Avvalroq Anorbank aksiyadori Qahramonjon Olimov Parijda o‘g‘irlab ketilgani haqida xabar berilgandi. Le Monde nashrining yozishicha, o‘zbekistonlik bankir Nitsaga olib ketilib, u yerda kaltaklangan va tahdidga uchragan. Ikki kundan keyin esa uni ozod qilishgan.
Bank o‘z aksiyadori ishtirokida O‘zbekistondan tashqarida yuz bergan voqea hamda OAVda tarqalayotgan ma’lumotlar bo‘yicha rasmiy bayonot berdi.
Anorbank bu hodisani “shaxsiy, korporativ bo‘lmagan xususiyatga ega"ligini va bankning operatsion faoliyatiga aloqador emasligini qayd etdi.
“Anorbank o‘z ishini odatdagi tartibda davom ettirmoqda — barcha bo‘limlar, xizmatlar va raqamli kanallar barqaror ishlayapti, joriy va strategik loyihalar tasdiqlangan rejalarga muvofiq amalga oshirilmoqda”, deyiladi xabarda.
Shuningdek, bank OAVdan bu mavzuni yoritishda axloqiy me’yorlarga rioya qilishni, tekshirilmagan ma’lumotlarni e’lon qilmaslikni va shaxsiy hayot daxlsizligini hurmat qilishni so‘ramoqda. Anorbank’ka ko‘ra, bu rasmiy tergov jarayoni hamda Qahramonjon Olimovning shaxsiy hayot daxlsizligiga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin.
Bundan tashqari, bank “barqarorlik, professionallik va mas’uliyatni saqlagan holda har bir mijoz uchun ishonchli moliyaviy hamkor bo‘lish vazifasiga sodiq qolishda” davom etishini qayd etgan. Tarqalayotgan ma’lumotlarga “tushunish va hamdardlik bilan yondashgan mijozlari, hamkorlari va hamkasblariga chuqur minnatdorchilik” bildirgan.
“Axborotga nisbatan sezgir vaziyatda bank sizning hamdardligingiz, sodiqligingiz va barqaror hamda ishonchli tashkilot sifatida bankka bo‘lgan ishonchingizni alohida qadrlamoqda. Bizga ko‘plab iliq so‘zlar va qo‘llab-quvvatlovlar yo‘llanmoqda, bu esa o‘zaro hurmat darajasining yuqoriligini tasdiqlaydi va ochiqlik hamda mas’uliyat tamoyillariga sodiqligimizni yanada mustahkamlaydi”, — deya xulosa qilingan.
Qahramonjon Olimov raqamli Anorbank’ning majoritar aksiyadori bo‘lib, 99,4% ulushga egalik qiladi. Yana 0,6%i Kapital Sug‘urta kompaniyasiga tegishli.
U 1977-yilda tug‘ilgan. 1999-yilda Andijon muhandislik-iqtisodiyot institutini “Moliya va kredit” mutaxassisligi bo‘yicha, 2012-yilda O‘zbekiston prezidenti huzuridagi Davlat va jamiyat qurilishi akademiyasi qoshidagi Oliy biznes maktabini bitirib, biznes boshqaruvi magistri darajasini olgan. Shuningdek, Olimov Anorbank kuzatuv kengashi a’zosi hisoblanadi.
Avvalroq O‘zbekiston Markaziy banki fuqarolarning roziligisiz qarzlar hisobiga ijtimoiy nafaqalarni hisobdan chiqarishni taqiqlagani haqida xabar berilgandi.

Как ранее писал Spot, владельца Anorbank Кахрамонжона Олимова похитили во Франции и отпустили после выкупа. 23 июня узбекистанский банкир был похищен в 8-м округе Парижа, где располагается центральный деловой район французской столицы. Его освободили спустя два дня.
Anorbank прокомментировал инцидент с похищением Кахрамонжона Олимова, который является мажоритарным акционером цифрового банка с долей в 99,4%.
«Данный инцидент имеет частный, внекорпоративный характер и не относится к операционной деятельности банка», — говорится в заявлении.
Anorbank работает в штатном режиме. Все отделения, сервисы и цифровые каналы функционируют стабильно, а текущие и стратегические проекты реализуются в соответствии с утвержденными планами, подчеркнули в банке.
Банк попросил представителей СМИ «придерживаться этических стандартов в освещении данной темы, воздерживаться от публикации непроверенных сведений и уважать границы частной жизни».
«Банк также обращает внимание на то, что избыточные обсуждения или распространение непроверенных сведений могут повлиять как на ход официального расследования, так и на уважение к личным границам пострадавшего», — заявили в Anorbank.
Anorbank выразил «искреннюю благодарность всем клиентам, партнерам и коллегам, которые с пониманием и сочувствием отнеслись к распространяющейся информации». В финучреждении подчеркнули ценность сочувствия, лояльности и доверия к банку как к стабильной и надежной организации в условиях информационной чувствительности. «Мы получаем множество слов поддержки и участия», — добавили в банке.
Кахрамонжон Олимов родился в 1977 году. В 1999 году окончил Андижанский инженерно-экономический институт по специальности «Финансы и кредит», а в 2012-м — Высшую школу бизнеса при Академии государственного и общественного строительства при президенте Узбекистана, получив степень магистра бизнес-администрирования. Также Олимов числится членом наблюдательного совета Anorbank.
Ранее Spot писал, что ЦБ Узбекистана запретил списывать социальные пособия в счет долгов без согласия граждан.