Raqobat qo‘mitasi o‘zbekistonliklarni xorijda ishlash va o‘qishga yuborishni va’da qilayotgan konsalting firmalardan ogohlantirmoqda.
Joriy yilda fuqarolardan firibgarlik holatlari bo‘yicha qo‘mitaga 20 ga yaqin murojaat kelib tushgan. Ulardan ko‘pchiligi xorijda ishga yoki o‘qishga joylashtirish uchun firmalarga pul to‘lagan, ammo xizmatlar bajarilmagan va mablag‘lar qaytarilmagan.
Masalan, fuqaro A.B. Toshkent shahridagi Konsalting N1 B2B kompaniyasiga Latviyaga ishga ketish uchun 16 mln so‘mdan ortiq to‘lov qilgan. Yana bir holatda, Farg‘ona shahrida yashovchi fuqaro Sh.M. esa Latviyada ish topish va viza rasmiylashtirish uchun Qo‘qondagi Vivat Viz korxonasiga jami $2000 miqdorida pul to‘lagan.
Toshkent viloyati Yangiyo‘l tumanidagi fuqaro O.X. Germaniyaga ishlashga borish maqsadida Yakkasaroy tumanidagi Black Mountain Pro’ga 36 mln so‘m to‘lagan. Biroq, firma ishlamagan hamda xizmatlarni bajarmagani uchun pullar qaytarmagan.
“Xususiy bandlik agentliklari to‘g‘risida"gi qonunga muvofiq, xorijda ishga joylashtirish xizmati faqat litsenziyaga ega agentliklar tomonidan amalga oshirilishi mumkin. Ammo ko‘pgina firmalar bu qoidaga amal qilmaydi.
Raqobat qo‘mitasi ijtimoiy tarmoqlar orqali fuqarolar ishonchiga kirib, xorijga ishga yoki o‘qishga yuborish va’dasi bilan faqat pul olgan, ammo xizmat ko‘rsatmagan quyidagi konsalting firmalarini keltirdi:
- Diamond Ideal;
- Xorijda Ish va O‘qish;
- SJ Team;
- Consulting Fly;
- Asia Consult Edugately;
- Euro Asia Consulting Centre;
- Exlusive Assistant;
- Doch Consult;
- Global Consulting Effort;
- Poland Business Support and Viza va boshqalar.
Migratsiya agentligi Everyone Consult va Worldviza kompaniyalariga BHMning 300 baravari (112,5 mln so‘m) miqdorida jarima qo‘lladi. Mazkur firmalar Yevropa davlatlariga ishga yuborish to‘g‘risida e’lonlar berib, fuqarolarni xorijga ishga joylashtirish bo‘yicha xizmatlarni ko‘rsatib kelgan. Shuningdek, Rich Result, Ravon Consult Group va Adworld Group kabi firmalarga nisbatan huquqiy choralar ko‘rildi.
Qo‘mita xorijda o‘qish va ishlash niyatida bo‘lgan fuqarolarni har qanday “o‘rtachi” firmalar aldovlariga ishonmaslikka chaqirmoqda. Aholidan ular faoliyati qonuniyligi va litsenziyasi mavjudligini tekshirish, shartnoma shartlari bilan batafsil tanishish, pul to‘lashdan oldin firibgarlik alomatlari mavjud emasligiga ishonch hosil qilish so‘raldi.
Litsenziyaga ega xususiy bandlik agentliklarining rasmiy ro‘yxati bilan bu yerda tanishish mumkin.
Hukumatning joriy yil aprel oyidagi tegishli qarori bilan fuqarolarni xorijda tashkillashtirilgan tartibda ishga joylashtirish faoliyati bilan Migratsiya agentligi shug‘ullanishi belgilangan. Mazkur faoliyat bilan esa faqat agentlik tomonidan litsenziya olgan xususiy bandlik agentliklari shug‘ullanishlari mumkin.

Комитет по конкуренции выпустил предупреждение по поводу консалтинговых фирм, обещающих направить узбекистанцев на работу или обучение за рубежом.
Только с начала года надзорный орган принял от граждан около 20 обращений, связанных с мошенничеством со стороны консультантов. Клиенты заплатили им за помощь в трудоустройстве или направлении на учебу, однако те не оказали услуги и не возвратили средства.
Например, гражданин А. Б. заплатил компании Konsalting N1 B2B из Ташкента более 16 млн сумов за содействие в отправке на работу в Латвию. Кокандская Vivat Viz получила $2000 от жителя Ферганы Ш. М. за оформление визы и документов для работы в Латвии.
О. Х. из Янгиюльского района передал 36 млн сумов фирме Black Mountain Pro в Яккасарайском районе столицы, чтобы направиться на заработки в Германию. Обещанные услуги не были предоставлены, а компания сейчас «не осуществляет деятельность».
Действующая версия закона «О частных агентствах занятости» разрешает оказывать услуги по трудоустройству за рубежом только при наличии лицензии. Однако многие фирмы предлагают подобные услуги без разрешения, что является нарушением законодательства.
Подобные компании входили в доверие граждан с использованием соцсетей, получали деньги за обещания отправить клиентов за границу, но не оказывали услуги. Комитет выделил следующие компании:
- Diamond Ideal;
- Work and Study Abroad;
- SJ Team;
- Consulting Fly;
- Asia Consult Edugately;
- Euro Asia Consulting Centre;
- Exlusive Assistant;
- Doch Consult;
- Global Consulting Effort;
- Poland Business Support and Viza.
Агентство по миграции оштрафовало две компании — Everyone Consult и Worldviza — на 300 БРВ (112,5 млн сумов) за нарушения при оказании услуг по трудоустройству за рубежом. Кроме того, были приняты меры в отношении фирм Rich Result, Ravon Consult Group и Adworld Group.
В Комитете призвали граждан не доверять заявлениям «посреднических» компаний, проверять законность их действий и наличие разрешений через портал «Лицензия». Также клиентам рекомендовали внимательно изучать условия контракта до внесения оплаты.
Законодательная палата 17 июня приняла в основном чтении законопроект, регулирующий трудовую миграцию. Среди прочего предлагается разрешить агентствам занятости взимать оплату с узбекистанцев, ищущих работу за рубежом, и снизить требования к их резервам.