O‘zbekiston OpenAI kompaniyasi bilan birgalikda sun’iy intellekt sohasida bir nechta loyihalarni amalga oshirmoqda. Bu haqda Prezident Administratsiyasi Moliyaviy texnologiyalar, sun’iy intellekt va raqamlashtirish departamenti rahbari o‘rinbosari Hikmatilla Ubaydullayev ma’lum qildi.
Tomonlar o‘tgan hafta oxirida bo‘lib o‘tgan onlayn uchrashuvda hamkorlik imkoniyatlari va istiqbollarini muhokama qildilar. Muzokaralarda OpenAI nomidan kompaniyaning ta’lim va hamkorlik yo‘nalishlari rahbarlari Valeri Fokke, Dips Patel, Shaig Ali va Karlotta Serrano ishtirok etdi.
Asosiy mavzulardan biri O‘zbekistonda ChatGPT Edu ta’lim platformasining ishga tushirilishi bo‘ldi. Tizim o‘qituvchilar va talabalarga til modellari bilan ishlash uchun himoyalangan muhit, sun’iy intellekt yordamchilari va o‘quv materiallarini yaratish imkoniyatini beradi.
Shuningdek, tomonlar sun’iy intellektga asoslangan shaxsiylashtirilgan ta’limni joriy etish masalalariga to‘xtaldilar. Bu sun’iy intellekt har bir o‘quvchining ehtiyojlari, sur’ati, bilim darajasi va qiziqishlariga moslashtiriladigan yondashuvdir. Tizim individual topshiriqlar berishni soddalashtiradi, ishlarni tekshirishni avtomatlashtiradi va o‘qituvchilar uchun byurokratiyani kamaytiradi.
“Bu bolaga dasturda belgilangan narsalarni emas, balki u haqiqatan ham tushunishi kerak bo‘lgan narsalarni tushuntirish tizimiga yo‘l ochadi. Kasrlarni bilmaydiganlar uchun endi logarifmlar yo‘q”, — dedi Ubaydullayev.
OpenAI kurslari va ekspertizasi One Million AI Leaders milliy tashabbusiga qo‘shimcha bo‘lib xizmat qiladi. Ular yordamida o‘zbekistonlik o‘quvchilar, talabalar va o‘qituvchilar jahon standartlari bo‘yicha sun’iy intellekt bilan ishlashni o‘rganishlari mumkin.
Bundan tashqari, til modellarini mahalliy sharoitga moslashtirish uchun o‘zbek tilida ma’lumotlar korpusini yaratish mavzusiga ham to‘xtalib o‘tildi. OpenAI vakillari o‘z modellari “o‘zbek tilini ishonch bilan tushunishini” ta’kidlab, bu yo‘nalishda hamkorlikda ishlashga qiziqish bildirdi.
Tomonlar uchta yo‘nalish bo‘yicha yo‘l xaritasini ishlab chiqishga kelishib oldilar:
- O‘zbekiston oliy ta’lim muassasalarida ChatGPT Edu dasturini joriy etish;
- ommaviy sun’iy intellekt ta’limini rivojlantirish;
- startap loyihalar va xakatonlarni qo‘llab-quvvatlash.
Avvalroq Spot O‘zbekistonda sunʼiy intellekt bo‘yicha President AI Award tanlovi o‘tkazilishi haqida yozgandi. 2030-yilga qadar sohani rivojlantirishga $1 mlrddan ortiq xorijiy investitsiyalar jalb etiladi.

Узбекистан реализует совместно с компанией OpenAI несколько проектов в сфере искусственного интеллекта. Об этом сообщил замглавы Департамента по финансовым технологиям, ИИ и цифровизации Администрации президента Хикматилла Убайдуллаев.
Стороны обсудили возможности и перспективы для сотрудничества на онлайн-встрече в конце предыдущей недели. От OpenAI в переговорах участвовали Валери Фокке, Дипс Патель, Шайг Али и Карлотта Серрано — главы направлений компании по образованию и партнерствам.
Одной из главных тем стал запуск в Узбекистане образовательной платформы ChatGPT Edu. Система даст преподавателям и студентам защищенную среду для работы с языковыми моделями, возможность создавать ИИ-ассистентов и обучающие материалы.
Также стороны затронули внедрение персонифицированного обучения на базе ИИ. Речь идет о подходе, когда ИИ адаптируется под потребности каждого ученика, его темп, уровень знаний и интересы. Система упростит выдачу индивидуальных заданий, автоматизирует проверку работ и сократит бюрократию для учителей.
«Это открывает путь к системе, где ребенку объясняют не то, что положено по программе, а то, что ему действительно нужно понять. Больше никаких логарифмов для тех, кто не знает дробей», — отметил Убайдуллаев.
Курсы и экспертиза OpenAI послужат дополнением для национальной инициативы One Million AI Leaders. С их помощью узбекистанские школьники, студенты и преподаватели смогут учиться работе с ИИ по мировым стандартам.
Еще одной темой стала поддержка узбекистанских стартапов в сфере ИИ. В OpenAI обещали рассмотреть возможность предоставления им льготного доступа и кредитов для использования API, их подключения к хакатонам и акселераторам.
Помимо того, затрагивалась тема создания корпуса данных на узбекском языке для адаптации языковых моделей под местные условия. Представители OpenAI отметили, что их модели «уверенно понимают узбекский язык», и выразили интерес к совместной работе в этом направлении.