Soliq qo‘mitasi Lactalis’ga nisbatan Soliq kodeksining 2271-moddasi bo‘yicha 5,4 mlrd so‘mlik jarimani bekor qildi. Bu haqda 5-iyul kuni Soliq qo‘mitasi raisi Sherzod Kudbiyev tadbirkorlar bilan ochiq muloqotda ma’lum qildi.
Qo‘mita matbuot xizmatining qayd etishicha, 27-iyun kuni Lactalis Central Asia XK vakili soliq auditi natijasida aniqlangan 1,5 mln so‘mlik kamomad uchun Soliq kodeksining 2271-moddasiga asosan 5,4 mlrd so‘m jarima qo‘llanilishiga e’tiroz bildirgan.
“Mazkur holat nazoratga olinib, xizmat o‘rganishi tayinlandi. O‘rganishda korxona tomonidan majburiy markirovkalash talablari buzilishi holatlari Soliq kodeksi talablariga asoslangan holda isbotlanmasdan, markirovkalash qoidalariga rioya qilinmaganligi uchun jarima noto‘g‘ri qo‘llanilganligi aniqlangan”, — deyiladi xabarda.
Mazkur holat Soliq qo‘mitasida hududiy soliq organlari rahbari ishtirokidagi kengaytirilgan hay’at yig‘ilishida tanqidiy muhokama qilindi. Yo‘l qo‘yilgan xato va kamchiliklarni bartarf etish bo‘yicha tegishli tashkiliy choralar ko‘rildi.
Shuningdek, soliq nazorati tadbirlarini tashkil etish, moliyaviy jarimalarni qo‘llashda tadbirkorlar huquqlarini himoya qilish ustuvorligini ta’minlash bo‘yicha aniq vazifalar belgilab olingan.
Lactalis 1,5 mln so‘mlik qadoqlangan suv yetishmovchiligi uchun 5,3 mlrd so‘m jarimaga tortildi. Soliq kodeksining 2271-moddasi bo‘yicha jarima yillik aylanmasi qariyb 1 trln so‘mni tashkil etuvchi kompaniya choraklik sof tushumining 2%ini tashkil etdi. “Investor hayratda qoldi deyish — hech narsa demaslikdir”, — dedi xorijiy kompaniya vakili Doniyor Najimitdinov.
“Soliqchilar bizga agar 1 so‘m kamomad bo‘lsa, seni choraklik sof tushumning 2%i miqdorida jarimaga tortamiz, deyishdi. Qandaydir 10 ta shisha uchun hozir biz choraklik sof tushumning 2%i miqdorida jarimaga tortilayapmiz”, — dedi u.
Soliq qo‘mitasi rahbari Sherzod Kudbiyev Lactalis’ga 1,5 mln so‘mlik suv yetishmovchiligi uchun raqamli markirovkalash qoidalarini buzganlik bo‘yicha ayblov qo‘yish noto‘g‘ri ekanini aytdi. U qo‘l ostidagilariga hbu holatni alohida ko‘rib chiqishni va Lactalis’ga qarshi akt tuzgan inspektorni chaqirishni buyurdi. “Bu hech qanday qolibga sig‘maydi”, — deya ta’kidladi u.
227−1 qanday modda?
227−1-modda Soliq kodeksining yangi tahririga 2022-yilning 11-martida kiritilgan va tasdiqlanganidan keyin uch oy o‘tib, 13-iyundan kuchga kirdi.
Mazkur moddada quyidagi talablar ko‘rib chiqiladi:
- fiskal belgilarni aks ettirish yoki avtomatlashtirilgan hisobga olish o‘lchov vositalari bilan jihozlash;
- soliq organlarining axborot tizimlari bilan integratsiyani ta’minlash;
- ishlab chiqaruvchilar, import qiluvchilar va sotuvchilar tomonidan tovarlarni (mahsulotlarni) identifikatsiya vositalari orqali majburiy raqamli markirovkalash qoidalarini buzish.
Ushbu talablarning buzilishi oxirgi chorakda olingan sof tushumga teng miqdordagi jarimaga olib keladi.
