Ilon Maskning Neuralink kompaniyasi kelgusi oylarda ko‘rish qobiliyatini tiklash imkonini beruvchi implantni sinab ko‘rishni boshlashi kutilmoqda. Bu haqda Mask Y Combinator nashriga bergan intervyusida ma’lum qildi.
“Keyingi 6−12 oy ichida biz ko‘rish qobiliyatini tiklash uchun ilk implantatsiyalarni amalga oshiramiz. Hatto inson butunlay ko‘r bo‘lib qolgan taqdirda ham, biz tasvirni bevosita ko‘rish po‘stlog‘iga uzata olamiz”, deya ta’kidladi u
Maskning aytishicha, ushbu texnologiya allaqachon uch yildan beri implant bilan yashaydigan maymunda sinovdan o‘tkazilgan. Dastlabki bosqichlarda tasvir past aniqlikda bo‘ladi, biroq vaqt o‘tishi bilan uning sifati yaxshilanadi.
Qayd etilishicha, kelajakda implant ultrabinafsha, infraqizil nurlarni va hatto “radar singari” ko‘rish imkoniyatini beradi.
“Hatto inson butunlay ko‘r bo‘lsa ham, biz tasvirni bevosita ko‘rish po‘stlog‘iga „yozib olishimiz'“ mumkin”, deb ta’kidladi Mask. Implant Blindsight deb nomlandi. “Bu haqiqiy g‘ayritabiiy qobiliyat,” deya qo‘shimcha qildi u.
https://twitter.com/elonmusk/status/1836120537883644049
Blindsight — “Telepatiyadan keyingi Neuralink mahsuloti”. 2024-yil martida Mask implant “allaqachon maymunlarda ishlab turibdi” deb ma’lum qildi. Sentabrda Neuralink Blindsight implantini sinash uchun ko‘ngillilarni izlay boshladi.
Kompaniya bunday texnologiyalar bilan shug‘ullanayotgan yagona tashkilot emas. Ko‘rish qobiliyati buzilgan odamlar uchun implant ustida, jumladan, Neuraling hammuassisi va sobiq rahbari Maks Xodak tomonidan tashkil etilgan Science Corp ham ishlamoqda. 2022-yilda u Science Eye implantini namoyish etgan edi.
2016-yilda asos solingan Neuralink miyani kompyuter bilan bevosita bog‘lash uchun interfeyslar ishlab chiqarmoqda. Kompaniya 2024-yil boshida insonda o‘tkazilgan ilk operatsiya haqida ma’lumot berdi.
Ikkinchi bemorning jarrohlik amaliyoti haqida Ilon Mask 2024-yil avgustda xabar qildi. Uchinchi bemorga implant o‘rnatilgani 2025-yil yanvarda ma’lum bo‘ldi.

Компания Neuralink Илона Маска в ближайшие месяцы начнет испытания импланта, способного восстанавливать зрение. Об этом Маск сообщил в интервью Y Combinator.
«В ближайшие 6−12 месяцев мы проведем первые имплантации для восстановления зрения. Даже если человек полностью ослеп, мы сможем напрямую передавать изображение в зрительную кору», — заявил он.
По словам Маска, технология уже протестирована на обезьяне, которая живет с имплантом три года. На первых этапах изображение будет с низким разрешением, но в будущем оно улучшится. В перспективе имплант позволит видеть в ультрафиолете, инфракрасном диапазоне и даже «как радар».
«Даже если человек полностью слеп, мы сможем напрямую „записать“ изображение в зрительную кору», — заявил предприниматель. Имплант получил название Blindsight. «Настоящая суперсила», — добавил он.
https://twitter.com/elonmusk/status/1836120537883644049
Компания анонсировала разработку нового устройства для зрения в марте 2024 года.
Тогда Маск также поделился, что поначалу разрешение Blindsight будет низким, как у ранней графики Nintendo, но в итоге может превысить обычное человеческое зрение.
Также компания получила статус «прорывного устройства» за новый чип против слепоты.
Neuralink — нейротехнологическая компания, разрабатывающая интерфейсы между мозгом и компьютером. Ее цель — помочь людям с неврологическими заболеваниями, а в будущем — расширить возможности мозга.
Компания представила свою технологию в 2019 году. С тех пор она успешно имплантировала чипы уже трем добровольцам — в январе и августе 2024 года, а также в январе 2025 года.