Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, loyiha qiymati $5,5 mlnga baholanmoqda. Zavod 150 ga yaqin kishini ish bilan ta’minlaydi va yiliga 2 mingtagacha lift ishlab chiqarishi mumkin.
Uchrashuv yakunida Buxoro viloyati hokimligi va Tatlift kompaniyasi o‘rtasida o‘zaro anglashuv memorandumi imzolandi. Bundan tashqari, loyihani amalga oshirishda ishtirok etayotgan hamkor korxonalar rahbarlari bilan alohida shartnomalar rasmiylashtirildi.
Zaripov va Zagidulina tashabbusni joriy yilning may oyida Qozonda bo‘lib o‘tgan “Rossiya-Islom dunyosi” forumida muhokama qilgan. Iyun oyi boshida Rossiya kompaniyasi delegatsiyasi loyiha taqdimoti va unga ajratilgan maydon bilan tanishish uchun Buxoroga tashrif buyurgan edi.
Tatlift zavodi 2020-yilda tashkil etilgan Rossiyadagi eng yirik lift ishlab chiqaruvchilari qatoriga kiradi. Korxona yiliga 3 ming donagacha mahsulot — yo‘lovchi, tezyurar, panoramali va tibbiy liftlar, eskalatorlar va yo‘lovchi konveyerlari (travolatorlar) ishlab chiqarishi mumkin.
Avvalroq Spot Raqobat qo‘mitasi lift importi bo‘yicha hukumatga takliflar kiritgani haqida yozgandi.

Компания «Татлифт» планирует организовать производство лифтов в Бухарской области, сообщили в хокимияте региона.
Глава областной администрации Ботир Зарипов 22 июля принял делегацию под руководством директора компании Гульшат Загидулиной. Стороны обсуждали ход работ по реализации проекта в Специальном промышленном парке Бухары.
Стоимость проекта по предварительным данным оценивается в $5,5 млн. Завод обеспечит работой около 150 человек и ежегодно сможет выпускать до 2 тыс. лифтов.
По итогам встречи хокимият Бухарской области и «Татлифт» подписали меморандум о взаимопонимании. Кроме того, были оформлены отдельные соглашения с руководителями предприятий-партнеров, участвующих в реализации проекта.
Зарипов и Загидулина обсуждали инициативу на форуме «Россия — Исламский мир», который проходил в Казани в мае этого года. В начале июня делегация российской компании посещала Бухару для презентации проекта и ознакомления с выделяемой под него площадкой.
Ранее Spot писал об утверждении Кабмином порядка технического осмотра лифтов, который должен проводиться минимум каждые 12 месяцев.
Завод «Татлифт», основанный в 2020 году, входит в число крупнейших производителей лифтов в России. Ежегодно предприятие может выпускать до 3 тыс. единиц продукции — пассажирских, скоростных, панорамных и медицинских лифтов, эскалаторов и пассажирских конвейеров (траволаторов).