Avvalroq Shavkat Mirziyoyev 22-iyul kuni Jizzax viloyatining qo‘shimcha imkoniyatlari bilan tanishgandi. Aydar-Arnasoy ko‘llar tizimi qirg‘og‘ida turizm klasteri barpo etish rejalashtirilgan.
O‘zbekiston Milliy banki boshqaruvi raisi Alisher Mirsoatov O‘zbekiston 24 telekanaliga bergan intervyusida prezidentga Aydarko‘l sohilida 29 gektar maydonni egallagan “katta loyiha” taqdim etilganini aytdi.
Sayyohlik klasteri 2000 nafar dam oluvchilarni qabul qilishga mo‘ljallangan bo‘lib, ular hozirda hududga o‘z-o‘zidan tashrif buyurmoqda. Uni ishlab chiqishda xalqaro tajriba, jumladan, Yevropaning qator davlatlari amaliyoti o‘rganildi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, 5 gektar maydon cho‘milish va quyoshda toblanish uchun mo‘ljallangan bo‘ladi. Ushbu hududda quyoshdan himoyalovchi soyabonlar, plyaj yotoqxonalari, shiyponlar, yo‘laklar, plyaj kiyinish xonalari va xizmat ko‘rsatish obyektlari o‘rnatiladi.
Shifobaxsh balchiq zaxiralari mavjud Aydarko‘l qirg‘og‘ida yozda va qishda ishlaydigan sanatoriy qurish rejalashtirilgan.
Shuningdek, har biri 2 tadan 4 tagacha kishini sig‘dira oladigan ko‘cha kapsulali mehmonxonalar quriladi. Ularning umumiy sig‘imi 110 kishini tashkil etadi.
“Fuqarolar xostellardagi eng arzon xonalarda yoki alohida kapsulali mehmonxonalarda yashashi mumkin. Agar tashrif buyuruvchilar davolanishni xohlasa, turli muolajalarni taklif etadigan sanatoriyda bir necha kun qolishlari mumkin”, — deya ta’kidladi Mirsoatov.
Bundan tashqari, sayyohlik klasteri hududida dam oluvchilar sahroda sayohat qilishlari, kart poygarida qatnashishlari va sport bilan shug‘ullanishlari mumkin bo‘ladi.
Loyihaning umumiy qiymati 220 mld so‘mni tashkil etadi. Natijada 200 ta yangi ish o‘rni yaratiladi. Turistik klaster bir vaqtning o‘zida 610 nafargacha mehmonni qabul qilish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vaziri Aziz Abduhakimov O‘zbekiston 24 telekanaliga bergan intervyusida Jizzax viloyatida suv va plyaj turizmini rivojlantirish rejalashtirilayotganini aytdi. Hozir o‘zbekistonliklar chet elga borib, u yerda “katta miqdorda valyuta” qoldirmoqda.
“Prezidentning topshiriqlari asosida O‘zbekistonda suv va qirg‘oq bo‘yi turizmini rivojlantirish bo‘yicha bir qator loyihalar amalga oshirilmoqda. Qurilish ishlari yakunlangach, turizm klasteri ko‘p sonli sayyohlarni qabul qilishga qodir bo‘ladi. Har yili 200 ming chet ellik va 1 mln mahalliy sayyoh Aydarko‘l sohilida dam olish imkoniyatiga ega bo‘ladi. Albatta, bu faqat birinchi bosqich,” — dedi Ekologiya vaziri.
Abduhakimov turizm klasteri loyihasi atrof-muhitga zarar yetkazmagan holda yashil qurilish tamoyillari asosida amalga oshirilayotganini ta’kidladi. Bir necha yildan so‘ng sayyohlik majmuasi Antaliya yoki Dubay qirg‘oqlaridagi dam olish zonalaridan qolishmaydi, deya ishontch bildirdi vazir.

Как ранее писал Spot, 22 июля Шавкат Мирзиёев в ходе рабочей поездки ознакомился с дополнительными возможностями Джизакской области. На берегу Айдар-Арнасайской системы озер планируется построить туристический кластер.
Председатель правления НБУ Алишер Мирсоатов в интервью телеканалу O’zbekiston 24 рассказал, что президенту представили «большой проект» площадью 29 га на берегу озера Айдаркуль. Туристический кластер рассчитан на прием 2000 отдыхающих, которые сейчас посещают зону стихийно. При его разработке был изучен международный опыт, включая практики ряда европейских стран.
По его словам, территория площадью 5 га будет предназначена для купания и загорания. В этой зоне установят зонты от солнца, пляжные лежаки, тапчаны, дорожки, пляжные раздевалки и объекты сервиса.
На берегу озера Айдаркуль, где имеются запасы лечебных грязей, планируется построить санаторий, который будет работать летом и зимой.
Также будут сооружены уличные капсульные отели с размещением от 2 до 4 человек в каждом. Их совокупная вместимость составляет 110 посетителей.
«Граждане могут проживать в самых доступных номерах в хостелах или в отдельных капсульных отелях. Если посетители хотят получить лечение, то можно остановиться на несколько дней в санатории, который предлагает различные процедуры», — рассказал Мирсоатов.
Кроме того, на территории туристического кластера отдыхающие смогут прокатиться по пустыне, воспользоваться картингом и заняться спортом.
Стоимость проекта составляет 220 млрд сумов. В результате будет создано всего 200 рабочих мест. Туристический кластер одновременно может принять до 610 отдыхающих.
Министр экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Азиз Абдухакимов в интервью O’zbekiston 24 заявил, что в Джизакской области планируется развивать водный и пляжный туризм. Сейчас узбекистанцы ездят за рубеж, оставляя там «большие объемы валюты».
«На основе поручений президента в Узбекистане осуществляются несколько проектов по развитию водного и пляжного туризма. После завершения строительства туристический кластер сможет принимать большое количество туристов. Ежегодно 200 тыс. иностранных и 1 млн местных туристов смогут отдыхать на берегу озера Айдаркуль. Конечно, это только первый этап», — поделился глава Минэкологии.
Абдухакимов подчеркнул, что проект туристического кластера реализуется на принципах зеленого строительства, не причиняя вред окружающей среде. Через несколько лет туристический комплекс не будет уступать зонам отдыха на берегу Антальи или Дубая, заверил министр.