O‘zbekiston va Rossiya migratsiya masalalarini birgalikda hal etishga kelishib oldi. Bu haqda 18-iyun kuni Rossiya prezidenti Vladimir Putin axborot agentliklari rahbarlari bilan uchrashuvda ma’lum qildi.
Uning aytishicha, O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasidagi munosabatlar “juda muvaffaqiyatli, izchil tarzda” rivojlanmoqda. Putin ta’kidlaganidek, Qozog‘iston bilan hamkorlikda uch tomonlama loyihalar, jumladan atom energetikasi sohasida ham amalga oshirilishi mumkin.
“Biz bu borada jiddiy ish olib boryapmiz va ushbu loyihalarni rivojlantirishning yaxshi bosqichiga yetib keldik”, deya qo‘shimcha qildi u.
“Albatta, biz mehnat bozorida va ijtimoiy sohada ko‘plab muammolar borligini tushunamiz, buni barchamiz anglaymiz. Shu sababli, Shavkat Miromonovich [Mirziyoyev] bilan bu migratsiya masalalarini birgalikda hal qilishga kelishib oldik. Nega? Chunki bugungi kunda bizning mehnat bozorimiz qanday ahvolda ekanini bilamiz. Sizda esa ma’lum darajada bosim mavjud,” deya ta’kidladi Putin.
Rossiya prezidenti O‘zbekiston bilan mehnat migrantlarini Rossiyaga yuborishdan oldin tayyorlash bo‘yicha kelishuvga erishilgani haqida xabar berdi. U qo‘shimcha qilishicha, bu tayyorgarlik, xususan, rus tili, madaniyati va boshqa jihatlarni o‘rganishni o‘z ichiga oladi.
O‘zbekiston Milliy axborot agentligi bosh direktori Abdusaid Ko‘chimov Rossiya prezidentiga yoshlar almashinuvi bo‘yicha aniq loyiha va yo‘nalishlarni o‘z ichiga olgan uzoq muddatli keng ko‘lamli dastur qabul qilish taklifi bilan murojaat qildi. Vladimir Putin ushbu tashabbusni to‘liq qo‘llab-quvvatladi.
“Bilishimcha, Shavkat Miromonovichning yordamchisi Saida Shavkatovna [Mirziyoyeva] yaqinda Moskvada bo‘lib, hukumatda va prezident ma’muriyatida ko‘plab hamkasblarim bilan uchrashgan. U aynan prezidentning topshirig‘iga ko‘ra yoshlar o‘rtasidagi aloqalarni rivojlantirish va, aytish mumkinki, ushbu yoshlarga oid yo‘nalishni taraqqiy ettirishga alohida e’tibor qaratmoqda”, deya ta’kidladi Putin.
Fevral oyi boshida O‘zbekiston va Rossiya vakillari Toshkentdagi Saxarova migratsiya markazi filialida rus tilidan imtihon topshirishni yo‘lga qo‘yishga kelishib olgandi.
Bundan tashqari, Migratsiya agentligi Rossiyada patent olish uchun imtihonga tayyorgarlik ko‘rish uchun saytni ishga tushirdi. O‘zbekistonliklar rus tili, Rossiya Federatsiyasi tarixi va qonunchiligi bo‘yicha sinov testlaridan bepul o‘tishlari mumkin.
Aprel oyida O‘zbekiston va Rossiya mehnat migrantlarini ishga qabul qilishning majburiy tartiblarini Toshkentga ko‘chirish masalasini muhokama qilgan edi. IIV pasport-viza xizmati vakolatxonasi faoliyatini qayta yo‘lga qo‘yishni taklif qildi. Rossiya tomoni tashabbusni qo‘llab-quvvatladi.
May oyi oxirida O‘zbekiston prezidenti yordamchisi Saida Mirziyoyeva ikki kunlik tashrif bilan Moskvaga keldi va prezident ma’muriyati rahbariyati hamda Rossiya hukumati bilan uchrashuvlar o‘tkazdi.
O‘zbekiston va Rossiya mehnat patentlarini rasmiylashtirishni qisman ko‘chirishni muhokama qildi. Prezident yordamchisi Saida Mirziyoyeva va Rossiya bosh vaziri Mixail Mishustin migratsiya tartib-qoidalarini tezlashtirish choralarini ham ko‘rib chiqdi.
Avvalroq Spot Rossiya o‘zbekistonlik migrantlar huquqlari himoyalanishi ustidan nazoratni kuchaytirishi haqida yozgandi.
Shu bilan birga, O‘zbekiston ham mamlakatga tashrif buyuradigan rossiyaliklar huquqlariga amal qilinishi bo‘yicha kuzatuvni kuchaytirish majburiyatini oldi.

Узбекистан и Россия договорились вместе решать миграционные вопросы. Об этом 18 июня заявил президент РФ Владимир Путин на встрече с руководителями информационных агентств.
По его словам, отношения между Узбекистаном и Россией развиваются «очень успешно, поступательно». Путин отметил, что совместно с Казахстаном могут возникнуть трехсторонние проекты, включая в области атомной энергетики. «Мы над этим серьезно работаем и находимся на хорошей стадии развития этих проектов», — добавил он.
«Конечно, мы понимаем, что есть много вопросов социального характера и на рынке труда, мы все это понимаем. И мы договорились с Шавкатом Миромоновичем [Мирзиёевым], что эти миграционные вопросы будем решать вместе. Почему? Потому что рынок труда у нас известно в каком состоянии сегодня находится. У вас давление определенное происходит», — подчеркнул Путин.
Президент РФ сообщил о достигнутой договоренности с Узбекистаном по предварительной подготовке трудовых мигрантов перед отправкой в Россию. В частности, это коснется изучения русского языка, культуры и других аспектов, добавил он.
Фото: Вячеслав Прокофьев / РИА Новости
Генеральный директор Национального информационного агентства Узбекистан (УзА) Абдусаид Кучимов обратился к российскому президенту с предложением принять масштабную долгосрочную программу молодежного обмена с конкретными проектами и направлениями. Владимир Путин полностью поддержал данную инициативу.
«Насколько я знаю, помощница Шавката Миромоновича — Саида Шавкатовна [Мирзиёева] — была недавно в Москве и встречалась в Правительстве со многими моими коллегами, в Администрации президента. Она как раз уделяет по поручению президента очень много внимания развитию контактов между молодыми людьми и развитию, так сказать, этого молодежного направления», — заявил он.
В начале февраля представители Узбекистана и России договорились наладить сдачу экзамена по русскому языку в филиале миграционного центра «Сахарова» в Ташкенте.
Более того, Агентство миграции запустило сайт для подготовки к экзамену на получение патента в России. Узбекистанцы могут бесплатно пройти пробные тесты по русскому языку, истории и законодательству РФ.
В апреле Узбекистан и Россия обсудили перенос обязательных процедур для набора трудовых мигрантов в Ташкент. МВД предложило перезапустить деятельность представительства Паспортно-визового сервиса. Российская сторона поддержала инициативу.
В конце мая помощник президента Узбекистана Саида Мирзиёева прибыла с двухдневным визитом в Москву и провела встречи с руководством Администрации президента и правительством России.
Узбекистан и Россия обсудили частичный перенос оформления трудовых патентов. Помощник президента Саида Мирзиёева и премьер-министр РФ Михаил Мишустин также рассмотрели меры по ускорению миграционных процедур.