Avvalroq prezident O‘zbekiston fuqarolari, chet el fuqarolarini hamda fuqaroligi bo‘lmaganlarni yashash va turgan joyi bo‘yicha ro‘yxatdan o‘tkazish to‘g‘risidagi qonunni imzolangani haqida xabar berilgandi.
Hujjat bilan 2011-yilning 14-sentabrida qabul qilingan “Toshkent shahri va Toshkent viloyatida doimiy yashash joyi bo‘yicha ro‘yxatga olinishi lozim bo‘lgan shaxslar — O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari toifalarining ro‘yxati to‘g‘risida"gi qonun bekor qilinmoqda.
Gazeta’ning yozishicha, amaldagi qonunni bekor qilish prezidentning 2023-yil 8-maydagi farmoni bilan ko‘zda tutilgan, chunki amaldagi tartib yangilangan Konstitutsiyaning 32-moddasida nazarda tutilgan fuqarolarning mamlakat bo‘ylab erkin harakatlanish, shuningdek, yashash va bo‘lib turish joyini tanlash huquqlarini cheklaydi.
Amaldagi qonunga ko‘ra, faqat 12 toifadagi fuqarolar (uy-joy mulkdorlari, qarindoshlar, vasiylikdagi va tarbiyalash uchun oilaga qabul qilingan bolalar, ota-onasi bo‘lmagan voyaga yetmagan qondosh aka-uka va opa-singillar, parlament, prezident, Vazirlar mahkamasi tomonidan yoki ular bilan kelishilgan holda saylangan, tayinlangan, tasdiqlanadigan fuqarolar, shuningdek, ularning oila a’zolari va boshqa shaxslar) doimiy propiska qilinishi kerak.
Endi bu ro‘yxat bekor qilindi — har qanday fuqaro doimiy propiskadan o‘tishi mumkin. Fuqarolarni yashash joyi bo‘yicha ro‘yxatga olishning xabardor qilish tartibini joriy etishga qaratilgan yangi mexanizmlar ham joriy etilmoqda.
Fuqarolarga, shuningdek, doimiy yashovchi chet el fuqarolari va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslarga ichki ishlar organlarining migratsiya va fuqarolikni rasmiylashtirish bo‘linmalari, davlat xizmatlari markazlari hamda Yagona portal orqali turgan joyi bo‘yicha ro‘yxatdan o‘tish uchun onlayn murojaat qilish imkoniyati beriladi.
Qonun bilan E-xabar berish tizimi joriy etilmoqda. Yashash joyi bo‘yicha ro‘yxatga olish uchun murojaat qilgan O‘zbekistonda doimiy yashovchi chet el fuqarolari va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslarni ro‘yxatga olish va hisobini yuritish mazkur tizim orqali amalga oshiriladi.
Fuqarolarning yashash joyi bo‘yicha ro‘yxatdan o‘tmasdan bo‘lish muddati 15 ish kunidan 10 ish kuniga qisqartiriladi. Bundan tashqari, fuqarolar va uy-joy mulkdorlarining yashash va turgan joyi bo‘yicha o‘z vaqtida ro‘yxatga olinishi uchun mas’uliyati oshirilmoqda.
Qonun rasmiy e’lon qilingan kundan boshlab uch oy o‘tgach — 12-oktabrdan boshlab kuchga kiradi.
Mazkur hujjat Qonunchilik palatasi tomonidan 2024-yilning 15-oktabrida qabul qilingan hamda Senat tomonidan joriy yilning 24-yanvarida ma’qullangan.
Avvalroq uch oydan ortiq xorijda bo‘lib qaytganlar majburiy OIV tekshiruvidan o‘tkazilishi haqida xabar berilgandi. Bosh prokuratura boshqarma boshlig‘i o‘rinbosari Murodbek Mahmudov buning uchun chet eldan qaytgan fuqarolarni elektron tarzda nazorat qilish va ularni tibbiy ko‘rikka yo‘naltirish tizimi joriy etilishini ma’lum qildi.

Как ранее писал Spot, Шавкат Мирзиёев 10 июля подписал закон о регистрации для граждан Узбекистана, иностранцев и лиц без гражданства.
В Узбекистане отменяется действие закона «О перечне категорий лиц — граждан Республики Узбекистан, подлежащих постоянной прописке в городе Ташкенте и Ташкентской области» от 14 сентября 2011 года.
Как пишет «Газета.uz», Законодательная палата Олий Мажлиса приняла законопроект еще 15 октября 2024 года, Сенат одобрил 24 января этого года, а президент подписал документ 10 июля.
Закон вступает в силу через три месяца — с 12 октября 2025 года.
Гражданам, а также постоянно проживающим иностранцам и лицам без гражданства предоставляется возможность онлайн обращения для регистрации по месту пребывания лично через подразделения миграции и оформления гражданства органов внутренних дел, центры госуслуг, а также через ЕПИГУ.
Также внедряется система Е-xabar berish. Регистрация и ведение учета постоянно проживающих в Узбекистане иностранных граждан и лиц без гражданства, обратившихся за регистрацией по месту жительства, осуществляется через данную систему.
Срок пребывания граждан без регистрации по месту жительства сокращается с 15 до 10 рабочих дней.
Кроме того, повышается ответственность граждан и собственников жилого помещения за своевременную регистрацию по месту жительства и месту пребывания.
Прописка
Перечень категорий граждан, которые имеют право на регистрацию (ранее — прописку) в столичном регионе, был принят в 2011 году. В 2020 году выходцам из других регионов разрешили покупку жилья, а условия для получения регистрации смягчили, однако сам закон остался в силе.
Отмена закона о прописке была предусмотрена указом президента от 8 мая 2023 года. Для обеспечения полной реализации права на свободное передвижение по стране, выбор места пребывания и жительства, определенного в статье 32 Конституции в новой редакции Кабинету министров поручили в двухмесячный срок внести в парламент законопроект о признании утратившим силу закона о прописке.
В августе прошлого года в Закпалате сообщили, что новый закон отменяет особый порядок регистрации в столичном регионе и приводит все области Узбекистана к единым правилам. Также он предусматривает введение уведомлений о месте пребывания на базе текущей регистрации по месту временного пребывания.
«В связи с действующим законом […] все еще наблюдаются бюрократические препятствия в ходе постоянной или временной регистрация граждан в городе Ташкенте и Ташкентской области», — говорилось в сообщении.
Кроме того, предусматривалось смягчение ответственности за нарушения правил паспортной системы (ст. 223 КоАО). От штрафов планировалось освободить: