Yaqinda xususiylashtirilgan International Hotel Tashkent mehmonxonasi Rossiyaning Azimut Hotels mehmonxonalar tarmog‘i boshqaruviga o‘tkaziladi. Bu haqda kompaniya vakiliga tayanib, Vedomosti nashri xabar berdi.
Mazkur mehmonxona endilikda Azimut Grand Hotel Tashkent nomi bilan faoliyat yuritadi. Bu Azimut’ning Markaziy Osiyodagi birinchi besh yulduzli mehmonxonasi va O‘zbekistondagi ikkinchi loyihasi bo‘ladi.
2024-yil iyul oyida Azimut Hotels Toshkentda to‘rt yulduzli mehmonxona ochgandi. Obyekt 3,3 ming kv.metr maydonni egallaydi va turli toifadagi 50 ta xonani, avtoturargohni, 100 o‘rinli restoranni, fitnes-klub va konferensiya zalini o‘z ichiga oladi. U Azimut Hotels tomonidan boshqariladi. Biroq bu mehmonxona kompaniya mulki ekanligini anglatmaydi.
Noyabr oyida Davaktiv agentligi International Hotel Tashkent mehmonxonasini xususiylashtirish yakunlanganini ma’lum qildi. O‘tkazilgan savdolarda jami 4 ta talabgor ishtirok etib, shundan 3 nafari yakuniy bosqichga chiqqandi. Natijada esa $26 mln taklif bilan Smart Fast Stroy kompaniyasi savdo g‘olibi deb topildi.
Bundan tashqari, investor mehmonxonaning 14,7 mln yevrolik kredit qarzdorligini qabul qilgan, Bitim doirasida $41 mlndan ortiq mablag‘ yo‘naltiriladi.
KTYDR ma’lumotlariga ko‘ra, Smart Fast Stroy 2023-yilning avgust oyida tashkil etilgan. Kompaniyaning ustav fondi 311,86 mlrd so‘mni tashkil etadi. Kompaniya qurilish tashkiloti sifatida ro‘yxatdan o‘tgan va kichik tadbirkorlik subyekti hisoblanadi. Kompaniyaning yagona ta’sischisi — Aleksandr Valerevich Zaxaryan, rahbari — Timur Kabulovich Zakirov.

Недавно приватизированную гостиницу International Hotel Tashkent передадут в управление российской гостиничной сети Azimut Hotels. Об этом сообщают «Ведомости» со ссылкой представителя компании.
International Hotel Tashkent будет переименована в Azimut Grand Hotel Tashkent. Это будет первая пятизведочная гостиница Azimut в Центральной Азии и вторая в Узбекистане.
В июле 2024 года Azimut Hotels открыла четырехзвездочный отель в Ташкенте. Объект занимает площадь в 3,3 тыс. кв. м и включает в себя 50 номеров различных категорий, парковку, ресторан на 100 посадочных мест, фитнес-клуб и конференц-зал. Он находится под управлением Azimut Hotels. Это означает, что отель не является собственностью компании.
В ноябре АУГА сообщило о завершении приватизации гостиницы International Hotel Tashkent, которая была приобретена компанией Smart Fast Stroy за $26 млн. Всего в торгах по гостинице International приняли участие 4 претендента, из которых 3 вышли в финальный этап.
Кроме того, инвестор обязался погасить кредитную задолженность гостиницы на €14,7 млн, что увеличивает сумму сделки до $41 млн.
Согласно ЕГРПО, Smart Fast Stroy была учреждена в августе 2023 года. Уставный фонд компании превышает 311 млрд сумов. Компания зарегистрирована как строительная организация и является субъектом малого предпринимательства. Единственным учредителем компании является Александр Валерьевич Захарян, руководителем — Закиров Тимур Кабулович.