Bugungi kunda alkogol va tamaki mahsulotlari, pivo, suv va ichimliklar, dori-darmon, maishiy texnika, 2024-yilning 1-aprelidan esa gazlangan ichimliklar majburiy markirovka qilinishi shart. Mazkur me’yorlar umumiy ovqatlanish sektori, chakana va ulgurji savdo hamda ishlab chiqaruvchilarga taalluqli.
2023-yil oxirida tadbirkorlar bilan o‘tkazilgan uchrashuvda Soliq qo‘mitasi raisi o‘rinbosari Olimjon Fayziboyev 227−1-moddasiga asosan 400 mlrd so‘mlik jarimalarni hisobdan chiqarish (amnistiya)ni hamda jarima miqdorini qayta ko‘rib chiqishni nazarda tutuvchi prezident qarori loyihasi ishlab chiqilganini ma’lum qilgandi.
2024-yilning fevral oyida Savdo-sanoat palatasi raisi Davron Vahobov Soliq kodeksining 227−1-moddasi bo‘yicha to‘liq masala hukumat darajasida yechilganini, yaxshi xabarlar bo‘lishini qayd etdi.
Undan keyin prezidentning tegishli farmoni bilan mazkur modda bilan tadbirkorlarga qo‘llanilgan jarima miqdorining 98%i hisobdan chiqarildi. O‘tgan davrda 1,5 ming nafar tadbirkorga 700 mlrd so‘mga yaqin jarima qo‘llanilgan.
O‘tgan yilning may oyida prezident Soliq kodeksining 227−1-moddasiga o‘zgartirishlar kiritish to‘g‘risidagi qonunni imzoladi. Birinchi fiskal huquqbuzarlik uchun jarima realizatsiya amalga oshirilgan chorakdagi tushumning 2%ini tashkil etadi. Agar qoidabuzarlik bir yil ichida takrorlansa, u choraklik tushumning 20%igacha oshadi.
2026-yildan majburiy raqamli markirovkalash qoidalarini buzish holatlari bo‘yicha masofaviy soliq tekshiruvini o‘tkazish yo‘lga qo‘yiladi. Bunda huquqbuzarliklar soliq organlarining axborot tizimi orqali aniqlanadi.
Tekshiruv uchun maxsus guvohnoma talab etilmaydi hamda qoidabuzarliklar aniqlansa, bartaraf etish bo‘yicha ogohlantirish beriladi. Ikkinchi marta ogohlantirish berilgandan so‘ng qoidabuzarlik yana sodir etilganda esa, jarima qo‘llanadi.
Jarima miqdori quyidagicha:
- bir oy davomida birinchi marta — sof tushumning 0,2%i;
- bir yil ichida ikkinchi marta — sof tushumning 0,4%i;
- bir yil ichida uchinchi marta — sof tushumning 1%i;
- bir yil ichida to‘rtinchi marta va undan keyingi holatlar — sof tushumning 2%i.
Avvalroq 2-iyuldan agregatorlar o‘zini o‘zi band qilgan taksi haydovchilari va kuryerlar uchun soliq to‘lashni boshlagani haqida xabar berilgandi. Kompaniyalar yillik daromadi 100 mln so‘mdan yuqori bo‘lgan o‘zini o‘zi band qilgan shaxslardan to‘lanishi lozim bo‘lgan soliqlarni ushlab qoladi va Soliq qo‘mitasiga yo‘naltiradi.

Налоговый комитет отменил штраф Lactalis на 5,4 млрд сумов по «расстрельной» 227−1 статье Налогового кодекса. Об этом 5 июля сообщил председатель Налогового комитета Шерзод Кудбиев на открытом диалоге с предпринимателями.
В пресс-службе ведомства отметили, что 27 июня представитель ИП Lactalis Central Asia выразил возражение по поводу применения штрафа на 5,4 млрд сумов, согласно статье 227−1 Налогового кодекса, за недостачу в размере 1,5 млн сумов, выявленную в результате налогового аудита.
«Данная ситуация взята под контроль, назначена служебная проверка. В ходе изучения было установлено, что штрафы за несоблюдение правил маркировки были неправомерно применены к предприятию без доказательств нарушения требований обязательной маркировки, основанных на требованиях Налогового кодекса», — говорится в сообщении.
Ситуация со штрафом Lactalis была критически обсуждена на расширенном заседании коллегии Налогового комитета с участием руководителей территориальных налоговых органов, а также приняты организационные меры по устранению допущенных ошибок и недостатков.
