Kelayotgan laynerlarning joylashuvi Full Flat konfiguratsiyali 16 ta biznes-klass o‘rindiqlarini va 156 ta ekonom-klass o‘rindiqlarini o‘z ichiga oladi. Samolyotlar Airbus kompaniyasining yaxshilangan shovqin izolyatsiyasi, keng bagaj bo‘limi, o‘rindiqlar ustidagi qo‘shimcha joy va LED yoritgichiga ega Airspace Premium kabina saloni bilan jihozlanadi.
Bundan tashqari, bortda internetga ulanish imkoniyati bo‘ladi. Shuningdek, individual ekranlardan foydalanish mumkin bo‘lgan ko‘ngilochar tizim, jumladan, filmlar, musiqa, o‘yinlar va parvoz xaritasi mavjud bo‘ladi.
Aviakompaniyaning ta’kidlashicha, Airbus A321neo modeli o‘z klassidagi eng zamonaviy samolyotlardan biri hisoblanadi. Afzalliklari qatorida yuqori yoqilg‘i samaradorligi, uzoq parvoz masofasi va shovqin darajasining pastligi bor. Bu esa samolyotlarni o‘rta va uzoq masofali yo‘nalishlar uchun maqbul qiladi.
Bundan tashqari, Uzbekistan Airways 14 ta Boeing 787−8 Dreamliner samolyotlarini sotib olishni rejalashtirmoqda. Ularning dastlabki qiymati $2 mlrdga baholangan. Joriy yilda aviakompaniya Boeing bilan 2029−2032-yillarda samolyotlar yetkazib berish bo‘yicha memorandum imzolashni ko‘zda tutgan.
2028-yildan 2030-yilgacha prezidentning Fransiyaga tashrifi chog‘ida shartnoma asosida buyurtma qilingan 14 ta Airbus samolyoti ham kelishi kutilmoqda. Uzbekistan Airways o‘z mablag‘lari hisobidan shartnoma to‘lovlarini amalga oshirishni boshladi.

Uzbekistan Airways в 2026 году получит два новых узкофюзеляжных самолета Airbus A321neo. Об этом Spot сообщили в пресс-службе национального авиаперевозчика. Воздушные суда будут взяты в лизинг у компании China Aircraft Leasing Group Holdings Limited (CALC).
Компоновка поступающих лайнеров будет включать 16 кресел бизнес-класса с конфигурацией Full Flat и 156 кресел в эконом-классе. Самолеты оснастят кабинным салоном Airspace Premium от Airbus с улучшенной шумоизоляцией, увеличенным багажным отделением, дополнительным пространством над креслами и современной LED-подсветкой.
Кроме того, на борту будет доступ к интернету. Также предусмотрена современная система развлечений, доступная с индивидуальных экранов, включая фильмы, музыку, игры и карту полета.
В авиакомпании отметили, что модель Airbus A321neo считается одной из самых современных в своем классе. Среди преимуществ — повышенная топливная эффективность, увеличенная дальность полета и сниженный уровень шума. Эти качества делают самолеты оптимальными для средне- и дальнемагистральных маршрутов.
Помимо этого, Uzbekistan Airways планирует приобрести 14 самолетов Boeing 787−8 Dreamliner. Их предварительная стоимость оценивается в $2 млрд. В этом году авиакомпания рассчитывает подписать меморандум с Boeing на поставку самолетов в 2029—2032 годы.
С 2028 по 2030 год также ожидается прибытие 14 самолетов Airbus, заказанных по контракту во время визита президента во Францию. Uzbekistan Airways уже начала оплату контракта, используя собственные средства.