Farg‘ona viloyati hokimi Xayrullo Bozorov Quvasoy shahrida bir nechta yirik investitsiya loyihalariga start berdi. Bu haqda viloyat hokimligi matbuot xizmati xabar berdi.
Mashinasozlik, farmatsevtika, kimyo va oziq-ovqat sanoatidagi loyihalarning umumiy qiymati $65 mlnga baholanib, ular Qo‘qon erkin iqtisodiy zonasida joylashadi.
Xususan, Ferghana Tulpor Machinery kompaniyasi tomonidan xitoylik investorlar ishtirokida qishloq xo‘jaligi texnikalarini ishlab chiqarishni tashkil etish loyihasining qurilish ishlariga kirishildi.
Zavod 7 gektar maydonda joylashadi, loyiha qiymati birinchi bosqichda $30 mlnni tashkil qiladi. Keyingi bosqichlarda kengaytirilib, uch yilda uning qiymati $300 mlnga yetkaziladi.
Keyinchalik korxona yonida ehtiyot qismlarini ishlab chiqaruvchi qo‘shimcha korxonalar barpo etish ham rejalashtirilmoqda. Bu yerda Tulpor nomi ostida bog‘ oralarida ishlovchi kichik hamda 400 ot kuchiga ega traktorlar ishlab chiqariladi.
Texnikalar O‘zbekiston bilan birga, Markaziy Osiyo, MDH davlatlari hamda qo‘shni davlatlar bozorlariga yetkazib beriladi. Loyiha doirasida 250 ta yangi ish o‘rinlarini yaratish ko‘zda tutilgan.
Bundan tashqari, shu kuni Qo‘qon EIZda Arborvitaye Pharmaceuticals kompaniyasi farmasevtika mahsulotlarini ishlab chiqarish loyihasi korxonasini qurishni boshladi. Loyiha qiymati — $10 mln. Korxona joriy yilning to‘rtinchi choragida ishga tushirilib, 400 ta yangi ish o‘rni yaratiladi.
Turkiya sarmoyadorlari ishtirokida NF Textil Kimya korxonasining kimyoviy moddalar va bo‘yoqlarni qayta ishlashni tashkil etish loyihasiga start berildi. $10 mlnlik loyiha doirasida korxonada zamonaviy texnologiyalar asosida yuqori texnologik ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yilib, 100 nafar fuqaro doimiy ish bilan ta’minlanadi.
Shuningdek, Omina Malika tara idishlar ishlab chiqarish, meva-sabzavotlarni qadoqlash va muzlatgichlar tashkil etish ishlarini boshladi. $15 mlnlik loyiha doirasida korxonada 40 nafar fuqaro doimiy ish o‘rniga ega bo‘ladi.
Xitoy investitsiyasi asosida Farg‘onada Tulpor brendi ostida traktorlar ishlab chiqarilishi joriy yilning mart oyida ma’lum bo‘lgandi. Buning uchun mahalliy korxona ro‘yxatdan o‘tkazildi.

Хоким Ферганской области Хайрулло Базаров дал старт реализации нескольких крупных инвестиционных проектов в городе Кувасай. Об этом сообщила пресс-служба региональной администрации.
Новые предприятия будут располагаться в местном филиале свободной экономической зоны «Коканд». Общая стоимость проектов в сферах машиностроения, фармацевтики, химической и пищевой промышленности оценивается минимум в $65 млн.
Так, компания Ferghana Tulpor Machinery заложила первый камень будущего завода по выпуску сельскохозяйственной техники. Китайские инвесторы, участвующие в реализации инициативы, впервые представили проект по выпуску тракторов «Тулпор» в марте этого года.
Завод займет территорию 7 га. На первом этапе в него планируется инвестировать $30 млн, а расширение в ближайшие три года увеличит стоимость проекта до $300 млн.
Предприятие обеспечит работой 250 человек и будет выпускать трактора малой мощности для садов, а также крупные машины с моторами до 400 лошадиных сил. Часть продукции будет поставляться на рынки стран Центральной Азии, СНГ и государств ближнего зарубежья.
Кроме того, компания Arborvitae Pharmaceuticals начала строительство предприятия по выпуску фармацевтической продукции за $10 млн, на котором появится 400 новых рабочих мест. Завод планируется сдать в эксплуатацию в четвертом квартале нынешнего года.
Еще один проект реализуется фирмой NF Textil Kimya при участии турецких инвесторов. Они планируют вложить $10 млн в высокотехнологичное производство красителей и других химических веществ, где будут заняты 100 человек.
Omina Malika построит в Кувасае комплекс по производству упаковочной тары, фасовке фруктов и овощей, а также установке морозильных устройств. Проект стоимостью $15 млн реализуется при поддержке Hamkorbank, предпринимателя Носиржона Карабаева и китайских партнеров.
Ранее Spot писал, что китайская CAMCE подписала с хокимиятом Ташкента и компанией Tashkent Invest рамочное соглашение по промзоне «Янги авлод».