Shahar gubernatori Aleksandr Beglov 28 iyul kuni tegishli qarorni imzoladi. Hujjat imzolanganidan keyin o‘n kun o‘tgach — 7-avgustdan kuchga kiradi va 2025-yil oxirigacha amal qiladi.
Taqiq patent bo‘yicha ishlaydigan chet elliklarga taalluqli. Ish beruvchilarga ularni ishdan bo‘shatish va rossiyalik haydovchilarni jalb qilish uchun uch oy vaqt beriladi.
Ma’muriyat bu qarorni taksi xizmatlari sifati va xavfsizligini oshirish, shuningdek, Rossiya fuqarolarini ish bilan ta’minlash uchun imkoniyatlar yaratish istagi bilan izohladi. Mehnat va bandlik qo‘mitasiga noyabr oyiga qadar taqiqni 2026-yilgacha uzaytirish bo‘yicha takliflar tayyorlash topshirildi.
2024-yildan boshlab Rossiyada migrantlarni ishga joylashtirish siyosati qat’iylashishda davom etmoqda. Bir qator hududlar allaqachon chet elliklarga taksi va boshqa ba’zi sohalarda ishlashni taqiqlagan — ular orasida Irkutsk, Qo‘rg‘on, Magadan, Omsk, Tver, Chelyabinsk viloyatlari, Tatariston va boshqalar bor.
2024-yil mart oyida Rossiya Mehnat vazirligi mutaxassisligi bo‘yicha ishlamaydigan mehnat muhojirlarini deportatsiya qilishni va ularga vaqtinchalik mehnat faoliyati uchun maxsus hujjat olish majburiyatini yuklashni taklif qildi. Shuningdek, agentlik tashkiliy tanlov doirasida kelgan va boshqa korxonaga ketmoqchi bo‘lgan xorijliklarni deportatsiya qilish tarafdori bo‘lgan.
Rossiya IIV o‘sha yilning aprel oyida muhojirlarning mamlakatda qolish muddatini yil davomida 90 kungacha qisqartirishni taklif etgan edi. Iyun oyida Davlat dumasi qonuniy asosga ega bo‘lmagan chet el fuqarolarini mamlakatdan chiqarib yuborishning yangi tartibi haqidagi qonunni qabul qildi. Rossiyani tark etishi yoki qonuniy maqomga ega bo‘lishi lozim bo‘lgan nazorat ostidagi shaxslar reyestri 5-fevraldan boshlab amalda joriy etildi.
Bundan tashqari, o‘tgan oktabr oyidan boshlab Moskvaning Domodedovo aeroportida xorijliklar uchun biometrik ma’lumotlarni, jumladan, fotosuratlar va barmoq izlarini olish tartibi joriy etildi. Dekabr oyida yangi tartib Rossiya poytaxtining barcha havo portlariga kengaytirildi.
Iyun oyi oxirida Rossiya hukumati chet el fuqarolarining sayohatlarini ro‘yxatdan o‘tkazish uchun ruID mobil ilovasini ishga tushirdi. Ariza beruvchi chegarada ko‘rsatish uchun QR-kod olish uchun rasmga tushishi, xorijga chiqish pasportini rasmga olishi va ovoz namunasini taqdim etishi kerak.
Rossiyaning O‘zbekistondagi elchixonasi ro‘yxatdan o‘tish hozircha ixtiyoriy ekanligini aniqlashtirdi. Shu bilan birga, bu jarayon migrantlarga bir qator afzalliklar beradi.
Jumladan, Rossiya SIM-kartalarini sotib olish va bank hisob raqamlarini ochish uchun SNILSni avtomatik rasmiylashtirish imkoniyati, shuningdek, davlat va boshqa xizmatlardan foydalanish maqsadida raqamli profil yaratish imkoniyati taqdim etiladi.
Avvalroq Spot O‘zbekiston va Rossiya mehnat migratsiyasi bo‘yicha huquqiy axborot tizimlarini kengaytirmoqchi ekanligi haqida yozgandi. Migratsiya agentligi Rossiyada ishlash platformasida o‘z shaxsiy kabinetini yaratishi mumkin.

Власти Санкт-Петербурга ввели временный запрет на работу иностранных граждан в сфере такси. Об этом сообщает Forbes.ru.
Губернатор города Александр Беглов подписал соответствующее постановление 28 июля. Документ вступает в силу через десять дней после подписания — с 7 августа — и будет действовать до конца 2025 года.
Запрет распространяется на иностранцев, работающих по патенту. Работодателям дается три месяца на их увольнение и привлечение водителей из числа россиян.
Администрация объяснила решение стремлением повысить качество и безопасность услуг такси, а также создать возможности для трудоустройства граждан России. Комитету по труду и занятости поручено к ноябрю подготовить предложения по продлению запрета на 2026 год.
С 2024 года политика трудоустройства для мигрантов в России продолжает ужесточаться. Ряд регионов уже запретил иностранцам работать в такси и некоторых других сферах — среди них Иркутская, Курганская, Магаданская, Омская, Тверская, Челябинская области, Татарстан
В марте 2024 года Минтруд РФ предложил депортировать трудовых мигрантов, работающих не по профилю, и обязать их получать специальный документ на временную трудовую деятельность. Также ведомство выступило за депортацию иностранцев, приехавших в рамках организованного набора и желающих уйти на другое предприятие.
МВД России в апреле того же года предложило сократить пребывание мигрантов до 90 дней в течение года. В июне Госдума приняла закон о новом режиме высылки иностранных граждан, которые не имеют законных оснований нахождения. Реестр контролируемых лиц, которые должны покинуть РФ либо легализоваться, заработал с 5 февраля.
Кроме того, с прошлого октября в московском аэропорту Домодедово для иностранцев ввели процедуры снятия биометрических данных, включая фото и отпечатки пальцев. В декабре новый порядок расширили на все воздушные гавани российской столицы.
В конце июня власти РФ запустили мобильное приложение ruID для регистрации поездок иностранных граждан. Заявитель должен сфотографироваться, снять фото загранпаспорта и предоставить образец своего голоса, чтобы получить QR-код для предъявления на границе.
Посольство России в Узбекистане уточнило, что регистрация пока носит добровольный характер. Вместе с тем она дает мигрантам ряд преимуществ, включая автоматическое оформление СНИЛС для покупки российских SIM-карт и открытия счетов, а также создание цифрового профиля для пользования государственными и другими услугами.
Ранее Spot писал, что Агентство по миграции Узбекистана планирует подключиться к платформе «Работа в России».