O‘zbekiston, Afg‘oniston va Pokiston Termizdan Xarlachigacha bo‘lgan temir yo‘l loyihasining texnik-iqtisodiy asoslarini (TIA) ishlab chiqish bo‘yicha hukumatlararo bitimni imzoladi. Bu haqda O‘zbekiston temir yo‘llari matbuot xizmati xabar bermoqda.
Hujjat 17-iyul kuni Kobulda bo‘lib o‘tgan uch davlat tashqi ishlar vazirlari uchrashuvida imzolangan. Unda O‘zbekiston transport vaziri Ilhom Mahkamov, Pokiston temir yo‘llar vaziri Muhammad Hanif Abbosiy va Afg‘oniston muvaqqat hukumatida jamoat ishlari vaziri vazifasini bajaruvchi Muhammad Iso Sani ishtirok etdi.
Bo‘lajak temir yo‘l Termiz-Naybobod-Maydanshahr-Logar-Xarlachi yo‘nalishi bo‘ylab o‘tadi. Yo‘nalish 2023-yil iyul oyida Islomobodda loyihaning uchta ishtirokchi mamlakati vakillari tomonidan kelishilgan.
TIAni tayyorlash bilan bog‘liq ishlarning buyurtmachisi O‘TY qoshidagi xalqaro transport yo‘laklarini rivojlantirish strategiyasining uch tomonlama loyiha ofisi bo‘ladi. U 2023-yil may oyida Toshkentda tashkil etilgan bo‘lib, Kobul va Islomobodda filiallariga ega.
Mutaxassislar Shavkat Mirziyoyev va Pokiston bosh vaziri Shahboz Sharif o‘rtasida fevral oyida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish maqsadida uch tomonlama bitim loyihasini tayyorladi. Bugungi kunga kelib, hujjat davlat ichki kelishuvidan o‘tdi.
Hujjatning imzolanishi Transafg‘on temir yo‘l magistrali loyihasini amalga oshirishni jadallashtirish va yagona transport xabini yaratishga xizmat qiladi. Tashabbus, shuningdek, uch davlat o‘rtasidagi munosabatlarni chuqurlashtirishni ta’minlaydi.

Узбекистан, Афганистан и Пакистан заключили рамочное межправительственное соглашение о разработке технико-экономического обоснования для проекта железной дороги от Термеза до Харлачи. Об этом сообщает пресс-служба «Узбекистон темир йуллари».
Документ был подписан в ходе встречи министров иностранных дел трех стран в Кабуле 17 июля. В церемонии участвовали узбекистанский министр транспорта Илхом Махкамов, пакистанский министр железных дорог Мухаммад Ханиф Аббаси и и.о. министра общественных работ во временном правительстве Афганистана Мухаммад Иса Сани.
Будущая железная дорога пройдет по маршруту Термез — Найбабад — Майданшахр — Логар — Харлачи. Маршрут был согласован представителями трех стран-участниц проекта в Исламабаде в июле 2023 года.
Заказчиком работ, связанных с подготовкой ТЭО, выступит трехсторонний проектный офис стратегии развития международных транспортных коридоров при УТЙ. Он был учрежден в мае 2023 года в Ташкенте и имеет филиалы в Кабуле и Исламабаде.
Эксперты подготовили проект трехстороннего соглашения в целях исполнения договоренностей между Шавкатом Мирзиёевым и премьер-министром Пакистана Шахбазом Шарифом в феврале. К настоящему времени документ прошел внутригосударственное согласование.
Как ожидают в УТЙ, подписание документа поспособствует ускорению реализации проекта Трансафганской железнодорожной магистрали и созданию единого транспортного хаба. Инициатива также обеспечит углубление отношений между тремя странами.
Оссенью 2023 года стоимость проекта Трансафганской железной дороги была скорректирована до $7 млрд. Один из возможных вариантов реализации проекта — государственно-частное партнерство в формате Build — Operate — Transfer (строительство-эксплуатация-передача).
Ранее Spot писал, что Казахстан и Афганистан подписали меморандум по железной дороге Герат — Тургунди.