Unda qonunchilikni xalqaro normalarga, shu jumladan Jahon savdo tashkilot bitimlariga uyg‘unlashtirish orqali tashqi savdoni liberallashtirish zarurligi qayd etildi. Qonun loyihasi bilan Bojxona kodeksiga o‘zgartirish hamda qo‘shimchalar kiritish belgilanmoqda.
Xususan, eng ko‘p qulaylik berish rejimiga ega bo‘lmagan davlatlardan keltirilayotgan tovarlar uchun import bojini ikki baravar oshirib qo‘llash amaliyoti bekor qilinadi. Bunda ushbu tartib tovarning kelib chiqishi to‘g‘risidagi sertifikat mavjud bo‘lmaganda amal qiladi.
Bojxona organi tomonidan harakatlar yoki tartib-taomillar bajarilgandan so‘ng budjetga o‘tkazilishi belgilangan bojxona to‘lovlarining muddati 5 ish kunidan 3 ish kuniga qisqartirilmoqda.
Qayd etilishicha, mamlakat importining 32,3%i erkin savdo rejimi o‘rnatilgan mamlakatlar, 61,4%i eng ko‘p qulaylik berish rejimi qo‘llanilayotgan davlatlar, 6,3%i esa savdo rejimi belgilanmagan davlatlar yoki ishlab chiqargan mamlakati aniqlanmagan tovarlar hisobiga to‘g‘ri keladi. 95%i import tovarlari JStga a’zo davlatlardan olib kelinadi.
Avvalroq mebel ishlab chiqarish uchun O‘zbekistonga olib kelinadigan ayrim xomashyo mahsulotlariga bojlar pasaytirilishi haqida xabar berilgandi.

Сенат рассмотрел и одобрил проект закона, снижающего таможенные пошлины на импортные товары из ряда стран. Об этом сообщила пресс-служба верхней палаты Олий Мажлиса.
Будет отменено применение двойной ставки пошлин к товарам из стран, в отношении которых Узбекистан не вводил режим наибольшего благоприятствования. Также двойная пошлина не будет взиматься при отсутствии сертификата о происхождении товара.
Срок перечисления таможенных платежей в госбюджет после выполнения процедур таможенными органами сокращается с 5 до 3 рабочих дней.
Кроме того, в законе более точно обозначаются фидуциарные обязанности членов исполнительных органов и наблюдательных советов акционерных обществ. Затрагиваются общие обязанности и ответственность мажоритарных акционеров, а также вопросы внедрения современных механизмов в корпоративном управлении.
На заседании отмечалась необходимость либерализации внешней торговли и гармонизации законодательства с соглашениями Всемирной торговой организации. Из стран-членов ВТО в Узбекистан завозится около 95% зарубежных товаров.
Более 32% импорта приходится на страны с режимом свободной торговли, еще 61,4% — на 57 стран с режимом наибольшего благоприятствования. Товары из государств без установленного режима торговли или с неустановленной страной-производителем составляют 6,3% импорта.