Transport vazirligi Toshkent-Andijon pulli avtomobil yo‘lini qurish loyihasining birinchi bosqichini amalga oshirish uchun tender e’lon qildi.
Tender Iqtisodiyot va moliya vazirligi va Avtomobil yo‘llari qo‘mitasi ishtirokida tashkil etilmoqda. Xususiy sherikni tanlash bo‘yicha bosh maslahatchi Jahon banki ko‘magida jalb qilingan “PWC”, Britaniyaning “Arup and Partners” va “CMS Cameron” konsorsiumi hisoblanadi.
Birinchi bosqichga Toshkent-Angren-Qamchiq dovoni yo‘nalishi bo‘yicha 171 km uzunlikdagi yo‘lni loyihalashtirish, qurish, moliyalashtirish, ekspluatatsiya qilish va xizmat ko‘rsatish kiradi. Vazirlar Mahkamasi loyihaning konsepsiyasini 21-yanvar kuni ma’qulladi.
Tanlov ikki bosqichda o‘tkaziladi. Birinchi bosqichda kompaniyalarga dastlabki malaka so‘rovini topshirish taklif etiladi, shundan so‘ng undan o‘tgan nomzodlar loyiha bo‘yicha texnik va moliyaviy takliflarni taqdim etishlari kerak bo‘ladi.
Tender g‘olibi bilan uzoq muddatli davlat-xususiy sheriklik to‘g‘risidagi bitim imzolanadi. Unda ishtirok etishga yo‘l qurilishida ish tajribasiga ega bo‘lgan barcha manfaatdor shaxslar taklif etiladi.
Malakaoldi arizalar, shuningdek malaka so‘rovini tuzish tartibi bo‘yicha murojaatlar “O‘zavtoyo‘l” davlat muassasasining (avtoyul_invest@uzavtoyul.uz), Iqtisodiyot va moliya vazirligi DXShni rivojlantirish departamentining (dxshtender@imv.uz) va maslahatchilarning (uz_tar_tender@pwc.com) elektron manzillariga qabul qilinadi.

Министерство транспорта анонсировало тендер на реализацию первой фазы проекта по строительству платной автодороги Ташкент — Андижан.
Тендер организуется при участии Минэкономфина и Комитета автомобильных дорог. Главным консультантом по подбору частного партнера выступает консорциум из PwC, британских Arup and Partners и CMS Cameron, привлеченный при поддержке Всемирного банка.
В первую фазу входят проектирование, строительство, финансирование, эксплуатация и обслуживание дороги по маршруту Ташкент — Ангрен — перевал Камчик протяженностью 171 км. Кабмин одобрил концепцию проекта 21 января.
Отбор будет проводиться в два этапа. На первом этапе компаниям предлагается подать запрос на предварительную квалификацию (RFQ), после чего прошедшие ее кандидаты должны будут предоставить технические и финансовые предложения по проекту.
С победителем тендера будет подписано долгосрочное соглашение о государственно-частном партнерстве. К участию приглашаются все заинтересованные лица, имеющие опыт работы в дорожном строительстве.
Предквалификационные заявки, а также обращения по поводу порядка составления RFQ принимаются по электронным адресам Узавтодора (avtoyul_invest@uzavtoyul.uz), Департамента развития ГЧП Минэкономфина (dxshtender@imv.uz) и консультантов (uz_tar_tender@pwc.com).
Крйний срок подачи заявок — 21 апреля, 18:00 по ташкентскому времени.
Замминистра транспорта Жасурбек Чориев на ТМИФ-2024 сообщал, что стоимость платной автодороги Ташкент-Андижан оценивается в $4,65 млрд. Согласно пересмотренной оценке, представленной в прошлом октябре, цена проекта по номинальной стоимости на 2023 год составит $4,28 млрд.