Shavkat Mirziyoyev Zomindagi texnoparkni rivojlantirishning ikkinchi bosqichi rejalari bilan tanishdi.
Bu bosqichda umumiy investitsiya hajmi 250 mlnga yaqin bo‘lgan, yuqori qo‘shilgan qiymatli mahsulotlar ishlab chiqaradigan beshta korxona qurilishi ko‘zda tutilgan.
Sanoat hududida elektronika, tibbiyot jihozlari, poyabzal, qurilish materiallari, chinni va kimyoviy mahsulotlar ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yiladi. Ishlab chiqarilgan mahsulotlarning taxminan 70%i eksportga yo‘naltiriladi.
Jumladan, Xitoyning Longze Investment Group kompaniyasi tibbiy asboblar, bagaj va yuk skanerlari uchun rentgen nurlanish generatorlari ishlab chiqarishga $15 mln sarmoya kiritishni rejalashtirmoqda.
Korxonani 2026-yilda ishga tushirish rejalashtirilgan bo‘lib, u 50 kishini ish bilan ta’minlaydi. Kompaniya har yili $5 mlnlik nurlatgichlarni eksport qilishni mo‘ljallamoqda.
Yana bir $15 mlnlik loyiha doirasida metall konstruksiyalar va polimer drenaj quvurlari ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yiladi, bu esa 150 kishini ish bilan ta’minlaydi. Bundan tashqari, Foxit kompaniyasi Zominda noutbuklar, planshetlar, serverlar va routerlar ishlab chiqarishni rejalashtirmoqda.
Shuningdek, prezident Jahongir Ortiqxo‘jayev bilan Zomin tumanida qurilayotgan Artel maishiy texnika zavodini borib ko‘rdi. Zavod Navoiy sanoat bog‘ining filiali sifatida ajratilgan 80 gektar maydonda joylashgan. Investitsiyalar hajmi $150 mlnga baholanmoqda.
Bu yerda yiliga 100 turdagi 1 mln donagacha elektr jihozlari: kir yuvish mashinalari, muzlatgichlar, televizorlar va boshqalarni ishlab chiqarish rejalashtirilgan. Mahsulotlarni mahalliylashtirish darajasi 70%gacha yetadi.
Yillik ishlab chiqarish hajmi $320 mln bo‘ladi. Shundan $140 mlnlik mahsulot eksportga yo‘naltiriladi. 7 mingdan ziyod aholi ish bilan ta’minlanadi.
Sanoat parkida tayyorlangan mahsulotlar Ozarbayjon, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston singari 15 dan ortiq mamlakatga eksport qilinadi.
Hozirgi o‘zgaruvchan bozor talablariga tez moslashish uchun zavodning o‘zida qolipxona ham tashkil etiladi. Zamonaviy logistika markazi orqali mahsulotlar xaridorga izchil yetkazib beriladi.

Как сообщал Spot, Шавкат Мирзиёев посетил технопарк в Заамине для изучения хода работ. В промзоне на первом этапе планируется реализовать 9 проектов на $350 млн.
Президент ознакомился с планами на вторую фазу развития технопарка. В её рамках намечено строительство пяти предприятий, производящих товары с высокой добавленной стоимостью, при общем объеме инвестиций около $250 млн.
В промзоне будет организован выпуск электроники, медицинской техники, обуви, стройматериалов, фарфора, химической продукции. Около 70% продукции будет поставляться на экспорт.
Например, китайская Longze Investment Group планирует вложить $15 млн в выпуск генераторов рентгеновского излучения для медицинских приборов, багажных и грузовых сканеров. Запуск предприятия запланирован на 2026 год и позволит обеспечить работой 50 человек. Ежегодно компания рассчитывает экспортировать излучатели на $5 млн.
Еще один проект стоимостью $15 млн предусматривает создание производства металлоконструкций и полимерных дренажных труб, на котором будут заняты 150 человек. Кроме того, Foxit намерена выпускать в Заамине ноутбуки, планшеты, серверы и роутеры.
Также Мирзиёев с Джахонгиром Артыкходжаевым посетил строящийся в Зааминском районе завод бытовой техники Artel. Он расположен на участке 80 га, выделенном в качестве филиала промышленного парка «Навои». Объем инвестиций оценивается в $150 млн.
Здесь планируется ежегодно выпускать до 1 млн электроприборов 100 видов: стиральных машин, холодильников, телевизоров
и т. д. Уровень локализации продукции составит до 70%.
Стоимость товаров составит $320 млн, из которых $140 млн обеспечит экспорт в Казахстан, Кыргызстан, Таджикистан, Азербайджан и еще свыше 10 стран. При заводе будет создан цех пресс-форм, а также логистический комплекс для эффективной доставки товаров покупателю.
В 2024 году иностранные инвестиции в Джизакскую область превысили $1 млрд, более чем в 50 раз превзойдя уровень 2018 года ($18 млн). Всего за восемь лет в регион было вложено $3,7 млрд, которые обеспечили запуск 4 тыс. промышленных предприятий.