Air China aviakompaniyasi Pekin va Toshkent o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri aviaqatnovlarni yo‘lga qo‘ydi, deya xabar bermoqda Uzbekistan Airports matbuot xizmati.
19-iyul kuni soat 19:40 da Toshkent xalqaro aeroportiga Xitoy aviakompaniyasining birinchi reysi kelib qo‘ndi.
Xitoyning Air China milliy aviatashuvchisi ilk bor O‘zbekiston bozoriga kirib, Pekin-Toshkent-Pekin yo‘nalishi bo‘yicha muntazam aviaqatnovlarni yo‘lga qo‘ydi. Parvozlar haftasiga uch marta — seshanba, payshanba va shanba kunlari amalga oshiriladi.
2024-yil iyun oyida O‘zbekiston va Xitoy C5+1 formatidagi fuqaro aviatsiyasi konferensiyasida mamlakatlar o‘rtasidagi umumiy aviaqatnovlar sonini haftasiga 100 taga yetkazishga kelishib oldilar. Parvozlarga ruxsat berilgan kompaniyalar sonini ikki baravar oshirish rejalashtirilgan edi.
Kelishuvlarga ko‘ra, Xitoy aviatashuvchilari XXRning istalgan shahridan O‘zbekistonning barcha xalqaro aeroportlariga parvozlarni amalga oshirish huquqiga ega bo‘ladi. O‘z navbatida, O‘zbekiston kompaniyalari uchun ochilgan Xitoy havo bandargohlari soni 12 taga yetadi.
Iyul oyida O‘zaviatsiya Air China aviakompaniyasiga O‘zbekistonga parvozlar uchun ruxsatnoma berdi. Yo‘nalishlarga Boeing 737−800/737−8 MAX, shuningdek, Airbus 330−300/200 samolyotlari xizmat ko‘rsatadi.
Hujjat O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasida havo qatnovi to‘g‘risida 1994-yilda tuzilgan hukumatlararo bitim asosida rasmiylashtirilgan. Tashuvchi Pekin-Toshkent-Pekin va Urumchi-Toshkent-Urumchi yo‘nalishlari bo‘yicha parvozlarni amalga oshirishi mumkin bo‘ladi.
Air China — Xitoyning eng yirik va asosiy aviatashuvchisi. Star Alliance aʼzosi hisoblanadigan kompaniya 1988-yilda tashkil etilgan va Pekin aeroportida joylashgan.
Avvalroq Spot Xitoyning China Eastern Airlines aviakompaniyasi O‘zbekistonga parvozlar uchun ruxsat olgani haqida yozgandi.
Shu bilan biirga, Air China ham ikkita yo‘nalish bo‘yicha mamlakatga muntazam aviaqatnovlarni yo‘lga qo‘yadi.

Air China запустила прямое авиасообщение между Пекином и Ташкентом, сообщает пресс-служба Uzbekistan Airports.
19 июля в 19:40 в международном аэропорту Ташкента приземлился первый рейс китайской авиакомпании. Экипажа и пассажиров, прибывших на авиалайнере типа Boeing-737, встретили традиционной водной аркой и цветами.
Национальный авиаперевозчик Китая Air China впервые выходит на рынок Узбекистана, открыв регулярные рейсы по маршруту Пекин — Ташкент — Пекин. Рейсы выполняются трижды в неделю — по вторникам, четвергам и субботам.
В июне 2024 года Узбекистан и Китай на конференции по гражданской авиации формата C5+1 договорились довести общее число авиарейсов между странами до 100 в неделю. Количество компаний, допущенных к полетам, планировалось увеличить вдвое.
Согласно договоренностям, китайские перевозчики получат право выполнять рейсы из любого города КНР во все международные аэропорты Узбекистана. В свою очередь, число открытых для узбекистанских компаний воздушных гаваней КНР вырастет до 12.
В июле «Узавиация» выдала Air China разрешение на полеты в Узбекистан. Маршруты будут обслуживаться самолетами Boeing 737−800/737−8 MAX, а также Airbus 330−300/200.
Документ был оформлен на основании межправительственного соглашения о воздушном сообщении между Узбекистаном и Китаем, заключенного в 1994 году. Перевозчик сможет выполнять рейсы по маршрутам Пекин — Ташкент — Пекин и Урумчи — Ташкент — Урумчи.
Ранее Spot писал, что China Eastern Airlines запустила регулярные полеты по маршруту Сиань — Ташкент.
Air China — крупнейшая авиакомпания КНР и официальный флагман страны. Основана в 1988 году, входит в международный альянс Star Alliance и базируется в аэропорту Пекин Столичный.