U O‘zbekiston Texnik jihatdan tartibga solish agentligidan import qilinadigan vitrinali muzlatgichlar uchun muvofiqlik sertifikatini olish muammosini yoritgan ommaviy axborot vositalari va blogerlarga minnatdorchilik bildirdi.
Alfiya Musinaning so‘zlariga ko‘ra, 5 mingdan ortiq vitrina uchun mo‘ljallangan sovutgichlar “uzoq kutilgan” muvofiqlik sertifikatlarini olgan va savdo nuqtalariga yuborilgan. Biroq, UzBev rahbari muammolarni qo‘lda hal qilish noto‘g‘ri va beqaror ekanligini ta’kidladi.
U hozirda O‘zstandart muvofiqlik deklaratsiyasini joriy etishga o‘tayotganini qayd etdi. Alfiya Musina tizimni xalqaro amaliyotga muvofiqlashtirish va moslashtirish kerakligini aytib, uyushma yordamini taklif qildi.
Bundan tashqari, UzBev va O‘zeltexsanoat vakillari Samarqanddagi muzlatgichlar va maishiy texnika ishlab chiqariladigan maydonchaga tashrif buyurishdi. Xususan, unda ichimlik ishlab chiqaruvchilar tomonidan xarid qilinadigan vitrinali sovutgichlarga qo‘yiladigan talablar ro‘yxati tuzildi.
27-iyun kuni tarmoq va sanoat assotsiatsiyalari rahbarlari bilan uchrashuvda biznes vakillari prezidentning 18-apreldagi farmoni bilan majburiy sertifikatlash bekor qilinganiga qaramay, vitrinali sovutgich va muzlatgichlarning bojxona rasmiylashtiruvi bir necha oyga kechikayotganidan shikoyat qildi. Buning o‘rniga muvofiqlik deklaratsiyasini rasmiylashtirish tartibi joriy etildi.
Alfiya Musinaning aytishicha, O‘zstandart prezident farmonini amalga oshirish mexanizmi yo‘qligi sababli bojxona rasmiylashtiruviga ruxsat bermayapti. Savdo-sanoat palatasi raisi Davron Vahabov O‘zstandart direktori Akmal Jumanazarovga davlat rahbari farmoni nega bajarilmayotgani bo‘yicha savollar bilan murojaat qildi.
Avvalroq O‘zbekistonda qurilish oynasi uchun utilizatsiya yig‘imini joriy etish rejalashtirilayotgani haqida xabar berilgandi.

Производители напитков в Узбекистане уладили вопрос сертификации витринных холодильников, застрявших на таможне более трех месяцев. Об этом Spot сообщила исполнительный директор Ассоциации производителей безалкогольных напитков и соков (UzBev) Альфия Мусина.
Она поблагодарила средства массовой информации и блогеров, которые осветили проблему получения сертификации соответствия на импортные витринные холодильники от Узбекского агентства по техрегулированию.
По ее словам, более 5 тыс. холодильников витринного назначения получили «долгожданные» сертификаты соответствия и были направлены в торговые точки. Однако глава UzBev подчеркнула некорректность и неустойчивость ручного решения проблем.
Альфия Мусина отметила, что сейчас «Узстандарт» переходит к внедрению декларации о соответствии. Она заявила, что система нуждается в корректировке и адаптации под международные практики, предложив помощь Ассоциации производителей безалкогольных напитков и соков.
Кроме того, представители UzBev и «Узэлтехсаноат» посетили производственную площадку в Самарканде, где выпускают холодильники и бытовую технику. В частности, был составлен список требований к витринным холодильникам, которые закупают производители напитков.
27 июня на встрече с руководителями отраслевых и промышленных ассоциаций представители бизнеса пожаловались на многомесячные задержки с таможенным оформлением витринных холодильников и морозильников, несмотря на отмену обязательной сертификации указом президента от 18 апреля. Вместо этого был введен порядок оформления декларации соответствия.
Альфия Мусина заявила, что «Узстандарт» не дает разрешения на растаможку из-за отсутствия механизма реализации указа президента. Председатель Торгово-промышленной палаты Даврон Вахабов направил директору «Узстандарта» Акмалю Жуманазарову вопросы о том, почему не исполняется указ президента.