Hujjat, shuningdek, pul o‘tkazmalari va boshqa bank operatsiyalari ustidan nazoratni kuchaytirishga qaratilgan bir qator chora-tadbirlarni o‘z ichiga oladi.
Markaziy bank loyihaga tushuntirish xatida tashabbuslarni Jinoiy daromadlarni legallashtirishga qarshi kurashish bo‘yicha moliyaviy chora-tadbirlarni ishlab chiqish guruhi (FATF) tavsiyalari bilan izohlaydi.
Shunday qilib, tranzaksiya to‘g‘risidagi xabarga ilova qilinishi kerak bo‘lgan jo‘natuvchilar va qabul qiluvchilar to‘g‘risidagi ma’lumotlar ro‘yxati aniqlashtirilmoqda:
• jo‘natuvchilar uchun — operatsiya raqami, yashash manzili va tug‘ilgan sanasi (jismoniy shaxslar uchun) yoki STIR (yuridik shaxslar uchun);
• oluvchilar uchun — operatsiya raqami, joylashgan mamlakat yoki shahar, shuningdek STIR (yuridik shaxslar uchun).
Ushbu ma’lumotlar BHMning 25 baravari (10,3 mln so‘m) va undan ortiq miqdordagi barcha ichki to‘lovlar va o‘tkazmalarga ilova qilinishi kerak. Hozirgi tahrirda talab faqat BHMning 30 baravaridan (12,6 mln so‘m) boshlab elektron pul o‘tkazmalari uchun amal qiladi.
Tijorat banklari tovar va xizmatlar uchun barcha to‘lovlarga bank kartalari raqamlarini ilova qilishlari kerak bo‘ladi. So‘rov bo‘yicha karta emitent-banki va sotuvchining xizmat ko‘rsatuvchi banki to‘g‘risidagi ma’lumotlarni taqdim etishni majburiy qilish rejalashtirilmoqda.
Shuningdek, karta raqami boshqa kredit muassasasi orqali (masalan, xorijiy bankning bankomatida) transchegaraviy naqd pul yechib olish to‘g‘risidagi so‘rovlarga ham ilova qilinishi kerak. Ekvayer bankning so‘roviga ko‘ra, ular 3 ish kuni ichida mijoz to‘g‘risidagi ma’lumotlarni yuborishlari kerak bo‘ladi.
Shu bilan birga, bitta moliya muassasasi nomiga bir nechta to‘lovni o‘z ichiga olgan tranzaksiya — ya’ni, paketli o‘tkazma tushunchasi joriy etilmoqda. U bir yoki bir nechta oluvchiga mo‘ljallangan bo‘lishi mumkin.
Paketli o‘tkazma holatida banklar har bir to‘lovga jo‘natuvchi to‘g‘risidagi ma’lumotlarni, agar ular o‘tkazmaning o‘zida mavjud bo‘lsa, ilova qilishlari shart emas. Bunda paketli o‘tkazma noyob hisob raqami yoki operatsiyani, shuningdek, oluvchi haqidagi to‘liq ma’lumotlarni o‘z ichiga olishi kerak.
Loyiha bo‘yicha izohlar Normativ-huquqiy hujjatlar loyihalari muhokamasi portalida 4-aprelgacha qabul qilinadi.
Avvalroq Markaziy bank fevralda 11 ta bankni jarimaga tortgani haqida xabar berilgandi.
Shuningdek, 14 ta bank va 4 ta to‘lov tashkiloti chora va sanksiyalar qo‘llanilishi to‘g‘risida ogohlantirildi.

Как сообщал Spot, Центральный банк разработал проект поправок в Правила внутреннего контроля по противодействию легализации доходов от незаконной деятельности. Предлагается разрешить гражданам покупку без документов инвалюты на $500.
Документ также включает ряд мер, призванных усилить контроль за денежными переводами и другими банковскими операциями. В пояснительной записке к проекту ЦБ объясняет инициативы рекомендациями Группы разработки финансовых мер по борьбе с отмыванием денег (FATF).
Так, уточняется список информации об отправителях и получателях переводов, которая должна прилагаться к сообщению о транзакции:
- для отправителей — номер операции, адрес проживания и дата рождения (в случае физлиц) или ИНН (в случае юрлиц);
- для адресатов — номер операции, страна или город нахождения, а также ИНН (для юрлиц).
Эта информация должна будет прилагаться ко всем внутренним платежам и переводам на сумму от 25 БРВ (10,3 млн сумов) и больше. В нынешней редакции требование действует только для электронных переводов от 30 БРВ (12,6 млн сумов).
Коммерческие банки должны будут прилагать номера банковских карт ко всем платежам за товары и услуги с них. Планируется сделать обязательным предоставление по запросу сведений о банке-эмитенте карты и об обслуживающем банке продавца.
Номер карты также должен будет прилагаться к запросам о трансграничном снятии наличных через другое кредитное учреждение (например, в банкомате иностранного банка). По запросу банка-эквайера они должны будут в течение 3 рабочих дней отправить данные о клиенте.
Также вводится понятие пакетного перевода — транзакции, включающей несколько платежей в адрес одного финансового учреждения. Она может предназначаться как для одного, так и для нескольких получателей.
В случае пакетного перевода банки не обязаны прилагать к каждому платежу сведения об отправителе при условии, что они есть внутри самого перевода. Пакетный перевод должен содержать уникальный номер счета или операции, а также полные сведения о получателе.
Комментарии к проекту принимаются на портале обсуждения нормативно-правовых актов до 4 апреля.
Ранее Spot писал, что на банковских картах появится телефон горячей линии для сообщений о мошенничестве.