O‘zbekiston afg‘on tovarlari tranzitini soddalashtiradi va elektr energiyasi eksportini ko‘paytiradi. Bu haqda Afg‘oniston bosh vaziri o‘rinbosari G‘ani Barodar matbuot xizmati xabar berdi.
3-iyul kuni Xonkendida bo‘lib o‘tayotgan Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti sammiti doirasida O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev Afg‘oniston bosh vazirining iqtisodiy masalalar bo‘yicha vazifasini bajaruvchi o‘rinbosari Mulla Abdul G‘ani Barodarni qabul qildi.
Uchrashuvda tomonlar savdo-iqtisodiy, transport-logistika va energetika sohalarida o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada kengaytirishning dolzarb jihatlarini muhokama qildilar.
Prezident chegaraoldi savdosi va tegishli infratuzilmani yanada rivojlantirish, qazib olish, to‘qimachilik va farmatsevtika sohalarida, qurilish materiallari ishlab chiqarish, qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini qayta ishlash va boshqa yo‘nalishlarda hamkorlik loyihalarini ilgari surish muhimligini ta’kidladi. Shuningdek, Transafg‘on temir yo‘lini qurish loyihasini tezlashtirish zarurligi qayd etildi.
Afg‘oniston bosh vaziri o‘rinbosarining aytishicha, 2024-yilda ikki tomonlama tovar ayirboshlash hajmi 60%ga oshib, $1 mlrddan oshgan. “Umid qilamizki, yaqin kelajakda bu ko‘rsatkich $2 mlrdga yetadi”, — dedi u.
G‘ani Barodar O‘zbekistonni Afg‘oniston tovarlarini respublika hududi orqali Markaziy Osiyo mamlakatlari va Rossiyaga tranzit eksport qilishga ko‘maklashishga chaqirdi.
Mirziyoyev O‘zbekiston Afg‘onistonning turli sohalariga sarmoya kiritishga tayyorligini ta’kidladi. Bu sohalarga Mozori Sharif-Hirot-Qandahor temir yo‘li qurilishi loyihasi, to‘qimach ilik korxonalarini barpo etish, sement ishlab chiqarish, neftni qayta ishlash zavodi qurish, tuz qazib olish va qayta ishlash hamda elektron boshqaruv tizimlari kiradi.
Shuningdek, O‘zbekiston 500 kV kuchlanishli elektr uzatish liniyasi ishga tushirilgandan so‘ng Afg‘onistonga elektr energiyasi yetkazib berish hajmini oshirishga tayyorligini bildirdi.
Prezident Afg‘oniston mahsulotlari, ayniqsa qishloq xo‘jaligi mollari eksportini O‘zbekiston orqali Markaziy Osiyo va Rossiyaga yengillashtirish maqsadida maxsus ko‘rsatmalar chiqarishni va’da qildi.
Davlat rahbari ikki mamlakat o‘rtasidagi bank operatsiyalarini takomillashtirish, Afg‘oniston fuqarolariga viza berish jarayonini osonlashtirish hamda Termiz xalqaro savdo markazida afg‘on mahsulotlarini sotishga ko‘maklashish masalalarining muhimligini alohida ta’kidlab o‘tdi.
Bundan tashqari, O‘zbekiston bosh vaziri Abdulla Aripov va Afg‘oniston bosh vaziri o‘rinbosari G‘ani Barodar boshchiligida qo‘shma guruh tuzishga kelishib oldi. Tomonlar erishilgan natijalarni baholash va kelishuvlarni amalga oshirish uchun har uch oyda bir marta yig‘iladilar.
Avvalroq Spot O‘zbekiston va Afg‘oniston imtiyozli savdo to‘g‘risidagi bitimni imzolagani haqida yozgandi.
Shu bilan birga, tomonlar 2025−2026-yillarga mo‘ljallangan savdo-iqtisodiy va sanoat sohalarida hamkorlik dasturini imzoladilar.

Узбекистан упростит транзит афганских товаров и нарастит экспорт электроэнергии, сообщает пресс-служба вице-премьера Афганистана Гани Барадара.
3 июля на полях саммита Организации экономического сотрудничества в Ханкенди Шавкат Мирзиёев принял исполняющего обязанности заместителя премьер-министра Афганистана по экономическим вопросам Муллу Абдул Гани Барадара. Стороны обсудили актуальные аспекты дальнейшего расширения взаимовыгодного сотрудничества в торгово-экономической, транспортно-логистической, энергетической сферах.
Президент подчеркнул важность дальнейшего развития приграничной торговли и соответствующей инфраструктуры, продвижения проектов кооперации в добывающей, текстильной и фармацевтической отраслях, по выпуску строительных материалов, переработке сельскохозяйственной продукции и других направлениях. Также отмечена важность ускорения реализации проекта строительства Трансафганской железной дороги.
Афганский вице-премьер заявил, что в 2024 году двусторонний товарооборот увеличился на 60% и превысил $1 млрд. «Надеемся, что в ближайшем будущем этот объем достигнет $2 млрд», — отметил он.
Гани Барадар призвал Узбекистан содействовать транзитному экспорту афганских товаров в страны Центральной Азии и Россию через территорию республики.
Мирзиёев заверил, что Узбекистан готов инвестировать в различные отрасли Афганистана, включая проект строительства железной дороги Мазари-Шариф — Герат — Кандагар, создание текстильных фабрик, производство цемента, строительство нефтеперерабатывающего завода, добычу и переработку соли, электронное управление.
Также Узбекистан выразил готовность увеличить поставки электроэнергии в Афганистан после ввода в эксплуатацию линии электропередачи напряжением 500 кВ.
Президент пообещал издать специальные директивы для облегчения экспорта афганских товаров, в частности сельскохозяйственной продукции, в Центральную Азию и Россию через Узбекистан.
Глава государства подчеркнул важность улучшения банковских операций между двумя странами, выдачи виз гражданам Афганистана и содействия продаже афганских товаров в Международном торговом центре «Термез».
Кроме того, Узбекистан и Афганистан договорились сформировать совместную группу под руководством премьер-министра Абдуллы Арипова и афганского вице-премьера Гани Барадара. Стороны будут собираться каждые три месяца для оценки прогресса и реализации соглашений.