Soliq qo‘mitasi majburiy markirovka qilinishi kerak bo‘lgan ichimliklarni quyib sotganlik uchun sanksiya qo‘llamaydi. Bu haqda 14-iyul kuni umumiy ovqatlanish va chakana savdo vakillari bilan bo‘lib o‘tgan muloqotda qo‘mita raisi Sherzod Kudbiyev ma’lum qildi.
O‘zbekistonda markirovkalangan suv, salqin ichimliklar yoki alkogolli mahsulotlarning qisman sotuvga chiqarilishi (quyib sotish) ni to‘g‘ri hisobga olish imkonini beruvchi tasdiqlangan texnik yechim yoki reglament mavjud emas. Shu sababli, hozirda tadbirkorlarga noto‘g‘ri quyib sotish uchun jazo choralari qo‘llanilmaydi.
“Siz butilkani olib, uni ochib, 50−100 gramm quysangiz, soliq inspektori kelib, „50 gramm viskini markirovkasiz sotibsan“ deb sizga jazo qo‘llamaydi, Agar butilkaning o‘zi markirovkalangan bo‘lsa. [Lekin] agar markirovkalanmagan shishadan quyayotgan bo‘lsangiz, bu allaqachon juda katta xato bo‘lib hisoblanadi”, — dedi Kudbiyev.
Bu, birinchi navbatda, umumiy ovqatlanish, restoran va mehmonxona sohasidagi korxonalarga taalluqlidir, chunki ular faoliyatining xususiyati bo‘yicha suv, salqin ichimliklar va alkogolning zavod qadoqlarini ochib, keyinchalik sotishga chiqaradilar. Tegishli reglament qabul qilinmaguncha soliq organlari ularni jazolashga haqli emas, deya ta’kidladi qo‘mita raisi.
Shu bilan birga, Sherzod Kudbiyev markirovkalanmagan alkogolli mahsulotlar, suv va salqin ichimliklarni realizatsiya qilish Soliq kodeksining 227−1-moddasiga asosan huquqbuzarlik hisoblanishini eslatib, markirovkasiz spirtli ichimliklarni sotganlik uchun jazo muqarrar ekanligini qo‘shimcha qildi.
Soliq qo‘mitasi tomonidan markirovkalangan mahsulotlarni donalab yoki quyib sotishni “to‘g‘ri va biznes uchun qulay tarzda tashkil etish"ga qaratilgan texnik yechim ishlab chiqilmoqda. Yaqin vaqt ichida biznes vakillari bilan kelishilgan reglament amaliyotga joriy etiladi.
Avvalroq ichimliklar va suv agregatsiyasini ishga tushirish muddati 2026-yilning aprel oyiga ko‘chirilgani haqida xabar berilgandi.

Налоговый комитет не применяет санкции за продажу в розлив напитков, подлежащих обязательной маркировке. Об этом сообщил глава ведомства Шерзод Кудбиев на встрече с представителями общепита и розничной торговли, прошедшей 14 июля.
В Узбекистане нет утвержденного технического решения или регламента по учету маркированной воды, прохладительных напитков или алкоголя при их частичном выбытии. По этой причине в настоящее время меры наказания за неправильный розлив не применялись и не будут применяться, отметил чиновник.
«Если вы берете бутылку, открываете, наливаете 50−100 грамм… Налоговый инспектор не накажет за то, что ты продал 50 граммов виски в розлив без маркировки, если бутылка была маркирована», — заявил Кудбиев. — «[Но] если вы наливаете из немаркированной бутылки, вы совершаете большую ошибку».
Это относится в первую очередь к предприятиям общепита и гостиницам, которые вскрывают упаковки для реализации напитков в силу специфики работы. До принятия соответствующего регламента налоговые органы не имеют права наказывать их, подчеркнул Кудбиев.
При этом он напомнил, что реализация алкоголя, воды и напитков без маркировки считается нарушением статьи 227−1 Налогового кодекса. Наказание за сбыт немаркированного алкоголя «неотвратимо», добавил глава Налогового комитета.
Сейчас ведомство разрабатывает техническое решение, которое обеспечит «корректную и удобную для бизнеса» реализацию маркированного товара в розлив и поштучно. Регламент будет внедрен в ближайшее время после согласования с бизнес-сообществом, отметил Кудбиев.
Год назад Налоговый комитет объявил об обсуждении с бизнесом нескольких способов учета алкоголя, продаваемого в розлив. Среди прочего предлагалось фиксировать частичное выбытие продукции, учитывать товар по мере выбытия или оформлять «нулевой» чек.