Shavkat Mirziyoyev davlat organlari va muassasalarida ijro intizomini mustahkamlash to‘g‘risidagi farmonni imzoladi. Bu haqda Adliya vazirligining Huquqiy axborot kanali xabar berdi.
Farmonda ijro intizomini tashkil etish sohasidagi bir qator asosiy yo‘nalishlar belgilangan. Xususan, qonunlar, davlat rahbarining farmon, qaror, farmoyish va topshiriqlari ijrosini nazorat qilishning samarali mexanizmlarini joriy etish rejalashtirilgan.
Ijroni tashkil etishda birinchi rahbarlarning mas’uliyati oshiriladi. Bundan tashqari, ijro intizomi nazorati tizimiga sun’iy intellekt texnologiyalarini joriy etish vazifasi qo‘yildi.
Hisob palatasiga qo‘shimcha vazifalar yuklanadi, jumladan:
- qonunlar, farmonlar, qarorlar va farmoyishlar doirasida ajratilgan mablag‘larning maqsadli sarflanishini hamda ularning aholi va tadbirkorlik uchun samaradorligini tahlil qilish;
- intizomni mustahkamlash, mansabdor shaxslarning shaxsiy javobgarligini oshirish, islohotlar natijalariga erishish bo‘yicha keng qamrovli chora-tadbirlarni ishlab chiqish va amalga oshirish;
- qonun hujjatlari va topshiriqlarning ijrosini ta’minlash bo‘yicha davlat organlarining faoliyatini muvofiqlashtirish.
Buning uchun 1-sentabrdan Hisob palatasiga qo‘shimcha 10 ta shtat birligi beriladi. Ular Pensiya jamg‘armasidagi shtatlarni qisqartirish hisobiga ta’minlanadi.
Xuddi shu sanadan boshlab davlat organlarining ijro intizomi uchun mas’ul bo‘lgan tuzilmalari bevosita birinchi rahbarlarga bo‘ysunadi.
Ularning xodimlari Hisob palatasi, Vazirlar Mahkamasi va Adliya vazirligi tomonidan tasdiqlangan grafik asosida har 3 yilda malaka oshiradi.
Uchala tashkilot ham vaziyatni baholash amaliyotini joriy etadi Adliya vazirligi markaziy apparati tuzilmasida 20 kishidan iborat Prezident va hukumat hujjatlari ijrosini nazorat qilish boshqarmasi tashkil etiladi.
Avvalroq Spot Hisob palatasining auditi olti oyda budjetga 5,6 trln so‘m iqtisod qilgani va 5 trln so‘m daromad keltirganini yozgandi.

Шавкат Мирзиёев подписал указ об укреплении исполнительской дисциплины в государственных органах и учреждениях. Об этом сообщил канал правовой информации Минюста.
Указ обозначает ряд основных направлений в сфере организации исполнительской дисциплины. В частности, планируется внедрить эффективные механизмы для контроля за исполнением законов, указов, постановлений, распоряжений и поручений главы государства.
Будет повышена ответственность первых руководителей в организации исполнения. Кроме того, в систему контроля за исполнительской дисциплиной поручено внедрить технологии искусственного интеллекта.
На Счетную палату возлагаются дополнительные задачи, в том числе:
- анализ целевого расходования средств, выделенных в рамках законов, указов, постановлений и распоряжений, а также их результативности для населения и бизнеса;
- разработка и реализация комплексных мер по укреплению дисциплины, повышению личной ответственности должностных лиц, достижению результатов реформ;
- координация деятельности госорганов по исполнению актов законодательства и поручений.
Для этого с 1 сентября Счетная палата получит дополнительно 10 штатных единиц. Они будут предоставлены за счет сокращения штатов в Пенсионном фонде.
С этой же даты структуры госорганов, ответственные за исполнительскую дисциплину, переходят в прямое подчинение первым руководителям. Их сотрудники будут проходить повышение квалификации раз в 3 года по графику, утвержденному Счетной палатой, Кабинетом министров и Минюстом.
Все три организации внедрят практику оценки ситуации. В структуре центрального аппарата Минюста создается управление по контролю за исполнением президентских и правительственных документов из 20 человек.
Ранее Spot писал, что аудит Счетной палаты за полгода сэкономил бюджету 5,6 трлн сумов и принес 5 трлн сумов поступлений.