O‘ztemiryo‘lkonteyner Xitoyning Lanchjou shahrida yuklarni konsolidatsiya qilish punktini tashkil etdi. Bu haqda kompaniya matbuot xizmati xabar berdi.
8-iyul kuni O‘ztemiryo‘lkonteyner boshqaruvi raisi Mirziyod Mirhamidovning Xitoyga tashrifi doirasida Gansu provinsiyasi Savdo departamenti rahbari Chjan Yun bilan muzokaralar bo‘lib o‘tdi.
Unda tomonlar o‘zaro hamkorlikni rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlari, jumladan, davlatlararo temiryo‘l tashuvlari hajmini oshirish, tranzit salohiyatini mustahkamlash hamda Xitoy-Qirg‘iziston-O‘zbekiston yo‘nalishi bo‘yicha yuk oqimini jalb etish borasidagi qo‘shma sa’y-harakatlarni muhokama qildilar.
Chjan Yun bu yo‘nalishda subsidiya siyosatini uzaytirishga tayyor ekanini bildirib, bu Gansu-Qashgar-Markaziy Osiyo yo‘nalishi bo‘yicha barqaror yuk tashuvlarini rivojlantirish uchun qulay shart-sharoitlar yaratishini ta’kidladi.
Bundan tashqari, Lanchjou erkin iqtisodiy zonasi hududida Gansu International Logistics Group bilan birgalikda O‘ztemiryo‘lkonteyner'ning yuklarni konsolidatsiya qilish punkti ochildi.
Marosim logistika va savdo bo‘yicha Xalqaro forumning navbatdagi sessiyasi doirasida tashkil etildi. Mazkur yig‘ish punkti O‘ztemiryo‘lkonteyner mijozlarining yuklarini birlashtirishga xizmat qilishi kutilmoqda.
Shuningdek, hamkorlik aloqalarini kengaytirish maqsadida kompaniya Xitoyning bir qator logistika korxonalari bilan hamkorlik to‘g‘risida anglashuv memorandumlarini imzoladi.
Avvalroq O‘zbekiston Xitoyga Qirg‘iziston orqali temir yo‘l qurilishiga mahalliy kompaniyalarni jalb qilishni taklif qilgani haqida xabar berilgandi. Shuningdek, tomonlar avtomobil tashuvlari uchun ruxsatnomalar blankalarini elektron almashuvga o‘tkazish masalasini ko‘rib chiqmoqda.

«Узтемирйулконтейнер» открыл пункт сборки грузов в свободной экономической зоне китайского города Ланьчжоу. Об этом сообщила пресс-служба транспортной компании.
Церемония открытия комплекса прошла 8 июля, в рамках Международного форума логистики и торговли, с участием главы «Узтемирйулконтейнер» Мирзиёда Мирхамидова. В пункте сборки будут консолидироваться грузы компании для дальнейшей отправки клиентам.
Мирхамидов также провел переговоры с главой департамента коммерции провинции Ганьсу Чжан Юном. Их темой стало наращивание железнодорожных перевозок и привлечение грузопотока для развития транзита китайских товаров через Кыргызстан и Узбекистан.
Чжан Юн выразил готовность продлить действие субсидий на этом направлении. Ожидается, что это способствует развитию грузового сообщения по маршруту Ганьсу — Кашгар — Центральная Азия.
Кроме того, делегация «Узтемирйулконтейнер» провело рабочую встречу с руководством Gansu International Logistics Group. Гости посетили международный сухой порт в Ланьчжоу и осмотрели контейнерный терминал, площадку для легковых автомобилей, терминал для насыпных грузов и рефрижераторных контейнеров.
Затем узбекистанские гости ознакомились с цифровыми решениями в управлении логистикой, используемыми в штаб-квартире Gansu International Logistics Group. Стороны обсудили партнерство в сфере мультимодальных перевозок по странам Евразии.
По итогам встречи была достигнута договоренность о запуске контейнерных поездов по направлению Китай — Кыргызстан — Узбекистан — Таджикистан / Туркменистан. Пилотный рейс должен состояться уже в третьем квартале этого года.
В начале июня «Узтемирйулконтейнер» заключил соглашение с Gansu International Logistics Group. Стороны договорились развивать перевозки по маршруту Китай — Кыргызстан — Узбекистан и направить по нему первый блок-поезд из Узбекистана.