2026-yilda Toshkentdan Samarqand va Andijonga pulli yo‘llar qurilishi boshlanadi. Bu haqda Iqtisodiyot va moliya vazirligining 2026−2028 yillarga mo‘ljallangan moliyaviy strategiyasida aytiladi.
Kelgusi yilda Toshkent-Samarqand va Toshkent-Andijon yo‘nalishlarida pulli avtomobil yo‘llari qurish loyihalari amalga oshiriladi.
Shuningdek, Iqtisodiyot va moliya vazirligi xalqaro moliya institutlari mablag‘lari hisobidan yirik avtomagistrallarni ta’mirlash va qurish, shuningdek, ilg‘or tajribani hisobga olgan holda mavjud yo‘llarning o‘tkazuvchanlik qobiliyati va xavfsizligini oshirish niyatida.
Iyul oyida transport vaziri Ilhom Mahkamov Oliy Majlis Qonunchilik palatasidagi “Hukumat soati"da joriy yilda Toshkent-Andijon pulli avtomobil yo‘li loyihasining birinchi bosqichi doirasida tender savdolarini yakunlab, qurilish ishlarini boshlash rejalashtirilayotganini aytgandi.
Bundan tashqari, 2025-yilda Toshkent-Samarqand pullik yo‘lini qurish bo‘yicha salohiyatli kompaniyalar bilan shartnoma imzolanishi rejalashtirilgan.
Yanvar oyida Transport vazirligi Toshkent-Andijon pulli avtomobil yo‘lini qurish loyihasining birinchi bosqichini amalga oshirish bo‘yicha tender e’lon qilgan edi. Keyin hujjatlarni topshirishning oxirgi muddati (RFQ) ikki marta uzaytirildi va 21-iyunda tugadi.
Toshkent-Andijon pulli avtomobil yo‘li loyihasi 2019-yildan beri muhokama qilinmoqda. Buning uchun Qamchiqda yangi tonnel qurilishi rejalashtirilgan. DXShni rivojlantirish agentligi kelajak yo‘lidagi yo‘lkira narxini $5−6 deb baholagan. Yo‘lni 6 yil ichida uch bosqichda qurish rejalashtirilgan: Toshkent-Angren (78 km), Angren-Pop (93 km) va Pop-Andijon (143 km).
Jahon banki ishtirokida Toshkent-Andijon yo‘li loyihasi ishlab chiqildi. Yanvar oyida uning qurilishi bo‘yicha xalqaro tender e’lon qilindi. Qisqa vaqt ichida loyihaga “30 dan ortiq yetakchi xorijiy kompaniyalar” qiziqish bildirdi. Tezkor magistralning uzunligi 314 kilometrni tashkil etadi.
Uning ishga tushirilishi shaharlar o‘rtasidagi yo‘l vaqtini 5 soatdan 3 soatgacha qisqartirish, yalpi ichki mahsulotni 2,6% ga oshirish va yo‘l-transport hodisalarini 40 foizga kamaytirish imkonini beradi.
2024-yil avgust oyida prezident davlat-xususiy sheriklikni 2030-yilgacha rivojlantirish chora-tadbirlarini tasdiqlagan edi. DXShni rivojlantirish dasturiga ko‘ra, Toshkentdan Samarqand va Andijonga pulli yo‘llar qurish rejalashtirilgan. Obektlarning dastlabki qiymati mos ravishda $2,2 mlrd va $4,28 mlrdni tashkil etadi.
Avvalroq Spot Farg‘onada 20-oktabrgacha yo‘llarda og‘ir yuk mashinalari harakati cheklanishi haqida yozgandi.
Mahalliy biznes, favqulodda xizmatlar va uy-joy kommunal xo‘jaligi mahsulotlarini tashish bundan mustasno.

В 2026 году начнется строительство платных дорог из Ташкента в Самарканд и Андижан. Об этом говорится в финансовой стратегии Министерства экономики и финансов, рассчитанной на 2026−2028 годы.
На следующий год запланирована реализация проектов строительства платных автомобильных дорог по маршрутам Ташкент — Самарканд и Ташкент — Андижан.
Также Минэкономфин намерен отремонтировать и построить крупные автомагистрали за счет средств международных финансовых институтов, а также повысить пропускную способность и безопасность существующих дорог с учетом передового опыта.
В июле министр транспорта Илхом Махкамов на «Правительственном часу» в Законодательной палате Олий Мажлиса заявил, что в этом году в рамках первого этапа проекта платной дороги Ташкент — Андижан планируется завершить тендерные торги и приступить к строительным работам.
Кроме того, на 2025 год намечено подписание соглашения с потенциальными компаниями по строительству платной дороги Ташкент — Самарканд.
В январе Минтранс анонсировал тендер на реализацию первой фазы проекта по строительству платной автодороги Ташкент — Андижан. Затем крайний срок подачи документов (RFQ) продлевался дважды, завершившись 21 июня.
Проект платной автодороги Ташкент — Андижан обсуждается с 2019 года. Для нее планируется построить новый тоннель на Камчике. Агентство по развитию ГЧП оценивало стоимость проезда по будущей дороге в $5−6. Трассу планируется построить за 6 лет в три этапа: Ташкент — Ангрен (78 км), Ангрен — Пап (93 км) и Пап — Андижан (143 км).
При участии Всемирного банка был разработан проект дороги Ташкент — Андижан. В январе объявлен международный тендер на его строительство. Уже за короткий срок интерес к проекту проявили «более 30 ведущих иностранных компаний». Протяженность скоростной магистрали составит 314 км. Ввод ее в эксплуатацию позволит сократить время в пути между городами с 5 до 3 часов, увеличить ВВП на 2,6% и снизить ДТП на 40%.
В августе 2024 года президент утвердил меры по развитию государственно-частного партнерства до 2030 года. Согласно программе развития ГЧП, планируется построить платные дороги из Ташкента в Самарканд и Андижан. Предварительная стоимость объектов составляет $2,2 млрд и $4,28 млрд соответственно.
Ранее Spot писал, что в Ферганской области до 20 октября ограничат движение тяжелых грузовиков по дорогам.