi monitor (1 dona);
- axborot beruvchi kolonka (ko‘pi bilan 3 ta);
- ma’lumotlarni uzatuvchi mikrofon (1 dona);
- aloqa tugmasi;
- bekatlar haqida axborot beruvchi ma’lumotlar taxtasi (1 dona).
Shu bilan birga, 2024-yilning 1-noyabridan I guruh nogironligi bo‘lganlarning o‘z nomiga rasmiylashtirilgan va shaxsiy foydalanuvida bo‘lgan 1 ta avtomobili uchun ham mablag‘ ajratiladi.
Ular uchun gaz va tormoz pedalini qo‘l boshqaruviga o‘tkazish, mexanik uzatish qutisini avtomat uzatish qutisi qilib qayta jihozlash xarajatlari nazarda tutilgan.

Кабинет министров утвердил регламент услуги по возмещению затрат на переоборудование автотранспорта для лиц с инвалидностью. Об этом сообщил канал правовой информации Минюста.
Из бюджета будет компенсироваться до 50% расходов на приведение автобусов и частных автомобилей в соответствие с потребностями лица с инвалидностью. Максимальная выплата составит 30 БРВ (11,25 млн сумов, с 1 августа — 12,36 млн сумов).
На выплату смогут претендовать операторы автобусных парков, выигравшие тендеры на организацию перевозок по городским и междугородним маршрутам до 1 октября 2024 года. Выплаты будут проводиться за следующие устройства, установленные в каждом автобусе:
- один складной пандус;
- один монитор для аудиовизуальной информации;
- до 3 информационных колонок;
- один микрофон;
- одна доска с информацией об остановках;
- кнопки связи для пассажиров.
Лица с инвалидностью I группы смогут получить компенсацию за переоборудование одного автомобиля, купленного и оформленного на их имя после 1 ноября 2024 года. Речь идет о замене механической коробки передач на автоматическую, а также об установке ручного управления газом и тормозом.
Подать заявку можно будет в течение 90 дней после приведения автомобиля или автобуса соответствие с требованиями. Они принимаются в центрах соцзащиты «Инсон», через систему «Единая национальная система соцзащиты» и через Единый портал интерактивных госуслуг.