Soliq kodeksining 227/1-moddasida nazarda tutilgan jarima miqdorini 50 barobarga kamaytirish rejalashtirilgan. Bu haqda Savdo-sanoat palatasi raisi Davron Vahobov 13-fevral kuni umumiy ovqatlanish va savdo korxonalari vakillari bilan uchrashuvda ma’lum qildi.
“227/1-moddasi bo‘yicha to‘liq masala hukumat darajasida yechildi deb bemalol ayta olishimiz mumkin. Bir-ikki kunda yaxshi xabarlar bo‘ladi. Ya’ni hukumat darajasida ko‘rib chiqilgan 227/1-moddasida jarimalar to‘g‘risida masalalar bor edi. Bu yerda o‘tirgan ayrim tadbirkorlarimiz jarimaga tushishgan. Sizlarga bir narsani e’lon qilmoqchiman: 100%lik jarima 2%gacha tushirildi”, — dedi u.
Savdo-sanoat palatasi matbuot xizmati 227/1-moddasidagi jarima miqdori 50 barobarga kamaytirilishini “Spot"ga tasdiqladi. Oldin bu choraklik sof daromadni tashkil etgan bo‘lsa, endi jarima mazkur summaning 2%ini tashkil qiladi.
O‘tgan yilning dekabr oyi oxirida palatada tadbirkorlar bilan o‘tkazilgan uchrashuvda Soliq qo‘mitasi raisi o‘rinbosari Olimjon Fayziboyev 227/1-moddasiga asosan 400 mlrd so‘mlik jarimalarni hisobdan chiqarishni hamda jarima miqdorini qayta ko‘rib chiqishni nazarda tutuvchi prezident qarori loyihasi ishlab chiqilganini bildirgandi.
227/1 qanday modda?
Mazkur moddada quyidagi talablar ko‘rib chiqiladi:
• fiskal belgilar yoki avtomatlashtirilgan o‘lchash asboblari bilan jihozlarni ko‘rsatish;
• soliq organlarining axborot tizimlari bilan integratsiyani ta’minlash;
• ishlab chiqaruvchilar, import qiluvchilar va sotuvchilar tomonidan tovarlarni (mahsulotlarni) identifikatsiya qilish yo‘li bilan majburiy raqamli markalash qoidalarini buzish.
Ushbu talablarning buzilishi oxirgi chorakda olingan sof daromadga teng jarimaga olib keladi.
227/1-modda Soliq kodeksining yangi tahririga 2022-yilning 11-martida kiritilgan va tasdiqlanganidan keyin uch oy o‘tib, 13-iyundan kuchga kirdi. Soliq qo‘mitasining “Spot"ga xabar berishicha, o‘tgan yili mazkur modda bo‘yicha 254ta, joriy yilda esa 1083ta korxona jarimaga tortilgan.
Bugungi kunda alkogol va tamaki mahsulotlari, pivo, suv va ichimliklar, dori-darmon, maishiy texnika, 2024-yilning 1-aprelidan esa gazlangan ichimliklar majburiy markirovka qilinishi shart. Mazkur me’yorlar umumiy ovqatlanish sektoriga, chakana va ulgurji savdoga, shuningdek, ishlab chiqaruvchilarga taalluqli.
227/1-moddani buzgan tadbirkorlarni jinoiy javobgarlikka tortish amaliyoti “Spot” suhbatlashgan prezident huzuridagi Tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha jamoat kengashi a’zolari va soliq maslahatchilarining tanqidiga sabab bo‘ldi.

Размер штрафа по статье 227/1 Налогового кодекса планируется снизить в 50 раз. Об этом 13 февраля на встрече с представителями бизнеса из сфер общепита и торговли заявил председатель ТПП Даврон Вахабов.
«Вопрос постановления [президента] по поводу [статьи] 227/1 полностью решен. Мы можем открыто об этом говорить. Через 1−2 дня будут хорошие новости. Я хочу коротко анонсировать хорошие новости, рассмотренные на правительственном уровне. Если знаете, у нас были проблемы со штрафами по статье 227/1. Среди тех, кто присутствует сегодня [на встрече], есть те, кому выписали штрафы. Я хочу вам анонсировать одну вещь: 100% штраф снижен до 2%», — поделился он.
В пресс-службе Торгово-промышленной палаты Spot подтвердили, что размер штрафа по статье 227/1 снизят в 50 раз. Если он ранее составлял чистую квартальную выручку, то теперь размер штрафа равняется 2% от этой суммы.
Один из предпринимателей из сферы общепита сообщил, что на днях его компанию оправдали по выписанному пять месяцев назад штрафу по статье 227/1. Бизнесмен поблагодарил председателя ТПП Даврона Вахабова и главу Налогового комитета Шерзода Кудбиева за то, что «впервые на встречу пошли предпринимателям» после декабрьской встречи.
В конце декабря прошлого года на встрече с бизнесом в ТПП заместитель председателя Налогового комитета Алимжан Файзибаев анонсировал проект постановления президента, в котором будут предусмотрены списание штрафов (амнистия) по статье 227/1 на сумму 400 млрд сумов и пересмотр размера штрафа — со снижением до 20% оборота за первое нарушение.
Что это за статья 227/1
В статье речь идет о следующих требованиях:
- нарушение производителями, импортерами и продавцами правил обязательной цифровой маркировки товаров (продукции) средствами идентификации.
Нарушение этих требований предполагает штраф в размере чистой выручки, полученной в последнем квартале.
Статья 227/1 была введена в новую редакцию Налогового кодекса 11 марта 2022 года, а вступила в силу через три месяца после утверждения — 13 июня. Spot в Налоговом комитете сообщили, что в прошлом году по данной статье были оштрафованы 254 предприятия, а в этом году — 1083.
На сегодняшний день обязательной маркировке подлежат алкогольная и табачная продукция, пиво, вода и напитки, лекарства, бытовая техника, а с 1 апреля 2024 года и газировки. Так, нормы касаются сфер общественного питания, розничной и оптовой торговли, а также производителей.
Практика привлечения предпринимателей за нарушение статьи 227/1 вызвала критику членов Общественного совета по поддержке предпринимательства при президенте и налоговых консультантов, с которыми побеседовал Spot.