Avvalroq Spot O‘zbekiston va Rossiya atom elektr stansiyasini qurishning iqtisodiy parametrlarini muhokama qilayotgani haqida yozgandi. O‘zbekistonda 2 GVt quvvatga ega katta AES va 110 MVt quvvatga ega kichik stansiya qurilishi rejalashtirilgan.
Vazirlar Mahkamasi huzuridagi O‘zatom atom energetikasi agentligi va Rosatom davlat korporatsiyasi O‘zbekistonda katta quvvatli AES qurish bo‘yicha kelishuvni imzoladilar.
PXIF-2025 doirasida o‘tkazilgan hujjatlarni imzolash marosimida O‘zatom direktori Azim Axmedxo‘jayev va Rosatom bosh direktori Aleksey Lixachev ishtirok etdi. Hujjat O‘zbekistonda katta quvvatli AES qurish loyihasini amalga oshirishning asosiy shartlarini belgilaydi.
“O‘zbekistondagi kichik modulli elektr stansiyasi — bu zamonaviy kichik AESning dunyodagi birinchi eksport mahsulotidir. Hozirda biz loyihani kengaytirish ustida ishlayapmiz va ushbu hududda [Jizzax viloyatida — Spot izohi] gigavatt quvvatiga ega bo‘lgan yana ikkita yirik energiya blokini qurish ustida ish olib bormoqdamiz”, — dedi Lixachev.
O‘tgan hafta oxirida Rossiya OAV Rossiya Iqtisodiy rivojlanish vazirligiga tayanib, mamlakatning Rosatom davlat korporatsiyasi bosh pudratchisi bo‘lgan O‘zbekistonda AESni qurish loyihasi qayta formatlangani haqida yozdi. Hozirda gap ham kichik, ham katta AES qurilishi haqida ketmoqda.
2024-yil may oyida O‘zatom va Rosatom umumiy elektr quvvati 330 MVt bo‘lgan oltita reaktordan iborat kichik atom elektr stansiyasini qurish bo‘yicha shartnoma imzolagandi. Shunday qilib, O‘zbekiston va Rossiya kichik AES loyihasini qayta ko‘rib chiqib, uning quvvatini uch baravarga — 330 MVt dan 110 MVt gacha kamaytirdi.

Как ранее писал Spot, Узбекистан и Россия обсуждают экономические параметры строительства атомной электростанции. В республике планируется построить большую АЭС на 2 ГВт и малую станцию на 110 МВт.
Агентство по атомной энергии при Кабинете министров «Узатом» и государственная корпорация «Росатом» подписали соглашение об изучении строительства АЭС большой мощности в Узбекистане. В церемонии подписания документов в ходе ПМЭФ-2025 приняли участие директор «Узатома» Азим Ахмедхаджаев и гендиректор «Росатома» Алексей Лихачев.
«В Узбекистане малая модульная электростанция — это первый на планете экспортный продукт современной малой АЭС. Сейчас мы работаем над расширением проекта и конструкцией еще двух больших энергоблоков на этой площадке [в Джизакской области — прим. Spot] гигаваттного класса», — сказал Лихачев.
В конце прошлой недели российские СМИ, ссылаясь на Минэкономразвития РФ, написали, что проект строительства атомной электростанции в Узбекистане, генеральным подрядчиком которого выступает российская госкорпорация «Росатом», переформатирован. Теперь речь идет о строительстве как малой, так и большой АЭС.
В мае 2024 года «Узатом» и «Росатом» подписали контракт на строительство малой АЭС из шести реакторов общей электрической мощностью 330 МВт. Таким образом, Узбекистан и Россия пересмотрели проект малой АЭС, уменьшив ее мощность в три раза — с 330 до 110 МВт.
«Не если, а когда руководство Узбекистана вернется к теме большой АЭС, у нас уже будут готовы предложения — не только по облику этих будущих объектов, но и по финансовым и по организационным вопросам, связанным с локализацией здесь в Узбекистане, у местных производителей большого объема работ», — сказал Лихачев.