Transport vaziri o‘rinbosari Jasurbek Choriyev O‘zbekiston 24 telekanaliga bergan intervyusida Transafg‘on temir yo‘lini qurish loyihasi tafsilotlari haqida gapirdi.
Choriyev Transafg‘on koridorini O‘zbekiston tomonidan jahon maydonida ilgari surilgan “ikkinchi yirik strategik loyiha” deb atab, Xitoy-Qirg‘iziston-O‘zbekiston temir yo‘li qurilishi muvaffaqiyatli boshlanganini ta’kidladi.
“Texnik-iqtisodiy asosni ishlab chiqish bo‘yicha kelishuv imzolanishi birinchi va juda muhim qadamdir. Biz bunga ko‘pdan beri intilib, tayyorgarlik ko‘rganmiz. Doiraviy bitimning imzolanishi barcha tomonlarga amaliy qadamlarga o‘tish imkonini beradi. Bular — texnik-iqtisodiy asoslarni batafsil ishlab chiqish, yer va geologiyani o‘rganish, trassalash, iqtisodiy va moliyaviy tahlil. Shuningdek, loyihani nafaqat o‘zi temir, balki butun dunyo hamjamiyati uchun ko‘rsatish va asoslash imkonini beradi”, — dedi vazir o‘rinbosari.
Eron, Qora dengiz va boshqa yo‘nalishlardagi portlarga chiqish imkoniyatiga qaramay, Karachi portlariga chiqadigan Transafg‘on koridori O‘zbekiston uchun dengizga eng qisqa yo‘l bo‘lib qolmoqda.
Birinchi bosqichda yangi temir yo‘l yiliga 3 mln tonnaga yaqin yuk tashish imkoniyatiga ega bo‘ladi. Transport vazirligi 2035−2040 yillarga borib tashish hajmi 15−20 mln tonnagacha o‘sishini prognoz qilmoqda.
Vazir o‘rinbosari dastlabki ma’lumotlardan ham yuqori natijalar bo‘lishi mumkinligini ta’kidladi, chunki Transafg‘on yo‘lagi O‘zbekistonni potensial savdo bozorlari bilan bog‘lash imkoniyatini yaratadi.
“Sarmoya kiritishga va texnik-iqtisodiy asoslarni birgalikda ishlab chiqishga rozi bo‘lgan hamkorlarimiz bilan kelishuv — bu katta qadam. Shartnoma imzolangandan so‘ng, biz allaqachon fikr-mulohazalar, izohlar va telefon qo‘ng‘iroqlarini qabul qila boshladik. Hozirning o‘zidayoq nafaqat loyihaning o‘ziga, balki uni birgalikda rivojlantirishga qiziqish kuzatilmoqda. O‘ylaymanki, biz TIAni tugatganimizdan so‘ng, natijalar, kutilmalar va prognozlar bo‘yicha aniq ma’lumotlarga ega bo‘lamiz. Shunda biz ushbu loyihani jahon maydonida ilgari surishimiz va hamkorlarni jalb qilishimiz mumkin”, — dedi Jasurbek Choriyev.
Transafg‘on temir yo‘lini qurish loyihasini amalga oshirishning kutilayotgan muddati 5 yilni tashkil etadi.
17-iyul kuni O‘zbekiston, Afg‘oniston va Pokiston Termizdan Xarlachigacha bo‘lgan temir yo‘l loyihasining texnik-iqtisodiy asoslarini ishlab chiqish bo‘yicha hukumatlararo bitimni imzoladi. Bo‘lajak temir yo‘l Termiz-Naybobod-Maydanshahr-Logar-Xarlachi yo‘nalishi bo‘ylab o‘tadi.
TIAni tayyorlash bilan bog‘liq ishlarning buyurtmachisi O‘zbekiston temir yo‘llari huzuridagi Xalqaro transport yo‘laklarini rivojlantirish strategiyasining uch tomonlama loyiha ofisi bo‘ladi. Hujjatning imzolanishi Transafg‘on temir yo‘l magistrali loyihasini amalga oshirishni jadallashtirish va yagona transport xabini yaratishga xizmat qiladi.

Заместитель министра транспорта Узбекистана Жасурбек Чориев в интервью телеканалу O’zbekiston 24 рассказал о подробностях проекта строительства Трансафганской железной дороги.
Замглавы Минтранса назвал Трансафганский коридор «втором большим стратегическим проектом», который Узбекистан выдвинул на мировой арене, отметив успешное начало строительства железной дороги Китай — Кыргызстан — Узбекистан.
«Подписание соглашения о разработке технико-экономического обоснования является первым и очень важным шагом. Мы к этому давно стремились и готовились. Подписание рамочного соглашения позволит всем сторонам перейти к практическим шагам. Это детальная разработка ТЭО, изучение земли и геологии, трассировка, экономический и финансовый анализ. Это также даст возможность показать и обосновать проект не только для себя, но для всего мирового сообщества», — заявил чиновник.
Несмотря на доступ к портам Ирана, Черного моря и других направлений, самым коротким маршрутом к морю для Узбекистана остается Трансафганский коридор с выходом на порты Карачи. На первом этапе новая железная дорога сможет перевозить около 3 млн тонн грузов в год. В Минтрансе прогнозируют, что к 2035−2040 годам объем перевозок вырастет до 15−20 млн тонн.
Замминистра допустил, что предварительные данные могут быть превзойдены, так как Трансафганский коридор позволит соединить Узбекистан с потенциальными рынками сбыта.
«Договоренность с нашими партнерами, которые согласились инвестировать и совместно разработать ТЭО, — это большой шаг. После подписания договора мы уже начали получать отзывы, комментарии и телефонные звонки. Уже наблюдается интерес не только к самому проекту, а к его совместному развитию. Я думаю, что после того, как мы закончим ТЭО, у нас будут конкретные данные по результатам, ожиданиям и прогнозам. Тогда мы сможем выдвигать этот проект на мировой арене и привлекать партнеров», — отметил Жасурбек Чориев.
Ожидаемый срок реализации проекта строительства Трансафганской железной дороги составит 5 лет.
17 июля Узбекистан, Афганистан и Пакистан заключили рамочное межправительственное соглашение о разработке технико-экономического обоснования для проекта железной дороги от Термеза до Харлачи. Будущая железная дорога пройдет по маршруту Термез — Найбабад — Майданшахр — Логар — Харлачи.
Заказчиком работ, связанных с подготовкой ТЭО, выступит трехсторонний проектный офис стратегии развития международных транспортных коридоров при «Узбекистон темир йуллари». Подписание документа поспособствует ускорению реализации проекта Трансафганской железнодорожной магистрали и созданию единого транспортного хаба.
Трансафганская железная дорога
Осенью 2023 года стоимость проекта Трансафганской железной дороги была скорректирована до $7 млрд. Один из возможных вариантов реализации проекта — государственно-частное партнерство в формате Build — Operate — Transfer (строительство-эксплуатация-передача).