Rossiyada chet el fuqarolarining sayohatlarini ro‘yxatdan o‘tkazish uchun yangi ruID mobil ilovasi ishga tushirildi. Bu haqda Rossiya Federatsiyasi Raqamli rivojlanish, aloqa va ommaviy kommunikatsiyalar vazirligi matbuot xizmati xabar berdi.
Ilova yordamida Rossiyaga kirish uchun ariza topshirish, kirish cheklovlarini tekshirish va davlat xizmatlaridan foydalanish uchun raqamli profilni shakllantirish mumkin.
ruIDni App Store va Google Play ilovalar do‘konlaridan yuklab olish mumkin. Ilova rus tili bilan birga, ingliz, arman, qozoq, qirg‘iz, tojik va o‘zbek tillarida mavjud.
Bunda Rossiyaga vizasiz kirish uchun ariza topshirishda mazkur ilovadan ro‘yxatdan o‘tish kerak, buning uchun esa elektron pochta talab etiladi, Rossiya telefon raqamini esa ko‘rsatish shart emas.
Tashrif buyuruvchilar Rossiyaga kirishdan kamida 72 soat oldin sayohat maqsadini va o‘z ma’lumotlarini ko‘rsatishlari kerak. Alohida hollarda tashrif haqida chegarani kesib o‘tishdan 4 soat oldin xabardor qilishga ruxsat beriladi.
Keyin rasmga tushish, xorijga chiqish pasportini rasmga olish va ovozni yozib olish talab etiladi. Shundan so‘ng ariza Rossiya Ichki ishlar vazirligiga kirish cheklovlari bor-yo‘qligini tekshirish uchun yuboriladi. Tekshiruv natijasi shaxsiy kabinetda paydo bo‘ladi.
“Ariza Belarus fuqarolari, 6 yoshgacha bo‘lgan bolalar, diplomatlar va Rossiyadagi xorijiy davlatlarning diplomatik vakolatxonalari va konsullik muassasalari xodimlari, shuningdek, Rossiyada akkreditatsiyadan o‘tgan xalqaro tashkilotlar va ularning vakolatxonalari xodimlari va ularning oila a’zolari tomonidan rasmiylashtirilmasligi mumkin”, — deyiladi xabarda.
Rossiya davlat chegarasini kesib o‘tishda arizadagi ma’lumotlar tekshiruvdan o‘tkaziladi. Keyin chet el fuqarosining raqamli profili shakllantiriladi va SNILS va Rossiya SIM-kartasini rasmiylashtirish uchun ishlatiladigan Davlat xizmatlarining standart hisobi yaratiladi.
Rossiya Federatsiyasi Raqamli texnologiyalar vazirligi mamlakat ichida mavjud xizmatlar ro‘yxati bosqichma-bosqich kengaytirilishini va’da qilmoqda.
Chet el fuqarolarining Rossiyaga kirishi qoidalari bilan havola orqali batafsil tanishish mumkin.
30-iyundan boshlab Rossiyaga vizasiz rejim doirasida kelayotgan xorijliklar uchun oldindan onlayn ro‘yxatdan o‘tish tartibi joriy etildi. Buning uchun “Davlat xizmatlari"da ro‘yxatdan o‘tish, mamlakatda bo‘lish muddatlarini ko‘rsatish va QR-kod olish kerak.
Avvalroq Spot Senat tashqi mehnat migratsiyasi to‘g‘risidagi qonunni qayta ishlashga yuborgani haqida yozgandi.

Обновлено: 27 июня Посольство РФ в Узбекистане уточнило, что подача заявления осуществляется на добровольной основе и не является обязательным условием для въезда в Россию — его отсутствие не станет препятствием для поездки.
В России запустили новое мобильное приложение ruID для регистрации поездок иностранных граждан, сообщила пресс-служба Министерства цифрового развития, связи и массовых коммуникаций РФ. С его помощью можно подать заявление о въезде в Россию, проверить ограничения на въезд и сформировать цифровой профиль для получения госуслуг.
Скачать ruID можно в магазинах приложений App Store и Google Play. Приложение доступно на английском, армянском, казахском, киргизском, русском, таджикском и узбекском языках.
Для подачи заявления о безвизовом въезде в Россию необходимо зарегистрироваться в ruID. Для этого потребуется электронная почта, в то время как российский номер телефона указывать не обязательно. Не позднее чем за 72 часа до въезда в РФ надо указать цель поездки и свои данные. В исключительных случаях проинформировать о визите разрешается за 4 часа до пересечения границы.
Далее требуется сфотографироваться, сделать фото загранпаспорта и записать голос. После этого заявление отправится в Министерство внутренних дел России для проверки на предмет ограничений на въезд. Результат проверки появится в личном кабинете.
«Заявление могут не оформлять граждане Республики Беларусь, дети до 6 лет, дипломаты и сотрудники дипломатических представительств и консульских учреждений иностранных государств в России, а также сотрудники международных организаций и их представительств, аккредитованных в России, а также члены их семей», — говорится в сообщении.
При пересечении российской госграницы данные из заявления пройдут проверки. Затем формируется цифровой профиль иностранного гражданина и создаются СНИЛС и стандартная учетная запись Госуслуг, которые пригодятся для оформления российской сим-карты. Минцифры РФ обещает, что постепенно будет расширяться перечень услуг, доступных внутри страны.
Более подробно о правилах въезда иностранных граждан в Россию можно ознакомиться по ссылке.
С 30 июня иностранцы, прибывающие в Россию в рамках безвизового режима, должны будут пройти предварительную регистрацию. Для прохождения онлайн-регистрации нужно зарегистрироваться на «Госуслугах», указать сроки пребывания и получить QR-код.