Eksportchilar o‘zbek so‘mining mustahkamligidan shikoyat qilib, milliy valyutani zaiflashtirishga chaqirdi. Bu haqda 4-avgust kuni Savdo-sanoat palatasi tomonidan eksportchi korxonalar vakillari bilan tashkil etilgan ochiq muloqotda so‘z bordi.
“Eksportni rivojlantirish uchun faqat soliq va boshqa imtiyozlar bilan cheklanib qolmaslik kerak. Markaziy bank ushlab turilgan dollar kursini qo‘yib yuborishi kerak, deb o‘ylayman”, — dedi to‘qimachilik kompaniyasi vakili.
Uning so‘zlariga ko‘ra, milliy valyutada ifodalangan xarajatlar o‘sib bormoqda, dollar kursi esa pasaymoqda. Tadbirkor so‘mdagi xarajatlarning oshishi eksportchilar uchun katta muammolarni keltirib chiqarishi haqida ogohlantirdi. To‘qimachilik mahsulotlarini yetkazib berishda mahalliy biznes Xitoy, Bangladesh va Misr bilan tannarx bo‘yicha raqobatlashadi.
“Agar dollar kursi qo‘yib yuborilsa, bu eksportchilar muammolarining 70−80%ini hal qiladi,” — deya qo‘shimcha qildi u.
Markaziy bank raisi o‘rinbosari Ayubxon Kamalov regulyator valyuta kursining shakllanishiga aralashmasligini aytib, birjada (O‘zRVB) xorijiy valyutani istalgan hajmda sotib olish va sotishni taklif qildi.
“So‘nggi 2−3 oy ichida dollar kursi keskin tebranmoqda: goh ko‘tarilib, goh pasayib ketmoqda. U pasayganda hamma vahimaga tushadi: nega pasayapti, deb. Ko‘tarilganda esa, nega ko‘tarilyapti, deb so‘rashadi. Marhamat, birja mavjud — xohlaganingizcha soting va sotib oling”, deya ta’kidladi u.
Markaziy bank rais o‘rinbosari eksportchilarga o‘zlari uchun maqbul bo‘lgan dollar kursini aytishni, so‘ngra bu taklifni muhokamaga qo‘yishni tavsiya etdi. Savdo-sanoat palatasi raisi Davron Vahobov dollarning istalgan kursi 16−17 ming so‘m atrofida ekanligini ma’lum qildi.
2025 yilning yanvar-iyul oylari yakunlariga ko‘ra, o‘zbek so‘mi AQSh dollariga nisbatan mustahkamlanishda davom etdi. Dastlabki yetti oyda dollarning rasmiy kursi 2,55% ga yoki 328 so‘mga pasaygan.
Kap Depo investitsiya bankiri Muzaffar Roziqov makroiqtisodiy barqarorlik saqlanib qolsa va valyuta oqimi o‘sib borsa, so‘mning mustahkamlanishi uzoq muddatli tendensiyaga aylanishi mumkinligini tan oldi. Shuningdek, tashqi iqtisodiy konyunktura va xomashyo tovarlari, birinchi navbatda, oltin narxlari dinamikasi ham kursga ta’sir ko‘rsatadi.

Экспортеры пожаловались на крепкий узбекский сум и призвали ослабить национальную валюту. Об этом 4 августа говорилось на открытом диалоге с представителями экспортных предприятий, организованном Торгово-промышленной палатой.
«Для развития экспорта не следует ограничиваться лишь налоговыми и другими льготами. Я думаю, что Центральному банку следует отпустить удерживаемый курс доллара», — заявил представитель текстильной компании.
По его словам, расходы, номинированные в национальной валюте, растут, в то время как курс доллара снижается. Предприниматель предупредил, что рост сумовых расходов приведет к большим проблемам у экспортеров. При поставках текстильной продукции отечественный бизнес конкурирует по себестоимости с Китаем, Бангладешем и Египтом. «Если отпустить курс доллара, это решит 70−80% проблем экспортеров», — добавил он.
Заместитель председателя Центрального банка Аюбхон Камалов заявил, что регулятор не вмешивается в формирование валютного курса, предложив покупать и продавать иностранную валюту на бирже (УзРВБ) в любых объемах.
«В последние 2−3 месяца курс доллара резко то повышается, то снижается. Когда он падает, все паникуют: почему снижается? Когда растет, спрашивают, почему растет. Пожалуйста, есть биржа — продавайте и покупайте, сколько хотите», — отметил он.
Замглавы ЦБ предложил экспортерам назвать требуемый курс доллара, а затем вынести предложение на обсуждение. Председатель Торгово-промышленной палаты Даврон Вахабов назвал желаемый курс доллара в размере 16−17 тыс. сумов.
По итогам января-июля 2025 года узбекский сум продолжил укрепляться к американскому доллару. За первые семь месяцев официальный курс доллара снизился на 2,55% или на 328 сумов.