Кроме того, Налоговый комитет определил задачи по организации мероприятий налогового контроля, обеспечению приоритета защиты прав субъектов предпринимательства при применении финансовых санкций.
Lactalis оштрафовали на 5,3 млрд сумов за недостачу бутилированной воды на 1,5 млн сумов. Штраф по «расстрельной» статье 227−1 Налогового кодекса составил 2% от чистой квартальной выручки компании, годовой оборот которой достигает почти 1 трлн сумов. «Сказать, что инвестор был шокирован — не сказать ничего», — заявил представитель иностранной компании Дониёр Наджимитдинов.
«Налоговики нам сказали: если будет недостача даже на 1 сум, то мы тебя оштрафуем на 2% от чистой квартальной выручки. Из-за каких-то 10 бутылок сейчас нас штрафуют на 2% от чистой квартальной выручки», — посоветовал он.
Глава Налогового комитета Шерзод Кудбиев заявил, что вменять Lactalis нарушение правил цифровой маркировки за недостачу воды на 1,5 млн сумов — неправильно. Он поручил подчиненным отдельно рассмотреть данный кейс и вызвать инспектора, который составил акт против Lactalis. «Это ни в какие рамки не лезет», — подчеркнул чиновник.
Что это за статья 227−1
Статья была введена в новую редакцию Налогового кодекса 11 марта 2022 года, а вступила в силу через три месяца после утверждения — 13 июня. В статье речь идет о следующих требованиях:
- отображение фискальных отметок либо оснащение автоматизированными измерительными средствами учета;
- обеспечение интеграции с информационными системами налоговых органов;
- нарушение производителями, импортерами и продавцами правил обязательной цифровой маркировки товаров (алкогольной и табачной продукции, пива, напитков, газировки, лекарств, бытовой техники).
По данным Налогового комитета, в 2022 году по данной статье были оштрафованы 254 предприятия, а в прошлом году — 1083.
Практика привлечения предпринимателей за нарушение статьи 227−1 вызвала критику членов Общественного совета по поддержке предпринимательства и налоговых консультантов, с которыми побеседовал Spot.
В конце декабря 2023 года на встрече с бизнесом замглавы Налогового комитета Алимжан Файзибаев анонсировал проект постановления, в котором будут предусмотрены списание штрафов (амнистия) по статье 227−1 на сумму 400 млрд сумов и пересмотр размера штрафа — со снижением до 20% оборота за первое нарушение.
На встрече с предпринимателями из сфер общепита и торговли 13 февраля глава ТПП Даврон Вахабов объявил о скором снижении штрафа при первом нарушении до 2%. Заявление подтвердила пресс-служба палаты.
27 февраля 2024 года Шавкат Мирзиёев подписал указ о либерализации ответственности по статье 227−1. Кроме смягчения санкций, он предусматривает списание 98% ранее начисленных по ней штрафов на сумму 694 млрд сумов.
Замглавы Налогового комитета Мубин Мирзаев на заседании Сената в мае сообщил, что за время действия статьи 227−1 были выписаны 1519 штрафов на общую сумму 735 млрд сумов. По его словам, вопрос их списания и возврата взысканных денег будет решен к 1 июня.
В прошлом мае президент подписал закон, вносящий поправки в статью 227−1 Налогового кодекса. При первом фискальном правонарушении штраф составит 2% выручки за квартал, в котором произошла реализация. В случае повторного нарушения в течение года он увеличивается до 20% квартальной выручки.
С 2026 года налоговые органы смогут проводить дистанционные проверки по выявлению нарушений в сфере маркировки.
За первые два выявленных нарушения предприниматель получит предупреждение. Если недостатки не были устранены, на него будет наложен штраф в размере доли от чистой выручки за последний отчетный квартал.
Сумма штрафа составит:
- в первый раз в течение месяца — 0,2% выручки;
- во второй раз в течение года — 0,4% выручки;
- в третий раз в течение года — 1% выручки;
- в четвертый раз и далее в течение года — 2% выручки.
Ранее Spot писал, что с июля агрегаторы начнут платить налоги за самозанятых таксистов и курьеров в Узбекистане.