Toshkent shahar hokimi Shavkat Umurzakov O‘zbekiston 24 telekanaliga bergan intervyusida poytaxt hokimligi Xitoyning China State Construction Engineering Corporation kompaniyasidan $300 mln jalb qilganini qayd etdi. Mablag‘lar Shota Rustaveli ko‘chasini rekonstruksiya qilish, 200 km yo‘l qurish va to‘rtta yo‘l o‘tkazgich qurishga yo‘naltirilgan.
Prezident qurilish sohasidagi qonunchilikka zarur o‘zgartirishlar kiritish bo‘yicha topshiriq berdi. Toshkent shahrida binodan binogacha bo‘lgan yo‘llarni qurish va ta’mirlash rejalashtirilgan.
2024-yil noyabr oyida Toshkent hokimligi va Xitoyning China State Construction Engineering Corporation qurilish korporatsiyasi qariyb $1 mlrdlik to‘rtta yirik loyiha bo‘yicha kelishuvga erishgandi.
Qiymati $300 mln bo‘lgan birinchi loyiha doirasida Toshkent yo‘l infratuzilmasi rekonstruksiya qilinadi. Yo‘llar va yondosh obyektlarni modernizatsiya qilish, 200 dan ortiq mutaxassis, jumladan, geodezist va transport muhandislarini jalb qilish rejalashtirilgan.
Yaqinda poytaxt hokimligi xitoylik pudratchi 200 km yo‘l infratuzilmasini bosqichma-bosqich rekonstruksiya va modernizatsiya qilish loyihasini amalga oshirayotganini ma’lum qilgandi. Uning dastlabki qiymati — $198 mln.

Как ранее писал Spot, Шавкату Мирзиёеву представили «Атлас решений» для Ташкента и Нового Ташкента. Документ представляет собой каталог из пяти томов, в котором установлены единые требования к внешнему облику зданий и формированию городской среды.
Хоким Ташкента Шавкат Умурзаков в интервью телеканалу Oʻzbekiston 24 рассказал, что столичная администрация привлекла $300 млн от китайской компании China State Construction Engineering Corporation. Средства направлены на реконструкцию улицы Шота Руставели, обновление 200 км дорог и строительство четырех путепроводов.
Президент поручил внести необходимые изменения в законодательство в сфере строительства. В Ташкенте планируется осуществлять строительство и ремонт дорог от здания до здания.
В ноябре 2024 года хокимият Ташкента и китайская строительная корпорация China State Construction Engineering Corporation договорились о четырех крупных проектах почти на $1 млрд.
В рамках первого проекта стоимостью $300 млн будет проведена реконструкция дорожной инфраструктуры Ташкента. Запланированы модернизация дорог и сопутствующих объектов, а также привлечение более 200 специалистов, включая геодезистов и транспортных инженеров.
Недавно столичная администрация сообщила, что китайский подрядчик реализует проект поэтапной реконструкции и модернизации 200 км дорожной инфраструктуры. Его предварительная стоимость — $198 млн.