Xalqaro valyuta jamg‘armasi O‘zbekiston hukumatiga amaldagi pensiya tizimini isloh qilishni tavsiya qildi. Bu haqda xalqaro moliya tashkiloti press-relizida aytiladi.
Bu o‘rta muddatli istiqbolda uning barqarorligini ta’minlashga yordam beradi, shu bilan birga pensiyalarning yetarli miqdorini ta’minlaydi.
Pensiyaga chiqishning eng kam yoshini bosqichma-bosqich oshirish taklifi ilgari surildi, u hozirda erkaklar uchun 60 yoshni (kamida 25 yillik ish staji bilan), ayollar uchun — 55 yoshni (kamida 20 yillik ish staji bilan) tashkil etadi.
Boshqa takliflar orasida pensiya badallarining standart stavkasini asta-sekin oshirish, ma’lum turdagi tashkilotlar uchun pasaytirilgan (imtiyozli) badal stavkalaridan bosqichma-bosqich voz kechish bor.
Shuningdek, pensiya miqdorini butun mehnat faoliyati davomidagi o‘rtacha ish haqi asosida hisoblash hamda pensiyalarni narxlarning o‘sish darajasiga (inflyatsiyaga) muvofiq avtomatik tarzda indeksatsiya qilish mavjud.
Ta’kidlanishicha, keksalikda qashshoqlikni kamaytirishga qaratilgan har qanday ijtimoiy nafaqalar mablag‘larning mavjudligini tekshirish, budjetdan moliyalashtirish va boshqa ijtimoiy to‘lovlar bilan muvofiqlashtirish orqali takrorlanishning oldini olish kerak.
XVJ ma’lumotlariga ko‘ra, O‘zbekiston hukumati 2025-yilda pensiya islohoti loyihasini ishlab chiqishni rejalashtirmoqda. Pensiya islohoti konsepsiyasini sentyabr oyigacha prezidentga taqdim etish ko‘zda tutilgan.
Pensiya islohotlari konsepsiyasi loyihasini 2025-yil 1-martgacha Prezident Administratsiyasiga kiritish topshirildi. Ishchi guruhga Bosh vazir o‘rinbosari — iqtisodiyot va moliya vaziri Jamshid Qo‘chqorov rahbarlik qiladi.
Aprel oyida Xalqaro valyuta jamg‘armasi O‘zbekistonning soliq-byudjet siyosatini takomillashtirish bo‘yicha tavsiyalar berdi. Budjet xarajatlari samaradorligini oshirish uchun pensiya islohotini o‘tkazish taklif etildi.
May oyida XVJning respublikadagi doimiy vakili Koba Gvenetadze O‘zbekistonda pensiya islohoti zarurligini ta’kidladi. U hozirgi pensiyaga chiqish yoshi (erkaklar uchun 60 yosh, ayollar uchun 55 yosh) jahon o‘rtacha ko‘rsatkichidan past ekanligini qo‘shimcha qildi.
Prezident O‘zbekistonda yoshga doir pensiyalarni proaktiv tarzda tayinlash to‘g‘risidagi qonunni imzoladi. Bu fuqarolar pensiya yoshiga yetgan kuni avtomatik ravishda amalga oshiriladi.
1 iyuldan boshlab pensiyalar, nafaqalar, shuningdek, bolalar nafaqalari va kam ta’minlangan oilalarga moddiy yordam o‘rtacha 10%ga oshiriladi. Xususan:
- yoshga doir eng kam pensiya miqdori 918 ming so‘mni;
- nogironlik bo‘yicha eng kam pensiya miqdori 1 mln 12 ming so‘mni;
- kam ta’minlangan oilalar uchun moddiy yordam 420 ming so‘mni tashkil etadi.
Avvalroq Spot Jahon banki O‘zbekistonga kichik GESlar qurish uchun $150 mln miqdorida kredit ajratishi haqida yozgandi.

Международный валютный фонд (МВФ) рекомендовал правительству Узбекистана реформировать существующую пенсионную систему. Об этом говорится в пресс-релизе международной финансовой организации. Это поможет обеспечить ее устойчивость в среднесрочной перспективе при одновременном обеспечении адекватного размера пенсий.
В качестве предложения выдвинуто постепенное повышение минимального возраста выхода на пенсию, который сейчас для мужчин составляет 60 лет (при стаже работы не менее 25 лет), для женщин — 55 лет (при стаже работы не менее 20 лет).
Среди других предложений — постепенное повышение стандартной ставки пенсионных взносов, поэтапный отказ от пониженных (льготных) ставок взносов для определенных типов организаций, расчет размера пенсий на основе среднего заработка за всю трудовую карьеру и автоматическая индексация пенсий на уровень роста цен (инфляции).
В организации подчеркнули, что любые социальные пенсии, направленные на сокращение бедности в пожилом возрасте, должны быть проверены на предмет наличия средств, финансироваться из бюджета и сочетаться с другими социальными пособиями, чтобы избежать дублирования.
По данным МВФ, правительство Узбекистана планирует разработать проект пенсионной реформы в 2025 году. Концепцию пенсионной реформы планируется представить президенту к сентябрю.
В мае постоянный представитель МВФ в республике Коба Гвенетадзе заявил о необходимости пенсионной реформы в Узбекистане. Нынешний возраст выхода на пенсию (60 лет для мужчин, 55 лет для женщин) ниже среднемирового, добавил он.
Президент подписал закон, согласно которому в Узбекистане будут назначать пенсии по возрасту в проактивной форме. Это будет происходить автоматически в день достижения гражданами пенсионного возраста.
С 1 июля пенсии, пособия, а также детские пособия и материальная помощь малообеспеченным семьям увеличиваются в среднем на 10%. В частности: